MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wszyscy chcemy żyć jak dawniej. Kiedy i jak będziemy się szczepić? "Zdrowie nie jest tylko dobrem indywidualnym, ale też dobrem publicznym"

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Piotr Bromber - dyrektor lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia
Piotr Bromber - dyrektor lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Archiwum NFZ
O rozpoczęciu Narodowego Programu Szczepień, pandemii koronawirusa rozmawiamy z dyrektorem lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Piotrem Bromberem

Wszyscy jesteśmy zmęczeni pandemią koronawirusa, ale rozpoczęcie szczepień spowodowało, że więcej w nas optymizmu, związanego z powrotem do normalności. Czy to rzeczywiście przełomowy etap?
Niedziela, 27 grudnia, to historyczna data w walce z pandemią koronawirusa. Narodowy Program Szczepień jest bardzo ważny, ale pamiętajmy, że dla nas wszystkich to egzamin z odpowiedzialności. Nie możemy o niej zapominać, niezależnie od tego, czy dzienna liczba zakażonych osób będzie wynosiła pięć tysięcy czy 27 tysięcy. Obostrzenia – większe czy mniejsze – będą nam jeszcze towarzyszyły. To zależy od nas, jak dużą odpowiedzialnością się wykażemy. To słowo nabiera w obecnym czasie szczególnego znaczenia. Lekarz, który jako jeden z pierwszych zaszczepił się u nas dobrze to ujął… Przyjął szczepionkę, by nie narażać na zakażenie swoich pacjentów onkologicznych, najbliższych…

Piotr Bromber - dyrektor lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia

Wszyscy chcemy żyć jak dawniej. Kiedy i jak będziemy się sz...

W naszym województwie jako pierwsi mogli się zaczepić medycy w szpitalach w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze. Jak nadal będzie wyglądała ta akcja?
Szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia w całej Polsce. Zgłaszanie pracowników ochrony zdrowia na szczepienie przedłużono do 14 stycznia 2021r. W etapie zero – bo tak został on nazwany - mają być zaszczepieni pracownicy szpitali węzłowych. A mamy ich w Lubuskiem 18. Poza tym w tym etapie mają być zaszczepieni pracownicy pozostałych podmiotów, które wykonują działalność leczniczą, ale także pracownicy domów pomocy społecznej, miejskich ośrodków pomocy społecznej, aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, firm transportujących leki, pracownicy uczelni medycznych, studenci kierunków medycznych, pracownicy firm współpracujących z podmiotami leczniczymi przebywający w trybie ciągłym w podmiocie leczniczym. Etap zerowy dotyczy też personelu niemedycznego, czyli administracyjnego, pomocniczego tych podmiotów leczniczych bez względu na formę zatrudnienia. Następny etap będzie obejmował m.in. funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, pozostałych pracowników ochrony zdrowia oraz pracowników firm współpracujących z podmiotami leczniczymi takich, którzy nie przebywają w nim w trybie ciągłym.

A szczepienia populacyjne?
Te rozpoczną się prawdopodobnie w połowie stycznia 2021 roku. Procedura ma być prosta i bezpieczna. Rejestracja, zgłoszenie do punktu szczepień, kwalifikacja przez lekarza, wykonanie szczepienia, obserwacja pacjenta po szczepieniu, powtórzenie tego procesu po upływie 21 dni bez konieczności ponownej rejestracji.

Gdzie te szczepienia będą realizowane?
W przychodniach POZ, w szpitalach, u lekarzy specjalistów. Udało się utworzyć zespoły szczepień w każdej gminie. Nie mamy białych plam. Mamy konkretną liczbę podmiotów i zespołów, które będą realizowały szczepienia, ale wszystko zależy od tego, jak zareagują mieszkańcy.

WIDEO: Szpital tymczasowy w Zielonej Górze - kiedy powstanie? [10.11.2020]

A jak będzie dużo chętnych i utworzą się długie kolejki?
Zakładam, że proces szczepienia będzie sprawnie przeprowadzony. W zakresie liczby podmiotów będziemy reagować elastycznie.
Teraz przed nami akcja informowania mieszkańców i zachęcanie ich do tego, żeby poddać się takiemu szczepieniu. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak ważne jest dla nas nasze zdrowie i zdrowie naszych bliskich. Pamiętajmy, zdrowie nie jest tylko dobrem indywidualnym, ale też dobrem publicznym.

Nie dla wszystkich to jest takie oczywiste.
Dlatego musimy więcej tłumaczyć, objaśniać.

No właśnie, część osób ma wciąż jednak wątpliwości, czy warto się szczepić.
Jeśli ktoś ma wątpliwości, powinien porozmawiać z lekarzem, do którego ma zaufanie. A myślę, że dbając o swoje zdrowie każdy z nas ma takiego lekarza. Słuchajmy tych którzy się na tym znają. W internecie znaleźć można wiele nierzetelnych informacji, nie tylko dotyczących zdrowia. Poza tym zawsze można też porozmawiać z osobami, które się już zaszczepiły. Mam nadzieję, że Lubuszanie wykażą się dużą odpowiedzialnością i solidarnością.

Jak długo mogą potrwać te szczepienia?
Wszystko zależy od tego, ile osób się na nie zdecyduje i w jakim czasie. Może to więc różnie wyglądać w poszczególnych województwach. Od każdego z nas zależy, jak szybko uda się nam wrócić do normalności.

Rozmawiając o pandemii koronawirusa, mówiliśmy o punktach wymazów, liczbie łóżek, liczbie respiratorów, liczbie zakażonych osób i zgonach. Walka z Covidem-19 to także wydane na nią pieniądze. Ile do tej pory lubuski NFZ przeznaczył na ten cel pieniędzy?
Na leczenie i związane z walką z koronawirusem działania nasz oddział wydał już blisko 124 miliony złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto