Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybierz się z nami na podniebny spacer po Zielonej Górze!

Aleksandra Korn
To w tym mieście skosztować można wybornego, lokalnego wina i dać się ponieść żużlowym emocjom!

Skąd nazwa „Zielona Góra”? Nasze miasto, niczym dostojny Rzym, zostało wybudowane na siedmiu wzgórzach. Najwyższe z nich to Jagodowe Wzgórze, ale chyba najsłynniejszym jest Wzgórze Braniborskie, na którym dziś znajduje się obserwatorium astronomiczne Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Miasto powstało w wieku XIII. Legenda głosi o dwóch plemionach – słowiańskim i germańskim. Wódz Słowian miał córkę słynącą z niezwykłej urody. Dziewczyna nosiła zielone odzienie, stąd jej przydomek „Zielona”. Natomiast wódz plemiona germańskiego miał rosłego, silnego syna, którego nazywano „Berg”, czyli „Góra”. W niedalekiej przyszłości „Zielona” i „Góra” pobrali się i zamieszkali w miejscu, które potem nazwano „Zieloną Górą”.

To piękne legendy, którymi poszczycić się może nasze winne miasto. Zielona Góra to jednak nie tylko legendy, pradawne baśnie, barwne opowieści… Współczesne miasto słynie z Winobrania, ale także z urokliwych miejsc czy chociażby przedsiębiorstw znanych na całą Polskę. Nie można również zapomnieć, że Zielona Góra jest miastem sportowym – żużel i koszykówka – z tych dyscyplin słyniemy najbardziej! I z fantastycznych kibiców, którzy zawsze głośno i żarliwie dopingują zawodników z zielonogórskich klubów sportowych.

A jakie pełne uroku miejsca można odnaleźć w grodzie Bachusa? Już samo serce Zielonej Góry – Śródmieście – zachwyci każdego!

Ci, którzy pasjonują się historią, powinni skierować swoje kroki nie tylko w stronę Starego Rynku, ale również w kierunku Placu Kolejarza – niewielkiej enklawy zieleni, w której odnaleźć można pomnik Matki Sybiraczki autorstwa Roberta Tomaka. Nieopodal znajduje się stara lokomotywa pełniąca dziś rolę pomnika stojącego w pobliżu zielonogórskiego dworca kolejowego.
Z Placu Kolejarza blisko do newralgicznych punktów tej części miasta – ronda Kaziowa oraz ulicy Bohaterów Westerplatte. To właśnie na tej ulicy znajduje się sklep Marotii Fashion, czyli gratka dla tych, którzy chcą być na bieżąco z modą.
Wróćmy jednak do nazwy ronda… Kim był Michał Kaziów? To polski pisarz, publicysta i dziennikarz radiowy. W roku 1945 Kaziów na skutek wybuchu miny stracił wzrok i ręce, jednak to dramatyczne wydarzenie nie przeszkodziło mu w spełnianiu marzeń – przyszły twórca opowieści i opracowań naukowych, ukończył polonistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza , a następnie obronił pracę doktorską.

Zobacz film w jakości fullHD

Idźmy jednak dalej… Na ul. Bohaterów Westerplatte znajduje się Komenda Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP, która wychowuje i kształci kolejne pokolenia lubuskiej młodzieży. Nieopodal znajduje się Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, który początkowo służył wspólnocie ewangelików mieszkających w Zielonej Górze, jednak po II wojnie światowej stał się świątynią rzymsko-katolicką.

W pobliżu majestatycznego kościoła znajduje się Plac Makusynów, a w jego sercu króluje wesoły Bachusik – Makusynus Cudakus Wspaniały. Ale zaraz, zaraz… Kim byli Makusyni? To dzieci, które niegdyś należały do szczepu harcerskiego Makusynów. Nieopodal tego miejsca znajdziecie Pomnik Robotników Solidarności autorstwa artysty rzeźbiarza Henryka Gawanowskiego.

Gdy wyruszcie przed siebie, Aleją Niepodległości po lewej stronie ukaże się Wam okazała kamienica. To redakcja Gazety Lubuskiej. Musicie wiedzieć, że nasza gazeta jest liderem wśród dzienników wydawanych w regionie lubuskim. Trzymamy dla Was rękę na pulsie przez 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, a to za sprawą m.in. naszego serwisu internetowego.

Przed kamienicą, gdzie mieści się nasza redakcja, znajduje się fontanna, którą okalają bujne różane krzewy oraz ławeczki. To kolejne miejsce odpoczynku zielonogórzan oraz gości odwiedzających miasto. Fontanna znajduje się na Placu Bohaterów, w którego sercu cyklicznie odbywają się parady, barwne pokazy oraz obchodzone są święta państwowe.

Z placu już tylko kilka kroków do Galerii Grafitt, która jest królową jeśli chodzi o zielonogórskie galerie handlowe. W jej wnętrzu znajdziecie m.in. stylowy showroom Volvo Firmy Karlik, gdzie możecie bliżej poznać tę skandynawską markę samochodów.
Obok showroomu znajduje się butik Novotime oferujący oryginalne zegarki damskie i męskie oraz w wersji uniseks, a także inne, markowe akcesoria.

W Galerii Grafitt mieści się także biuro sprzedaży dewelopera Ekonbud-Fadom. Bo jeśli mieszkać, to tylko w Zielonej Górze, i tylko w nowoczesnym budownictwie!

Zielona Góra swoją bogatą historią, tradycją oraz malowniczymi zakątkami oczaruje każdego. Na pewno możemy być dumni, że jesteśmy mieszkańcami winnego grodu Bachusa, który z roku na rok pięknieje i staje się bardziej nowoczesny.

Sponsorzy odcinka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto