Wybory do Europarlamentu 2019. Wyniki sondażowe Exit Poll sondaż IPSOS. Jak przebiegały wybory w woj. lubuskim?

redZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (41 zdjęć)
Wybory do Europarlamentu 2019. W niedzielę, 26 maja Lubuszanie wybierali europosłów. Według badań Exit Poll sondażu IPSOS najwięcej głosów zdobyła Koalicja Europejska - 51,5 proc.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jeśli chcecie pokazać, że głosowaliście, przyślijcie nam zdjęcie i kilka słów uzasadnienia, podajcie swoje miejsce głosowania, imię i nazwisko: glonline@gazetalubuska.pl

Godz. 21 - wyniki sondażu Exit Poll

Exit Poll przygotował na zlecenie TVN, TVP, Polsat wyniki wyborów w Polsce do Europarlamentu. Frekwencja w kraju na poziomie 43 proc.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Wyniki sondażu Exit Poll. Numery list komitetów wyborczych

Numer 4 – KW Prawo i Sprawiedliwość - 42,4 proc. (24 mandaty)
Numer 3 – KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni - 39,1 proc. (22 mandaty)
Numer 2 – KW Wiosna Roberta Biedronia - 6,6 proc. (3 mandaty)
Numer 1 – KWW Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy- 6,1 proc. (3 mandaty)
Numer 6 – KWW Kukiz’15 - 4,1 proc. (0 mandatów)
Numer 5 – KKW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS - 1,3 proc. (0 mandatów)
Inne - 0,4 proc.

Wyniki w województwie lubuskim - sondaż Exit Poll

Frekwencja w woj. lubuskim wyniosła wg sondażu 40,5 proc.
Numer 3 – KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni - 51,5 proc.
Numer 4 – KW Prawo i Sprawiedliwość - 30,3
Numer 2 – KW Wiosna Roberta Biedronia - 6,4 proc.
Numer 1 – KWW Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy- 5,5 proc.
Numer 6 – KWW Kukiz’15 - 5 proc.
Numer 5 – KKW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS - 1,3 proc.
Inne - 0 proc.

Komentarze ze sztabów wyborczych - Gorzów Wlkp.

W Gorzowie wieczór wyborczy Koalicja Europejska zorganizowała w hotelu Bulvar w centrum miasta. Przyszli tu m.in. mecenas Jerzy Wierchowicz czy radni miejscy: Radosław Wróblewski, Piotr Wilczewski, Paulina Szymotowicz, Anna Kozak.

- Czuję napięcie – mówił nam tuż przed ogłoszeniem telewizyjnych wyników exit poll Witold Pahl, kandydat Koalicji Europejskiej.
Gdy na ekranie pojawił się wynik 39,1 proc. dla Koalicji i 42,4 proc. dla PiS, w sztabie widać i słychać było rozczarowanie.

- Wynik jest zbliżony do 40 proc. To jasno pokazuje, jak podzielona jest Polska – niemal po połowie, z przewagą dla PiS-u. Pomimo rozbuchanych programów socjalnych, pomimo straszenia Europą, te prawie 40 proc. oddanych na Koalicję Europejską to jest duży sukces, zwłaszcza że pozbawiona dostępu do mediów, pozbawiona możliwości wprowadzania programów socjalnych opozycja nie miała szans na dotarcie do obywateli. Ten wynik jest bardzo optymistyczny. Daje prognozę na przyszłość – mówił Pahl.
Dlaczego zdaniem Pahla Koalicja Europejska nie wygrała tych wyborów? - Nie posiadamy takich możliwości oddziaływania na opinię publiczną jak PiS. Upartyjniona telewizja bardzo często manipuluje informacjami, wprowadzając odbiorców w błąd – mówił Pahl.
Pierwsi działacze zaczęli opuszczać wieczór wyborczy już kilkanaście minut po ogłoszeniu wyników.

Wiosna była drugim ugrupowaniem, które zorganizowało w Gorzowie wieczór wyborczy. Działacze tej partii spotkali się w DreamBurgerze w centrum. Wraz z działaczami była tu Anita Kucharska-Dziedzic, liderka listy w okręgu nr 13.
W całej Polsce Wiosna zdobyła 6,6 proc. głosów.

- Jak na początek drogi i pierwsze wybory, w których się weryfikujemy, to dobry wynik. Jak na nadzieje związane z sondażami, to – nie będziemy tego ukrywać – jesteśmy trochę zawiedzeni. Sondaże były dużo lepsze – mówiła nam Kucharska-Dziedzic.
- Jeśli popatrzeć na miasta naszego regionu, to naszych banerów nie było widać. Nie mamy bowiem dostępu do wielkich pieniędzy – ani z dotacji, ani ze spółek skarbu państwa, które bardzo często finansowały te wybory. Liczymy na to, że jesienią będzie lepiej i pójdziemy drogą zachodniej Europy – mówiła liderka Wiosny. W rozmowie z GL odnosiła się też do frekwencji, która w Polsce wyniosła około 43 proc., natomiast w Lubuskiem – około 40,5 proc.

- Na wyniku tych wyborów zaważyły różnice we frekwencji. Południe Polski, czyli regiony tradycyjnie prawicowe, zmobilizowały się mocniej, żeby pójść do wyborów. Zachodnia Polska była słabo zmobilizowano. To się przekłada na liczbę mandatów. Teraz wychodzi, że z naszego okręgu będą dwa mandaty. Nasz region traci, jeśli chodzi o reprezentację europoselską, a Europa myśli regionami. To nauczka na przyszłe wybory za pięć lat – mówiła nam Kucharska-Dziedzic.

Nasz region traci, jeśli chodzi o reprezentację europoselską, a Europa myśli regionami. To nauczka na przyszłe wybory za pięć lat – mówiła nam Kucharska-Dziedzic.

Komentarze ze sztabów wyborczych - Zielona Góra

Jesteśmy w sztabie wyborczym Koalicji Europejskiej.
- Wierzyłam w zwycięstwo, może nie wielkie, ale takie minimalne - ocenia marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak, kandydowała do PE z listy Koalicji Europejskiej. - Jednak to dobry wynik Koalicji, ponieważ gdy zaczynaliśmy kampanię, to różnica między nami, a PiS była większa. Sądzę, że w regionie lubuskim będziemy mieli o wiele lepszy wynik, że osiągniemy ponad 50 proc. Czeka na te wyniki z wielką niecierpliwością.

Jesteśmy w sztabie wyborczym PiS:
- Nie ukrywam, że jest super, mimo, że tutaj na pewno przegramy - komentuje wynik wyborów Jerzy Materna z PiS. - To dobry prognostyk przed następnymi wyborami i mam nadzieję, że zdobędziemy więcej mandatów w Lubuskiem. Zaskoczeniem dla mnie jest słaby wyniki Kukiza, no i dobry wynik Konfederacji, o której jeszcze przed miesiącem nikt nie słyszał. Generalnie jest dobry nastrój, wygraliśmy kolejne wybory.

- To dla PiS-u były zawsze najtrudniejsze wybory - mówi radny Jacek Budziński z PiS. Dlatego tym bardziej cieszy nas ten sukces. 42 proc. to galaktyczny dla nas wynik. Wygraliśmy sami przeciwko wszystkim. To dobrze rokuje przed wyborami parlamentarnymi. Uważam, że Koalicja Europejska po tych wyborach rozpadnie się.

Godz. 22.00 - Zielona Góra

- Jest niedosyt. Liczyliśmy na to, że uda się w tych wyborach zwyciężyć PiS - skomentował wynik wyborów senator Waldemar Sługocki, przewodniczący PO w regionie. - Cieszę się jednak, że doszło do zjednoczenia opozycji, że udało się zbudować wspólny program i przekonać Polaków do głosowania na Koalicję Europejską. Cieszę się też z tego wyniku, bo blisko 40 proc. to jest dobry wynik, bo niektóre sondaże pokazywały większą przewagę PiS. Myślę, że tu, na zachodzie Polski ten wyniki będzie zdecydowania lepszy - dodał.

Godz. 19.40 - Zielona Góra

W lokalu wyborczym przy ul. Sowińskiego w Zielonej Górze jest bardzo spokojnie. Choć nie ma dokładnych danych to członkowie komisji oceniają frekwencje na ok. 30 procent. Zielonogórzanie głosują regularnie, największy ruch był jednak ok godz. 12. - Zawsze jestem na wyborach. Dlaczego? Bowiem jestem Polką. Uważam, że to po prostu mój obowiązek - twierdzi Justyna Kasa z Zielonej Góry.

Godz. 18.35 - frekwencja na godz. 17.00, konferencja PKW w Warszawie

Frekwencja w Polsce na godz. 17.00 - 32,51 proc.
Województwa z najwyższą frekwencją:

 • małopolskie - 35,8 proc.
 • mazowieckie - 35,33 proc.
 • pomorskie - 33,32

Województwa z najniższą frekwencją:

 • opolskie - 27,3 proc.
 • warmińsko-mazurskie - 27,59 proc.
 • lubuskie - 29,24 proc.

Miasta z najwyższą frekwencją:

 • Warszawa - 41,41 proc.
 • Poznań - 39,14 proc.
 • Toruń - 38,11 proc.

Miasta z najniższą frekwencją;

 • Gorzów Wlkp. - 34,8 proc.
 • Olsztyn - 34,6
 • Gdańsk - 35,36 proc.

Najwyższą frekwencją ma dotąd Krynica Morska - 61,62 proc.

Godz. 18.04 - Międzyrzecz

Tymoteusz głosował w Międzyrzeczu w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Wrzucił głos za mamę i... zgarnął brawa od komisji.
Jego mama Magdalena powiedziała "GL", że to bardzo ważne wybory.

Godz. 17.22 - Słubice
- Skorzystałam z ułatwienia pod tytulem "latarnik wyborczy". Weszłam na tę stronę i zrobiłam test, który wskazał mi poglądy na różne tematy i na tej podstawie wybrałam partię i osobę, którą z tej partii znam- mówi Weronika Chrostowska.
- Zagłosowałem na osobę, która zrobiła najwiecej w kierunku pozyskiwania pieniedzy unijnych. Sam skorzystałem z dofinansowania unijnego i uważam, że wszyscy powinni korzystać, żeby się rozwijać - mówi Piotr Tamborski, ktory z pania Weroniką był głosować w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury.

- Zagłosowałem na sprawdzonego kandydata. Dzięki niemu i pozyskiwaniu pieniędzy z Unii w Polsce coś powstało - mówi 70-letni Józef Kwiatkowski.

Arkadiusz Cichosz (z synem Jankiem) jest z Oleśnicy w woj. dolnośląskim. Do Słubic przyjechał na komunię. Żeby zagłosować w Słubicach musiał postarać się o zaświadczenie. - Zbyt dużo osób walczyło o to, żebyśmy mogli głosować, żebym miał z tego prawa zrezygnować. Przy wyborze kierowałem się polityką krajową.

Godz. 17.16 - Trzebiszewo

Karolina Dec z Trzebiszewa głosowała w miejscowej bibliotece (jedyna komisja w Trzebiszewie). Ma 20 lat i do tej pory były to jej drugie wybory.

Pani Maria z Trzebiszewa zagłosowała o 17.00. Do komisji przywiózł ją syn.
- Nie uczestniczę w wyborach, bo nie znam sie na polityce, a uważam, że postawienie krzyżyka dla zasady jest bezsensowne. Żeby zagłosować, musiałabym dokladnie poznać programy i propozycje partii. To zajęłoby mi mnóstwo czasu - mówi Patrycja Mokrzycka, 28-letnia słubiczanka.

Godz. 16.24 - Długoszyn, pow. sulęciński

Długoszyn koło Sulęcina. W świetlicy wiejskiej głosują mieszkańcy Długoszyna, Drogomina, Rychlika, Brzeźna i Trzebowa. - Głosowałam świadomie na osobę, która osobiście pomogła w chorobie, która dotknęła członka mojej rodziny. Podoba mi sie jej podejście do życia i do ludzi. W parlamencie walczyłaby na pewno o tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia - mówi Danuta Kemuś z Długoszyna.
- Ja kierowałem się niczym innym jak partią i jej programem - dodaje mąż pani Krystyny Edward Kemuś.

Godz. 16.00

Informacje PKW o frekwencji w według województw. Godz. 12.00.

Informacje PKW o frekwencji według okręgów wyborczych. Godz. 12.00.

Godz. 15.40 - Świebodzin

Maria Trafas-Wysokińska, emerytka że Świebodzina: - Przyszłam do lokalu wyborczego w Szkole Podstawowej nr 2 w Świebodzinie z własnej woli, by dokonać wyboru kierując się dobrem naszego kraju i Polski w Unii Europejskiej.

Monika Lemieszko z synem Julianem że Świebodzina, nauczycielka języka angielskiego w SP nr 1 w Świebodzinie. Przyszłam do lokalu Obwodowej Komisji Wyborczej nr 6 w SP nr 2 w Parku Chopina, by skorzystać ze swego prawa wyborczego tak, żeby nie mieć poczucia, że ktoś zdecydował za mnie. Uczę języka angielskiego. To przedmiot wdzięczny, ponieważ uczniowie zdają sobie sprawę z tego, że znajomość tego języka jest konieczna do tego, żeby znaleźć pracę w kraju. A jeśli będą chcieli wyjechać za granicę, to jest absolutna konieczność.

Obwodowa Komisja Wyborcza Nr 6 w SP nr 2 w Parku Chopina w Świebodzinie. - Frekwencja od rana jest zadowalająca, systematycznie ludzie przychodzą. Nie ma żadnych zakłóceń, nie ma problemów. Jest trochę ludzi starszych, ale są również ludzie młodzi - mówiła przewodnicząca komisji Ewa Szczepańska.

Godz. 15.00 - Gorzów Wlkp.

Kacper Szygęda, 20-letni maturzysta z Gorzowa głosował tuż po 13.00 w Szkole Podstawowej nr 13.
- Zagłosowałem na osobę, której poglądy są zbliżone do moich. Są one bardzo konserwatywne, a wyniosłem je z rodziny – mówi Kacper. Były to dla niego drugie wybory w życiu (wcześniej mógł głosować jedynie w wyborach samorządowych w zeszłym roku).
- Widać, że głosujących jest mniej. W innych wyborach to trzeba było stać w kolejce po odbiór karty do głosowania i nie było miejsca przy stoliku, obok którego można usiąść, by postawić krzyżyk. Teraz praktycznie nikogo nie było – mówił nam 20-latek z gorzowskiego Górczyna.

W SP 13 w Gorzowie są dwie obwodowe komisje wyborcze. Do komisji nr 42 (dla mieszkańców ul. Ogińskiego) do godz. 12.00 na 1644 uprawnionych do głosowania, wydano 204 karty do głosowania. Z kolei w komisji nr 47 (dla mieszkańców ul. Wróblewskiego) – zagłosowało 231 osób spośród 1395 uprawnionych.
Tutaj głosował też pan Władysław, elegancko ubrany emerytowany pracownik banku.
- Głosując, wybierałem człowieka, a nie partię. Etykietka często nic nie znaczy. Te wybory są ważne przede wszystkim dla Polski, a w dalszej kolejności dla Gorzowa, który przecież korzysta z unijnych pieniędzy. Ważne są też jednak dla Europy. Unia to nie jest interes tylko jednego kraju – mówił pan Władysław.

Gdy do lokali w SP 13 w Gorzowie zmierzały kolejne osoby, kilkadziesiąt metrów dalej spacerował Patryk Maliczak, budowlaniec.
- Na te wybory nie pójdę. Chodzę na inne, ale na te się nie wybieram. Na europosłów idzie za dużo pieniędzy. Poza tym europosłowie nie mają żadnego wpływu na nasze życie.
– mówił naszemu reporterowi gorzowianin. Dieta posła w Parlamencie Europejskim to ponad 6,7 tys. euro, czyli niecałe 29 tys. zł.

Godz. 14.40 - Żary

W lokalach wyborczych nr 10 i 19 mieszczących się Szkole Podstawowej nr 8 w Żarach o g. 12.00 frekwencja nie należała do powalających. W pierwszym na 1084 osoby uprawnione do głosowania do urn poszło 148, w drugim- na 1652 wyborców, głos oddało do 12.00 264 osoby.

Ryszard i Halina Porębscy z Żar głosowali w lokalu wyborczym nr 19, mieszczącym się w Szkole Podstawowej nr 8 w Żarach. Chodzą na każde wybory, bo uważają to za patriotyczny obowiązek.

Kazimierz Drozd, emeryt i radny powiatowy z Żar, od lat jest wierny swoim przekonaniom, dlatego nie miał wątpliwości na kogo oddać głos.

Marzena i Krzysztof Budźko też głosowali bez wahania na wybraną listę. Pani Marzena jest pielęgniarką, pan Krzysztof przedsiębiorcą. – Wybraliśmy listę, na której kandydaci dążą do zjednoczenia z Europą, a to naszym zdaniem priorytet.

Leszek Stępień, przedsiębiorca z Żar wraz córką Aleksandrą głosowali w niedzielę na jak podkreślał pan Leszek, jedyne słuszne ugrupowanie, które nie wyprowadzi nas z Europy.

Godz. 14.25 - Gorzów Wlkp.

Mamy też dane dotyczące frekwencji do godz. 12 na północy województwa: Gorzów - 14,65 proc., Lubniewice - 14,74 proc., Kłodawa - 13,89 proc., Kostrzyn - 12,92 proc. Najmniejszą frekwencję zanotowano w Zwierzynie - 7,11 proc., Górzycy - 7,71 proc. i Cybince - 7,96 proc.

Godz. 14.15 - Zielona Góra

Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze podała frekwencję na godz. 12. Zielona Góra - 16,77 proc., Nowa Sól - 14,26, Żagań - 13,34 proc., Żary - 12,98 proc., Świebodzin - 12,55 proc. Krosno Odrz. - 12,76 proc. Najniższą frekwencję zanotowano w gminach Dąbie - 7,12 proc. i Skąpe - 7,35. Jak się dowiadujemy, frekwencja jest o ok. 100 proc. wyższa niż w wyborach pięć lat temu.

Godz. 13.50 - Gorzów, Zielona Góra

Jak poinformowała nas Aleksandra Łagocka-Maciejewska z Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gorzowie Wlkp. jak do tej pory na północy województwa nie zanotowano żadnych incydentów wyborczych. Także w południowej części regionu panuje spokój.

Godz. 13.30 - druga konferencja prasowa PKW w Warszawie

Do godz. 12.00 wydano 4 275 352 kart. Jaka jest frekwencja? O godz. 12.00 wyniosła 14,39 proc. Pięć lat temu o tej godzinie była na poziomie 7,31 proc. W ostatnich wyborach do polskiego Sejmu wynosiła 16,47 proc.
Najwyższą frekwencję zanotowano w Krynicy Morskiej. Tam zagłosowało już 42,91 proc. uprawnionych.
Lubuskie należy do województw o najniższej frekwencji wyborczej - zaledwie 12,37 proc. Niższa jest tylko w woj. opolskim - 11,88 proc. Także Okręg nr 13, w którym jest Lubuskie i Zachodniopomorskie zajęło ostatnie miejsce pod względem frekwencji - 12,96 proc.
O godz. 18.30 ma zostać podana frekwencja według stanu na godz. 17. Ostatnia konferencja PKW planowana jest na godz. 22.

Godz. 11.50 - Nowa Sól

W jednej z dwóch komisji wyborczych w Szkole Podstawowej nr 8 w Nowej Soli przed południem ruch był większy niż podczas wcześniejszych wyborów. Członkowie komisji przyznają, że sprzyjają pogoda, handlowa niedziela (tuż obok jest centrum handlowe) i dwie komunie, które odbywają się w pobliskim kościele św. Józefa. Państwo Helena i Stanisław Szklarkowie zagłosowali razem. Mówią, że to obowiązek. - Wybieramy takie osoby, których nazwiska znamy, które sprawdziły się w samorządach. Jak mądrych ludzi wybierzemy będą dbali o interesy Polski w Unii Europejskiej - mówią małżonkowie.
Pan Michał na eurowybory przyszedł z całą rodziną. Przyznał po głosowaniu, że inne wybory są bliższe sercu, ale warto zawsze głosować. - Każde wybory są znaczące. Na pewno można żałować, że się nie było. Co mogłem, to zrobiłem. Dołożyłem swoją cegiełkę - powiedział nam.
Katarzyna Krzyżanowska, przewodnicząca komisji wyborczej w SP nr 8 przyznaje, ze najwięcej osób przychodzi po mszy. Uprawnionych do głosowania w tej komisji są 1823 osoby. Pani Bernadetta (głosująca na zdjęciu) przyznała, że głosowała na człowieka nie na partię. - To ważne wybory, chodzi o przyszłość Polski - powiedziała.

Godz. 10.53 - Zielona Góra
Lokal wyborczy nr 24 przy ul. Zachodniej. Nasza Czytelniczka, pani Ewa, zgłasza, że nie jest on oznaczony. Brak informacji, że to lokal wyborczy, jakie komisje itd. Biało-czerwone flagi są brudne. - Moim zdaniem powinna być też flaga unijna, bo to przecież wybory do Europarlamentu - podkreśla pani Ewa. - Nie tylko ja zwróciłam na to uwagę....

Godz. 10.20 - Zielona Góra

W lokalach wyborczych nr 5 i 6 na os. Zacisze przy ul. Prostej głosowanie też przebiega spokojnie. Więcej osób pojawia się w sali gimnastycznej UZ po mszy św. w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca. Jedną z nich jest pani Maria, emerytowana nauczycielka. - Ja już jestem wiekowa pani. Niewiele mi potrzeba. Ale chciałabym, żeby moje wnuczki żyły w przyjaznej Polsce i Europie. Z myślą o nich przyszłam zagłosować - przyznaje. - Zresztą jestem już tak nauczona, że wybory to obywatelski obowiązek. I ja ten obowiązek spełniam za każdym razem. Inaczej nie potrafię.

Godz. 10.00 - konferencja PKW w Warszawie

Sobota i noc przed wyborami przebiegła w Polsce spokojnie. Policja przyjęła zgłoszenia o 38 przypadkach zakłócenia ciszy wyborczej. Najczęściej dotyczyło to zniszczeń banerów wyborczych - 18 przypadków, agitacja wyborcza - 4 przypadki.
Blisko 30 mln wyborców dziś ma prawo głosować w Polsce.

Dziś też nie było większych problemów, np. jeden z przewodniczących komisji obwodowych przyszedł do pracy nietrzeźwy. W innej komisji pomyłkowo opieczętowano karty. Nie ma to wpływu na ważność kart.

Komisja poinformowała, że nie ma problemów z dostępem do głosowania na terenach podtopionych.
Wybory w Polsce obserwują przedstawiciele organizacji społecznych z Armenii, Ukrainy, Mołdawii, Federacji Rosyjskiej. Jest 59 obserwatorów międzynarodowych.

Godz. 9.50 - Zielona Góra

Jesteśmy w lokalu wyborczym w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Wyszyńskiego. Chętnych do głosowania na razie niewielu. O czym świadczy też liczba kart wrzuconych do przezroczystej urny. Do tej pory głosują same starsze osoby. Wyjątkiem jest Michał Mościcki, student. Czy jemu - jak większości młodych osób - nie chce się dłużej spać w niedzielę? - Przecież dziś Dzień Matki! To zobowiązuje! Michał przyjechał z Wrocławia, gdzie studiuje, by złożyć życzenia swojej mamie i zagłosować. Bo nie wyobraża sobie, że mogłoby być inaczej. Wierzy, że ma wpływ na przyszłość. Dlatego głosuje.

Godz. 9.50 - Warszawa
Rzecznik PKW potwierdza, że w całym kraju wybory zaczęły się o godzinie 7.00

Godz. 9.00 - Zielona Góra

W Zespole Szkół Plastycznych (obwodowa komisja wyborcza nr 50) ustawiła się nawet kolejka po odbiór kart do głosowania.

Joanna Nowakowska-Kruczyk: - Mieszkam teraz w innym mieście i przyjechałam specjalnie po to, by zagłosować. Mój mąż również. To jest nasz obywatelski obowiązek!
Jej mama Irena Nowakowska: - Jesteśmy wierni przekonaniom jednej partii i to na nich oddaliśmy swój głos. To bardzo ważne wybory.

Godz. 8.30 - Zielona Góra

Obwodowa Komisja Wyborcza nr 2 w Zielonej Górze przy ul. Energetyków 2. Głosować idzie Teresa Wróblewska: - Jestem za Unią Europejską i biorę udział w każdych wyborach. Nie słucham obietnic polityków, bo każdy może dużo naobiecywać. Patrzę na to, kto nie wydaje się być pazerny. Głosowałam na polityków z naszego regionu, bo to oni wiedzą czego nam tutaj w Zielonej Górze potrzeba. Głosowałam na takich ludzi, którzy nie uciekną do Brukseli, a dużo zrobią dla Polski.

Godz. 8.10 - Zielona Góra

Jesteśmy w lokalu wyborczym Obwodowej Komisji Wyborczej nr 2 w Zielonej Górze w budynek dydaktyczny A-22 Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Energetyków 2. Właśnie zagłosował Piotr Leszkiewicz: - Jeśli nie pójdziemy na wybory, to znaczy, że jesteśmy bierni. To ja decyduję o tym, kto będzie reprezentował nasz kraj, a mamy tam dużo do ugrania. A jeśli zasiądą tam nieodpowiedni ludzie, to nie wykorzystamy tej szansy, którą mamy. Przy wyborach kierowałem się własnymi przekonaniami.

Zielonogórzanin podaje nam nazwisko kandydata, na którego oddał głos.

W tym samym lokalu głosował też Andrzej Mroczyk: - Wierzę, że te wybory coś zmienią. Kierowałem się przekonaniami. Mam nadzieję, że społeczeństwo weźmie sprawy w swoje ręce i pójdzie na wybory.

Stanisław Miśkiewicz: - Poszedłem na wybory, bo to mój obywatelski obowiązek. Kierowałem się przede wszystkim przyszłością moich wnuków. Chciałbym, żeby miały w Polsce jak najlepiej.

Jak głosować w wyborach do Europarlamentu?

 • stawiasz krzyżyk tylko przy jednym nazwisku
 • karta bez krzyżyka jest nieważnym głosem
 • karta z zaznaczonym

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Jak znaleźć swój lokal wyborczy

Jeżeli nie wiesz, w którym lokalu wyborczym powinieneś zagłosować, sprawdź to na stronie PKW: Państwowa Komisja Wyborcza

Kto kandyduje z okręgu nr 13 do Europarlamentu w 2019 roku? - wspólni kandydaci z woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego

KWW Konfederacja Korwin Branu Liroy Norodowcy:Krzysztof Tuduj,
Krzysztof Chmielewski,
Joanna Szałata,
Estera Ślusarczyk,
Klaudia Szenderowicz,
Iwona Wawruszczak,
Jan Gładkow,
Arkadiusz Piszczek,
Paweł Mazur,
Adrian Stateczny

KW Wiosna Roberta Biedronia:
Anita Kucharska-Dziedzic,
Sven Zagała,
Małgorzata Prokop-Paczkowska,
Jacek Wezgraj,
Katarzyna Paprocka,
Wojciech Czypicki,
Monika Drubkowska,
Łukasz Olszewski,
Katarzyna Kotula.

KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni:
Bogusław Liberadzki,
Bartosz Arłukowicz,
Elżbieta Polak,
Witold Pahl,
Jarosław Rzepa,
Tomasz Aniśko,
Ewa Dudar,
Elżbieta Jabłońska,
Katarzyna Dudź,
Jolanta Fedak.

KW Prawo i Sprawiedliwość:
Joachim Brudziński,
Czesław Hoc,
Elżbieta Rafalska,
Jerzy Materna,
Małgorzata Golińska,
Michał Jach,
Michał Kamiński,
Helena Hatka,
Małgorzata Jacyna-Witt,
Władysław Dajczak.

KKW Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, RSS:
Julia Zimmermann,
Sebastian Bednarski,
Adrianna Ruszkowska,
Robert Wiśniewski,
Joanna Wójcik,
Michał Ziemski,
Anna Gargul,
Michał Szmytkowski,
Radosław Cieślak,
Zofia Malisz.

KWW Kukiz’15:
Olimpia Tomczyk-Iwko,
Agnieszka Sajdak-Wasik,
Roman Knop,
Ryszard Kowalczuk,
Artur Groc,
Natalia Zdónek,
Tomasz Palij,
Stefan Romecki,
Stefan Romecki,
Jacek Guzikowski

Kiedy będą wyniki wyborów do Europarlamentu 2019?

W niedzielę 26 maja po godz. 21.00 poznamy sondażowe wyniki wyborów Exit Poll na zlecenie TVN, TVP, Polsat. Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego powinniśmy poznać we wtorek 28 maja.

POLECAMY:
CO MUSISZ WIEDZIEĆ W DNIU WYBORÓW

Z CZEGO ŻYJE EUROPOSEŁ?

Materiał oryginalny: Wybory do Europarlamentu 2019. Wyniki sondażowe Exit Poll sondaż IPSOS. Jak przebiegały wybory w woj. lubuskim? - Gazeta Lubuska

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Niektórzy pomylili wybory z tymi do Kominternu. Nostalgia silniejsza od racjonalnego myślenia. W końcu 100 rocznica.

G
Gość
2019-05-27T08:19:48 02:00, drAtanazyKula:

Wy lubuskie czerwone syny. Dzięki

wam taka miernota jak Arłukowicz

będzie ed. A podobnie dzięki równie średnio rozgarniętym małpom jak wy również Cimoszemicz i Miller te stare komuchy też będą europosłami. Jesteście z siebie dumni, kałmucka hołoto?

Oni niczego nie zrozumieją przez następne lata 😂😂😂 ciemnogród 😖

d
drAtanazyKula

Wy lubuskie czerwone syny. Dzięki

wam taka miernota jak Arłukowicz

będzie ed. A podobnie dzięki równie średnio rozgarniętym małpom jak wy również Cimoszemicz i Miller te stare komuchy też będą europosłami. Jesteście z siebie dumni, kałmucka hołoto?

G
Gość

Ale WSTYD dla lubuskiego 👎👎👎👎👎

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3