Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wydmy pod Zieloną Górą? To nie żart! Musicie się wybrać w okolice Bojadeł i zobaczyć to na własne oczy!

Maciej Dobrowolski
Być może nie wszyscy wiedzą, ale Bojadła leżące w powiecie zielonogórskim mogą poszczycić się wydmami śródlądowymi. Są to piaszczyste pagórki zbudowane z luźnego i słabo ziarnistego piasku, porośnięte krzewami, ale też drzewami. Jak je znaleźć? 

By dotrzeć do wydm, trzeba z centrum Bojadeł udać się w stronę pałacu, minąć go po lewej stronie. Dalej po prawej stronie minąć kościół i skręcić za nim w prawo. Później przechodzimy obok Zespołu Edukacyjnego cały czas kierując się w stronę cmentarza. Przed nim po lewej stronie zobaczymy piaszczyste pagórki. To nasze wydmy!

Tutaj znajdziesz wydmy - mapa:


Obok znajdziemy także tablicę informacyjną. Warto na nią zerknąć, bowiem można wyczytać wiele interesujących faktów dotyczących tej formacji geologicznej. Skład właściwie wzięły się wydmy w Bojadłach?

Prawdopodobnie, powstały ok. 10 tys lat temu. Wody topniejącego lodowca wypełniły dawne obniżenia terenu, przy okazji nanosząc również tony piasku. Kiedy woda zniknęła, na skutek działania wiatru, ukształtowały się wydmy, przybierając kształt paraboliczny. Z czasem pojawiły się mchy i porosty.

Trzeba przyznać, że to miejsce swoim wyglądem odstaje od "tradycyjnego" krajobrazu w regionie. Polecamy obejrzeć wydmy na własne oczy.

WIDEO: Zamek w Łagowie - historia, legendy
Być może nie wszyscy wiedzą, ale Bojadła leżące w powiecie zielonogórskim mogą poszczycić się wydmami śródlądowymi. Są to piaszczyste pagórki zbudowane z luźnego i słabo ziarnistego piasku, porośnięte krzewami, ale też drzewami. Jak je znaleźć? By dotrzeć do wydm, trzeba z centrum Bojadeł udać się w stronę pałacu, minąć go po lewej stronie. Dalej po prawej stronie minąć kościół i skręcić za nim w prawo. Później przechodzimy obok Zespołu Edukacyjnego cały czas kierując się w stronę cmentarza. Przed nim po lewej stronie zobaczymy piaszczyste pagórki. To nasze wydmy! Tutaj znajdziesz wydmy - mapa: Obok znajdziemy także tablicę informacyjną. Warto na nią zerknąć, bowiem można wyczytać wiele interesujących faktów dotyczących tej formacji geologicznej. Skład właściwie wzięły się wydmy w Bojadłach? Prawdopodobnie, powstały ok. 10 tys lat temu. Wody topniejącego lodowca wypełniły dawne obniżenia terenu, przy okazji nanosząc również tony piasku. Kiedy woda zniknęła, na skutek działania wiatru, ukształtowały się wydmy, przybierając kształt paraboliczny. Z czasem pojawiły się mchy i porosty. Trzeba przyznać, że to miejsce swoim wyglądem odstaje od "tradycyjnego" krajobrazu w regionie. Polecamy obejrzeć wydmy na własne oczy. WIDEO: Zamek w Łagowie - historia, legendy Mariusz Kapała / GL
Być może nie wszyscy wiedzą, ale Bojadła leżące w powiecie zielonogórskim mogą poszczycić się pewną osobliwością - wydmami śródlądowymi. Są to piaszczyste pagóry zbudowane z luźnego i słabo ziarnistego piasku, porośnięte lasami. Jak je znaleźć?
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto