Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wygląda jak Hogwart i jest niedaleko Zielonej Góry. I nawet to też jest szkoła, ale nie magii i czarodziejstwa. Ten zabytek dostał nagrodę!

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Szkoła muzyczna w Żaganiu robi niesamowite wrażenie.
Szkoła muzyczna w Żaganiu robi niesamowite wrażenie. Jan Mazur
To też jest szkoła, ale nie magii i czarodziejstwa. Chociaż naprawdę przypomina Hogwart. Za renowację i adaptację architektoniczną ten lubuski zabytek dostał nagrodę.

Zabytki w Lubuskiem. Ta siedziba szkoły robi wrażenie

Barbara Bielinis - Kopeć, Lubuski Konserwator Zabytków przekazała nagrodę Hubertowi Dziedzicowi, dyrektorowi Państwowej Szkoły Muzycznej w Żaganiu. Nagroda "Lubuskie Konserwacje" w kategorii renowacja i adaptacja architektoniczna zabytku żagańskiemu zabytkowi naprawdę się należała.

W latach 2015 - 2021 przeprowadzono tu remont., a jego efekt zachwyca. Budynek, który swoim wyglądem przypomina trochę słynny Hogwart z filmu o Harrym Potterze. Niestety, nie jest udostępniany zwiedzającym, ale w naszej galerii możecie zobaczyć zdjęcia z zewnątrz, wykonane podczas wręczania nagród. Uroczystość uświetnił oczywiście występ uczniów PSM.

Szkoła muzyczna w Żaganiu robi niesamowite wrażenie.

Wygląda jak Hogwart i jest niedaleko Zielonej Góry. I nawet ...

Dawny Szpital św. Doroty. Co zostało zrobione?

Na stronie Lubuskiego Konserwatora Zabytków możemy przeczytać więcej o samym remoncie, którego efekt robi wrażenie. Okazuje się, że w pierwszym etapie inwestycji wykonano remont konserwatorski neogotyckiego budynku głównego dawnego szpitala, przywracając m. in. pierwotną kolorystykę bogatych dekoracji architektonicznych elewacji.
Dzięki przeprowadzonym, szczegółowym badaniom konserwatorskich, pod wieloma warstwami późniejszych przemalowań, odkryto pierwotne polichromie ścienne, zdobiące wnętrza szpitala i domu sióstr oraz mazerunki dekorujące bogato rzeźbioną, neogotycką stolarkę.
Lubuski Konserwator Zabytków wyjaśnia, że poddano je kompleksowym pracom konserwatorsko-restauratorskim wraz z pozostałymi elementami historycznego wystroju i wyposażenia. Ponadto, przywrócono historyczny wygląd elewacji domu sióstr i portierni oraz zagospodarowano otaczający terenu.
Z portalu LWKZ dowiadujemy się też, że dla potrzeb nowej funkcji wprowadzono nowoczesne elementy zagospodarowania, m. in. w postaci przeszklonego łącznika i klatki schodowej, a także nawierzchni i elementów małej architektury.

- Dzięki przeprowadzonej, zgodnie z zasadami konserwatorskimi, inwestycji utrwalono historyczną substancję zabytków, chroniąc artystyczne, historyczne i naukowe wartości zespołu. Wprowadzenie nowej, właściwej dla zabytków funkcji, umożliwiło ponowne zagospodarowanie cennego, historycznego zespołu, który, dzięki kompleksowym działaniom remontowo-konserwatorskim odzyskał dawną świetność.

źródło:LKZ

TURYSTYKA:

CZYTAJ TEŻ NA NASZYM PORTALU:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto