Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyrzucasz papierek do kosza w galerii w Zielonej Górze i nawet nie spodziewasz się, co z nim dalej dzieje. 11 maja - Dzień bez Śmiecenia

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
w środę, 11 maja przypada „Dzień bez Śmiecenia”
w środę, 11 maja przypada „Dzień bez Śmiecenia” Biuro pasowe Focus Mall
W 2021 r. w największej galerii handlowej w Zielonej Górze odzyskano prawie 74 tony foli i makulatury, które oddane zostały do recyklingu. Biuro prasowe informuje, że docelowo, aż 70 procent odpadów z galerii będzie poddawanych dalszemu przetwarzaniu.

Dzień bez Śmiecenia w Zielonej Górze. Focus Mall wylicza

Od 16 lat 11 maja obchodzimy Dzień bez Śmiecenia. Hasłem tegorocznych obchodów jest „Jakość ma znaczenie!” Chodzi o jakościową segregację, jakościową informację i jakościowa rekreację. Celem działań jest pokazanie, że odpady, to nie śmieci, a surowce, które możemy ponownie wykorzystać.

Biuro prasowe Focus Mall poinformowało, że w galeriach NEPI Rockcastle w całej Polsce, do której należy także zielonogórska galeria, regularnie udoskonalany jest system gospodarowania odpadami. Prowadzona jest m.in. wstępna segregacja odpadów, na miejscu działa prasa do folii i kartonów.

- Dzięki zastosowanym rozwiązaniom już w 2020 r. w Focus Mall odzyskano ponad 55,66 ton papieru, a w 2021 r. poprawiono ten wynik o ponad 18,16 ton, odzyskując makulaturę. Strefa food court wyposażona jest w specjalne kosze na zlewki odciążające odpady zmieszane. W tym w całej galerii zainstalowano również specjalne 4- oraz 5 -frakcyjne pojemniki do segregacji odpadów - czytamy w komunikacie galerii.

Do końca 2030 r. w każdym państwie Unii Europejskiej poddawane recyklingowi ma być co najmniej 60% wyprodukowanych odpadów komunalnych rocznie.

– Nasz cel jest ambitniejszy. Zamierzamy do końca tego roku odzyskiwać 70% odpadów komunalnych generowanych w naszym centrum – zapowiada Marta Radziwoń, Dyrektor Centrum Focus Mall Zielona Góra. – Dzięki udostępnieniu naszym klientom koszy do segregacji mamy realny wpływ na wielkość i jakość odzysku. Dlatego wierzę, że zrealizujemy nasz ambitny plan.

w środę, 11 maja przypada „Dzień bez Śmiecenia”

Wyrzucasz papierek do kosza w galerii w Zielonej Górze i naw...

Odpady to nie śmieci. Co można i trzeba i robić?

Biuro prasowe Focus Mall przypomina zasady, do których warto się codziennie stosować.

1. Przetworzenie ma znaczenie!
Segregując dajesz odpadom drugie życie. Zmniejszasz zanieczyszczenie środowiska poprzez zmniejszenie ilości odpadów deponowanych na składowiskach. Dzięki recyklingowi ograniczamy zanieczyszczenie, emisję gazów cieplarnianych, produkcję odpadów przemysłowych.

2. Zgniecenie ma znaczenie!
Zgniataj puszki i butelki przed wyrzuceniem. Zgnieciona butelka zajmuje 80% miejsca mniej. Dzięki temu rzadziej możesz wynosić odpady ze swojego domu, a firmy odbierające nie muszą wozić powietrza.

3. Odkręcenie ma znaczenie!
Wyrzucaj szkło i kartony po sokach i mleku bez kapsli i nakrętek. Po odkręceniu posegreguj do odpowiednich pojemników.

4. Oznaczenie ma znaczenie!
Zwracaj uwagę na oznaczenia umieszczone na opakowaniach. Znajdują się na nich informacje o pochodzeniu, surowcu, z którego zostały zrobione oraz możliwym powtórnym przetworzeniu.

5. Opróżnienie ma znaczenie!
Opróżniaj butelki, słoiki, kartony. Wszystkie opakowania przed wyrzuceniem powinny zostać dokładnie opróżnione!

6. Rozłożenie ma znaczenie!
Rozkładaj kartony przed wrzuceniem do pojemnika. W ten sposób będą zajmowały mniej miejsca (nawet o 70%) i rzadziej będziesz musiał je wynosić!

7. Przynoszenie ma znaczenie!
Zabieraj ze sobą wielorazową torbę na zakupy. Foliowe torebki używasz przeważnie tylko raz, a później wyrzucasz, więc produkujesz więcej odpadów. Torba zakupowa to zaledwie dodatkowe 20 gramów dla Ciebie, a zdecydowanie mniejszy ciężar dla środowiska.

8. Rozróżnienie ma znaczenie!
Nie wrzucaj do pojemników do segregacji pobitych luster, szyb, szklanek. Jest to inny rodzaj szkła. Zanieczyszczenie odpadów szklanych (słoiki, butelki) poprzez np. fragmenty szyb, luster może spowodować niemożność przetworzenia tego surowca!

9. Zabrudzenie ma znaczenie!
Nie wrzucaj do pojemników do segregacji odpadów bardzo zabrudzonych, np. papieru po maśle, chusteczek higienicznych, ręczników papierowych. Nie segregujemy także odpadów zabrudzonych klejami oraz zatłuszczonych. Te śmieci powinny być wrzucone do kosza na odpady zmieszane.

10. Wyrzucenie ma znaczenie!
Sprawdź zasady segregowania panujące w Twojej gminie i zapamiętaj, co wyrzucamy do konkretnego pojemnika. Oddawaj do PSZOKu zużyty sprzęt elektroniczny, baterie, akumulatory, gruz, odpady niebezpieczne. Przeterminowane leki oddawaj do aptek.

CZYTAJ TEŻ NA NASZYM PORTALU:

ZOBACZ TEŻ WIDEO:22850005

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto