Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzgórza powinny służyć naszym dzieciom, wnukom, ale i seniorom

oprac. (KB)
Pieniądze na przebudowę tych terenów będą pochodzić z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Pieniądze na przebudowę tych terenów będą pochodzić z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Na odnowienie Wzgórz Piastowskich zaplanowano do 50 mln złotych. Teraz decyduje się ich przyszłość.

Mnóstwo atrakcji i piękna pogoda zachęciły tłumy do przyjścia w sobotę na piknik pod amfiteatrem. W atmosferze zabawy mogli decydować o przyszłości Wzgórz Piastowskich. - Wszystkie nasze trzy koncepcje, w tym Agnieszki Kochańskiej i Natalii Plonkowskiej, są zbieżne - mówi architekt Paweł Gołębiowski. - Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby park był bardziej miejski. By ludzie mogli znaleźć w nim swoje miejsce.

Jak podkreślali organizatorzy Piast Igrzysk, najważniejszym aspektem pikniku były konsultacje społeczne. Zielonogórzanie mogli zapoznać się z koncepcjami i makietami, prezentującymi zagospodarowanie Wzgórz Piastowskich. Każdy miał szansę oddać głos na konkretne pomysły, przyklejając do odpowiednich projektów kolorowe kropki. Co cieszyło się sporym zainteresowaniem? Między innymi lodowisko, park linowy i ścieżka w koronach drzew, doprowadzająca do wieży widokowej.

Podobnie, jak w przypadku rozmów w Dolinie Gęśnika, i te konsultacje przeprowadziła zielonogórska Fundacja Partycypacja. - Mieszkamy blisko, dlatego tutaj przyszłyśmy - mówi Agnieszka Tamborska, która na piknik przybyła razem z córką. - Na pewno oddam swój głos. Chciałabym, żeby to miejsce było atrakcyjne i przeznaczone do rekreacji, By służyło nie tylko nam, mieszkańcom pobliskiego osiedla, ale całej Zielonej Góry i regionu.

- Myślę, że ten park powinien służyć wszystkim: i naszym wnukom, i seniorom - mówi zielonogórzanka, Zofia Banaszak. Dlatego zagłosowała na koncepcje, które to w jakiś sposób spełnią.

Dla innych wydarzenie stało się do wyrażania sprzeciwu. - Jako aktywiści miejscy i społecznicy stwierdziliśmy, że musimy pokazać to, czego, niestety, nie znaleźliśmy w trzech propozycjach projektantów - mówi Barbara Marcinów. Mają nadzieję, że pokazanie ich pomysłów, które nie pojawiły się na oficjalnych makietach, jeszcze da do myślenia miastu. Przede wszystkim zależy im, by odwołać się do Parku Ludowego, który istniał tu dawniej. Chcieliby też zachować Piast Polanę w obecnym stanie, dodając jedynie więcej ławek i leżaków.

Co dalej
Na rewitalizację Wzgórz zaplanowano przeznaczyć do 50 mln zł. Pieniądze na przebudowę tych terenów będą pochodzić z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Teraz urząd, po otrzymaniu głosów od mieszkańców, będzie analizować wyniki. O tym, co powstanie ostatecznie, dowiemy się niebawem.

Zobacz też: Wystawa psów w Zielona Góra Drzonków

Przeczytaj też:

Piękne dziewczyny Falubazu [ZDJĘCIA]
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wzgórza powinny służyć naszym dzieciom, wnukom, ale i seniorom - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto