Zabójcza trzecia kwarta zielonogórskich koszykarzy i kolejne zwycięstwo!

Andrzej Flügel
W akcji Tony Meier. Amerykanin rozegrał dobry mecz
W akcji Tony Meier. Amerykanin rozegrał dobry mecz Mariusz Kapała
MKS Dąbrowa Górnicza i Stelmet Enea BC zaczęły ósmą kolejkę ekstraklasy. Dwa punkty zdobył Stelmet!

MKS Dąbrowa Górnicza - Stelmet Enea BC Zielona Góra 81:97 (27:20, 18:28, 12:29, 24:20)
MKS: Johnson 23 (1), Artis 17 (5), Douvier 15 (1), Shine 5 (1), Fraser 4 oraz: Put 13 (3), Kobel 4 (1), Piechowicz, Harris i Chorab po 0.
Stelmet Enea BC: Hakanson 16 (3), Gordon 11, Zyskowski 10 (3), Meier 10 (2), Thomasson 4 oraz: Radić 20, Ponitka 12 (2), Zamojski 8, Koszarek 6 (2).
Sędziowali: Paweł Białas, Mariusz Nawrocki, Bartłomiej Kucharski.
Widzów:800.

Po okresie względnego spokoju zielonogórzanie zaczynają serię spotkań praktycznie co trzy dni. Ponieważ w sobotę czeka ich mecz w lidze VTB w dalekim Niżnym Nowogrodzie, spotkanie z MKS-em odbyło się już w środowy wieczór. Kibice byli ciekawi czy koszykarze Stelmetu Enei BC podtrzymają w Dąbrowie Górniczej dobrą passę, Okazało się, że tak się stało.

To, że zielonogórzanom nie będzie łatwo potwierdziła pierwsza połowa. Inna sprawa, że Stelmet zaczął jakiś rozkojarzony, ospały i wyglądał inaczej niż w poprzednich meczach. Stąd gospodarze szybko objęli prowadzenie 13:8. Nasi jednak ich dogonili, a po czteropunktowej akcji Lude Hakansona (trójka, plus osobisty po faulu) po raz pierwszy wygrywali w tym meczu 13:12. Potem znów mieli słabszy okres i rywal zdołał odskoczyć. W drugiej kwarcie nasi zaczęli od mocnego uderzenia. Po kilku akcjach Ivicy Radicia dogoniliśmy MKS, bo w 14 min było 29:29. Potem mieliśmy kilka dobrych minut i wydawało się, że złapaliśmy swój rytm.

Punktowaliśmy, broniliśmy. W 18 min po trafieniu Marcela Ponitki wygrywaliśmy już 46:38. Wydawało się, że zejdziemy na przerwę z przyzwoitym zapasem, który pozwoli nam ułożyć ten mecz. Jednak nie. Ostatnie dwie minuty były znów słabiutkie w naszym wykonaniu na tyle, że po rzucie Roberta Johnsona wygrywaliśmy, ale już tylko 48:45, co zapowiadało twardą walkę w drugiej połowie. Jednak w trzeciej kwarcie nasz zespół natarł ostro na rywala. To było wspaniałe dziesięć minut! Nasi grali jak natchnieni, mocno bronili i co najważniejsze, trafiali. W 26 min po rzucie Hakansona po raz pierwszy w tym meczu wygrywaliśmy różnicą większą niż dziesięć punktów bo 62:50. Końcówka tej kwarty była już piorunująca. Wszystko nam wychodziło, a piłka bez przerwy wpadała do kosza. Znów bardzo skuteczny był Radić. To po jego rzucie na kilka sekund przed końcem trzeciej kwarty rzucie Chorwata wygrywaliśmy już 77:57.

Trwa głosowanie...

Czy w sezonie 2020 Stelmet Falubaz awansuje do play off ekstraligi?

Wydawało się, że przez ostatnie dziesięć minut będziemy już smakować zwycięstwo. Jednak chyba za wcześnie uwierzyliśmy, że gospodarze są już na deskach, bo niespodziewanie zaczęliśmy tracić przewagę. Kolejne akcje nie przynosiły nam punktów, za to trafiał MKS. Zaczęło być już naprawdę groźnie, bo w 37 min po rzucie Bryce Douveira gospodarze ciągle przegrywali, ale już tylko 79:86. Do końca pozostawały jeszcze dwie minuty i MKS uwierzył, że jeszcze odwróci losy tego spotkania. Na szczęście nasi opanowali sytuację, trafili kilka razy i kiedy na minutę przed końcem Tony Meier rzucił za trzy i było 94:81 stało się jasne, że Stelmet Enea BC wygra. Brawo zielonogórzanie!