Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy zielonogórski parowóz "Wiesiek" przechodzi lifting! Będzie wspaniałą atrakcją wydarzenia w Zielonej Górze

Szymon Kozica
Szymon Kozica
Parowóz "Wiesiek" stał na placu w centrum Czerwieńska
Parowóz "Wiesiek" stał na placu w centrum Czerwieńska Archiwum Mieczysława Bonisławskiego
Trwają przygotowania do wystawy 150 zdjęć na 150-lecie pojawienia się pierwszego pociągu w Zielonej Górze. Mieczysław Bonisławski z Muzeum Lokalnego Kolei Szprotawskiej apeluje do naszych Czytelników o udostępnianie archiwalnych fotografii. Są pierwsze efekty.

W 1871 roku do Zielonej Góry przyjechał pierwszy pociąg

Do pana Mieczysława zgłosiła się Lubuszanka, która pochodzi z powiatu krośnieńskiego. Na początku lat 80. została zielonogórzanką, choć już wcześniej uczyła się w szkole w Winnym Grodzie. O akcji 150 zdjęć na 150-lecie dowiedziała się z „Gazety Lubuskiej”. Udostępniła fotografię z 1998 roku, na której uwieczniono sympatyczną ekipę uśmiechniętych pracowników PKP przed wejściem do „niebieskiego baraczku” przy ul. Dworcowej w Zielonej Górze.

Rok 1998. Ekipa pracowników PKP przed wejściem do „niebieskiego baraczku” przy ul. Dworcowej w Zielonej Górze
Rok 1998. Ekipa pracowników PKP przed wejściem do „niebieskiego baraczku” przy ul. Dworcowej w Zielonej Górze Archiwum Czytelniczki

Nasza Czytelniczka zainteresowanie koleją zawdzięcza swojej mamie, która przez wiele lat była dróżnikiem przejazdowym na kilku stacjach „Odrzanki”. Można rzec, że sama poszła w jej ślady, choć pracowała raczej za biurkiem - w latach 80. i 90., najpierw w oddziale drogowym, a następnie w oddziale automatyki. Miała nadzieję, że rodzinną tradycję pociągnie może któryś z synów...

Parowóz "Wiesiek" stał na placu w centrum Czerwieńska

Zabytkowy zielonogórski parowóz "Wiesiek" przechodzi lifting...

Nasza Czytelniczka uwielbia podróżować - oczywiście, pociągami! - przede wszystkim po Polsce, a jej ulubionym regionem są Mazury. Z wielką niecierpliwością czeka na październikową wystawę zdjęć w „Galerii pod Morwami” w Zielonej Górze.

Co będzie się działo 1-3 października w Parku Kolei Szprotawskiej?

A my ponawiamy apel Mieczysława Bonisławskiego. Jeśli ktoś w swoich domowych zbiorach, archiwach ma zdjęcia związane z historią kolejnictwa w Zielonej Górze i mógłby udostępnić je organizatorom październikowej wystawy, proszony jest o kontakt telefoniczny (607 625 979) lub mailowy ([email protected]). A może ktoś rozpoznał się na fotografiach, które publikowaliśmy czy publikujemy dziś - i chciałby podzielić się innymi materiałami z życia kolejarskiej braci albo infrastruktury, a przy okazji wspomnieniami? Pan Mieczysław zachęca do kontaktu.

ZOBACZ TAKŻE:

Przypomnijmy, że imprezy towarzyszące upamiętnieniu 150. rocznicy pojawienia się pierwszego pociągu w Winnym Grodzie zaplanowane zostały na weekend 1-3 października. Wystawa zdjęć będzie jednym z elementów tego wydarzenia w Parku Kolei Szprotawskiej przy ul. Morwowej w Zielonej Górze. W programie jest także „zwiedzanie” kabiny zabytkowego parowozu, iluminacje zabytkowego składu, otwarcie siłowni dla seniorów, wystawa „służbowych” pamiątek zielonogórskiego kolejnictwa...

Zabytkowy parowóz "Wiesiek" z placu w centrum Czerwieńska

Dodajmy, że trwają przygotowania nie tylko do wystawy 150 zdjęć na 150-lecie, ale także innych wydarzeń mających uświetnić październikową rocznicę. Organizator Mieczysław Bonisławski na gorąco relacjonuje nam postępy wszelkich prac.

„Najpierw informacja od opiekuna naszego zielonogórskiego zabytkowego parowozu i szefa naszych wolontariuszy Szymona Skibińskiego o tym, iż parowóz „Wiesiek” jest już w swoim salonie kosmetycznym. I to wbrew pandemii... - zameldował pan Mieczysław tuż przed świętami. - Wraz z Szymonem załączamy zdjęcia z przewozu parowozu z placu w centrum Czerwieńska do parowozowni Cargo, gdzie przejdzie on lifting, po to, abyśmy 1 października mogli go powitać w skansenie Morwowa”.

Zabytkowy parowóz [/quot/]Wiesiek[/quot/] przechodzi lifting w salonie kosmetycznym. Będzie nie lada atrakcją ciekawego wydarzenia w Zielonej Górze
Parowóz "Wiesiek" stał na placu w centrum Czerwieńska Archiwum Mieczysława Bonisławskiego

I dalej: „Sławek Fedorowicz melduje nam, iż skończył remont główny kozła oporowego z Konotopu i ustawił go już na końcu toru wschodniego w skansenie przy Morwowej. Ostatnie badania wykazały, że kozioł zbudowany jest z elementów z roku 1878 i 1881, odlanych w hucie (walcowni) w miejscowości Zawadzkie na Opolszczyźnie (Andreashütte Zawadzkie). Na razie jest on już ustawiony, z czasem uzupełnimy go jeszcze o odbojnice (oryginalne pruskie) oraz latarnię (tę część musimy dopiero gdzieś odnaleźć, gdyż oryginalna dla tego akurat kozła nie zachowała się). Ciekawostką jest spinka jednego z jego elementów w miejscu podwójnego pęknięcia w wyniku jakiegoś nieznanego nam jeszcze uderzenia (wypadku) wagonu lub parowozu. Załączam kilka zdjęć z „lądowania” kozła w skansenie”.

Obejrzyj wideo: Przystanki kolejowe w Lubuskiem. Gdzie powstaną nowe?

Oczywiście, Mieczysław Bonisławski nieustannie zachęca mieszkańców do rodzinnych spacerów do skansenu kolei powiatowych przy ul. Morwowej w Zielonej Górze. - To ostatnia okazja, aby zobaczyć ten teren takim, jaki jest. Po wakacjach już go nie poznacie... - uprzedza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto