Zacięty mecz z Ukrainą. Polskie siatkarki wygrały w Zielonej Górze turniej kwalifikacyjny mistrzostw Europy U21

Cezary Konarski
Polskie siatkarki pokonały w Zielonej Górze Ukrainę i awansowały do mistrzostw Europy U21. Cezary Konarski
Reprezentacja Polski siatkarek do lat 21 ze startą ledwie jednego seta wygrała w Zielonej Górze turniej kwalifikacyjny do mistrzostw Europy. W ostatnim dniu imprezy Biało-Czerwone rywalizowały o pierwsze miejsce z Ukrainą. Wygrały 3:1.

Po trzech zwycięstwach Polki wywalczyły awans na lipcowe mistrzostwa Europy U21 we Włoszech. Turniej w Zielonej Górze nasze reprezentantki rozpoczęły od pewnej wygranej z Czeszkami. Później podopieczne trenera Bartłomieja Piekarczyka „zdemolowały” zespół Węgier, zwyciężając w trzech setach – do 18, 13 i 12.

W ostatnim spotkaniu polska drużyna zmierzyła się z Ukrainą, która wcześniej też wygrała dwa mecze, ale nie tak łatwo jak gospodynie. Stawką tego starcia było turniejowe zwycięstwo. Tym razem Polki miały dość trudną przeprawę. Pierwszy set zwiastował spore emocje, bo Ukrainki dominowały zdecydowanie, szybko wypracowały dużą przewagę, wygrały do 16. W drugim secie to Biało-Czerwone z kolei miały zdecydowaną inicjatywę, pozwoliły rywalkom zdobyć tylko 13 punktów. Kolejne partie nie były już jednostronne. Szczególnie czwarty set był bardzo wyrównany. Polki dopiero w jego końcówce uzyskały kilkupunktową przewagę.

Wyniki turnieju kwalifikacyjnego w Zielonej Górze:
Polska – Czechy 3:0 (25:22, 25:18, 25:14), Węgry - Ukraina 1:3 (15:25, 25:20, 23:25, 23:25), Polska - Węgry 3:0 (25:18, 25:13, 25:12), Ukraina - Czechy 3:2 (15:25, 25:22, 18:25, 25:21, 15:13), Czechy – Węgry 3:0 (25:19, 25:22, 25:22), Polska – Ukraina 3:1 (16:25, 25:13, 25:19, 25:20).
Kolejność: 1. Polska, 2. Ukraina, 3. Czechy, 4. Węgry.

Polki w Zielonej Górze grały w składzie: Karolina Drużkowska, Dominika Pierzchała, Sonia Stefanik, Julita Piasecka, Martyna Łazowska, Martyna Czyrniańska, Klaudia Łyduch, Julia Bińczycka, Martyna Borowczak, Martyna Leoniak, Natalia Kecher, Zuzanna Kuligowska.