Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakaz palenia węglem na Mazowszu."Kolejny krok Warszawy na drodze do czystszego powietrza!"

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Zakaz palenia węglem na Mazowszu. Stołeczni radni z jasnym stanowiskiem
Zakaz palenia węglem na Mazowszu. Stołeczni radni z jasnym stanowiskiem Krystian Dobuszyński
Komisja Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy wydała stanowisko, w którym popiera wprowadzenie zakazu palenia węglem w ramach zaostrzenia mazowieckiej uchwały antysmogowej - poinformował stołeczny Ratusz. Wcześniej wsparcie dla tego typu działań wyraził prezydent miasta Rafał Trzaskowski. Niezadowolenie z walki władz Warszawy ze smogiem wyrazili z kolei politycy Lewicy i aktywiści, przedstawiając siedem postulatów, których realizacja powinna poprawić jakość powietrza w stolicy kraju.

Stołeczny Ratusz poinformował o trwających pracach nad zmianami w tzw. mazowieckiej uchwale antysmogowej, której celem jest pomoc w walce o poprawę jakości powietrza na terenie całego województwa. Władze Warszawy przekonują, że aby zwiększyć jej skuteczność, konieczne jest podjęcie zdecydowanych kroków, jak m.in. wprowadzenie zakazu palenia węglem w indywidualnych źródłach ogrzewania.

Zakaz palenia węglem na Mazowszu. Stołeczni radni z jasnym stanowiskiem

Zakaz palenia węglem na Mazowszu."Kolejny krok Warszawy na d...

14 lutego 2022 roku poparcie dla takich działań wyraziła Komisja Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy.

Kolejny krok Warszawy na drodze do czystszego powietrza! Wczoraj dziewięcioma głosami "za" Komisja Ochrony Środowiska przyjęła stanowisko w sprawie Zakazu Spalania Paliw Stałych Produkowanych z Wykorzystaniem Węgla Kamiennego. Dziękuję wszystkim, dla których poprawa jakości powietrza w stolicy nie jest obojętna - mówiła 15 lutego Renata Niewitecka, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy.

Rafał Trzaskowski: Warszawa przeznaczy na walkę ze smogiem 300 milionów złotych

W poniedziałek 14 lutego, głos w sprawie działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Warszawie zabrał Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy zaapelował o wzmocnienie mazowieckiej uchwały antysmogowej i podtrzymał poparcie dla wdrożenia od IV kwartału przyszłego roku zakazu stosowania węgla w indywidualnych źródłach ogrzewania na terenie stolicy.

W latach 2019-2022 Warszawa przeznaczy na walkę ze smogiem rekordową kwotę 300 mln zł. Naszym priorytetem w walce o czyste powietrze w stolicy jest zmniejszenie tzw. niskiej emisji, czyli emisji substancji szkodliwych do atmosfery wskutek spalania węgla w przestarzałych, domowych piecach grzewczych oraz lokalnych kotłowniach. Ogromne wsparcie dla działań Warszawy w tym zakresie stanowi mazowiecka uchwała antysmogowa. Po czterech latach od jej wprowadzenia musimy jednak zrobić kolejny krok, dlatego Warszawa wnioskuje o wdrożenie od IV kwartału 2023 r. zakazu stosowania węgla w indywidualnych źródłach ogrzewania - mówił prezydent stolicy.

Rafał Trzaskowski w piśmie do marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika zaapelował o podjęcie stosownych działań zmierzających do zaostrzenia mazowieckiej uchwały antysmogowej i wyraził przekonanie, że będzie to niezwykle istotny krok na drodze do ograniczenia niskiej emisji, a także skutecznie przyczyni się do walki ze smogiem i poprawy jakości powietrza w Warszawie i na terenie całego województwa mazowieckiego.

Zakaz palenia węglem na Mazowszu. Stołeczni radni z jasnym stanowiskiemMarek Szawdyn / Archiwum Polska Press

Działania Warszawy na rzecz klimatu

Władze stolicy informują w najnowszym komunikacie, że jednym z głównych problemów dla jakości powietrza w Warszawie pozostaje "niska emisja”, czyli emisja szkodliwych substancji powstałych przede wszystkim wskutek spalania węgla w przestarzałych, domowych piecach grzewczych oraz w lokalnych kotłowniach węglowych.

Badania wskazują, że spalanie paliw stałych, w tym paliw produkowanych właśnie z wykorzystaniem węgla kamiennego przyczynia się do tego zjawiska w dużo wyższym stopniu niż spalanie gazu czy oleju opałowego - czytamy w komunikacie stołecznego Ratusza.

W Warszawie problem niskiej emisji dotyczy przede wszystkim rozległych powierzchniowo dzielnic, które w mniejszym stopniu podłączone są do sieci ciepłowniczej, jak m.in. Wawer czy Białołęka. Urzędnicy podkreślają zarazem, że ogromne wyzwanie stanowią jednak także zanieczyszczenia napływające spoza stolicy. W związku z tym, władze miasta podkreślają, jak istotne jest wprowadzenie stosownych ograniczeń nie tylko na terenie Warszawy, ale także w gminach ościennych.

Stołeczny Ratusz przypomina, że Warszawa zobowiązała się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 40 procent do 2030 roku oraz do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 roku. Władze miasta podkreślają, że stolica od kilku lat realizuje liczne inicjatywy w tym zakresie. Wśród działań wymieniają m.in.:

  • Podłączanie kolejnych budynków do sieci ciepłowniczej
  • Wymianę przestarzałych pieców na olej i paliwo stałe w lokalach komunalnych
  • Wsparcie finansowe dla mieszkańców w realizacji takiej inwestycji w zasobie prywatnym

Stolica wspiera też i realizuje inwestycje w odnawialne źródła energii. Na kolejnych budynkach miejskich montowane są panele fotowoltaiczne - obecnie to już ponad 140 takich obiektów. W trakcie realizacji jest też największa miejska inwestycja w OZE, wdrażana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji - powstaje 7 instalacji paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 6,7 MW - czytamy w komunikacie Ratusza.

Urzędnicy podkreślają, że Warszawa angażuje się również w międzynarodowe inicjatywy związane z klimatem i ekologią. Są to m.in. Porozumienie Burmistrzów, C40 Cities Climate Leadership Group czy Green Cities.

Zakaz palenia węglem na Mazowszu. Stołeczni radni z jasnym stanowiskiemŁukasz Kowalski / Archiwum Polska Press

"Czarna walentynka" dla władz Warszawy

Przypomnijmy, że w czasie, gdy władze stolicy wysyłały do mediów komunikat dotyczący działań miasta na rzecz walki ze smogiem, przed Ratuszem odbywała się wspólna konferencja polityków Lewicy, aktywistów ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz Warszawskiego Alarmu Smogowego.

Aktywiści i politycy krytykowali stołeczne władze za niewystarczającą ich zdaniem walkę na rzecz czystego powietrza. Władze Warszawy otrzymały od zgromadzonych przed Ratuszem "czarną walentynkę", która jak podkreślają, "ma symbolizować toksyczny związek między rządzącymi stolicą a smogiem".

Dziś przekazaliśmy Ratuszowi CZARNĄ WALENTYNKĘ i apel o porzucenie toksycznego związku ze smogiem. Władze miasta przekonują nas, że nie da się, ale my dziś wskazaliśmy 7 spraw które dało się zrobić w innych miastach, więc da się także w stolicy, trzeba tylko chcieć! - napisała na Twitterze Agata Diduszko-Zyglewska z Nowej Lewicy.

Zgromadzeni przed Ratuszem domagali się od miasta:

  • Realnego priorytetu dla komunikacji publicznej i rowerowej
  • Europejskich norm ostrzegania o smogu
  • Skutecznej walki z ubóstwem energetycznym
  • Wprowadzenia Strefy Czystego Transportu
  • Wprowadzenia śródmiejskiej strefy płatnego parkowania oraz stref tempo 30
  • Przyspieszenia podłączania do centralnego ogrzewania miejskich budynków i przedstawienia lokatorom oraz lokatorkom klarowanego harmonogramu tego działania
  • Poważnego potraktowania likwidacji prywatnych kopciuchów
od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto