Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Łagowie - powiat świebodziński

red.
Zamek Joannitów w Łagowie
Największą atrakcją turystyczną zamku joannitów są widoki ze szczytu ponadtrzydziestometrowej wieży. Po pokonaniu 134 stopni podziwia się stąd malowniczą panoramę Łagowskiego Parku Krajobrazowego.

Warownia wzniesiona na przesmyku między Jeziorem Łagowskim a Trześniewskim znaczona jest historią joannitów, nazywanych powszechnie kawalerami maltańskimi, którzy osiedlili się tutaj w połowie XIV wieku. I zgodnie z regułą zakonną, niemal od razu przystąpili do budowy zamku. Potężna wieża, podwyższona w późniejszych wiekach, stanęła w północno-zachodnim narożniku założenia zamkowego – co zrozumiałe - tuż obok głównej bramy. Stanowiła jej osłonę, ponadto pełniła rolę strażnicy oraz więzienia. Naprzeciwko bramy wjazdowej, we wschodnim skrzydle mieściły się budynki mieszkalne, refektarz i kaplica. Dookoła prowadziły mury obwodowe, miejscami wysokie na 9 metrów.

Pod zamkiem, od strony południowej wyrosła osada rzemieślnicza, do której dostępu broniły dwie bramy miejskie – Polska i Marchijska. W tym względzie niewiele zmieniło się tutaj od czasów średniowiecznych. Jedyna droga do miasteczka wciąż prowadzi przez ciasne podwoje zabytkowych bram.

Warownię szczęśliwie omijały kataklizmy. Bodaj jedyne w jej dziejach oblężenie miało miejsce podczas wojny trzydziestoletniej, w lipcu 1640 r. Najpierw zajęli zamek Szwedzi, po czym próbowały go odbić wojska Brandenburgii, ostatecznie pobite i odparte. Joannici byli gospodarzami Łagowa do 1810 r. Po kasacie Zakonu Maltańskiego jego łagowskie dobra przeszły w prywatne ręce.
Z zawieruchy II wojny światowej zamek wyszedł zaniedbany, ale przetrwał ją nie doznając uszczerbku. Po wojnie był ostoją działalności stowarzyszeń naukowych i artystycznych, by na przełomie lat. 60. i 70. trafić pod skrzydła Ośrodka Sportu i Turystyki. Od tamtej pory w zabytkowych wnętrzach mieści się centrum hotelowo-konferencyjne. Gospodarze zamku wraz z gminą Łagów co roku w sezonie letnim zapraszają turystów na turnieje rycerskie, średniowieczne jarmarki i uczty, koncerty muzyczne, pokazy dawnych tańców czy wieczory celtyckie. No i na wieżę dawnego zamku joannitów.

Zamek w Łagowie, 66-220 Łagów, ul. Kościuszki 3, tel./fax 68 341 20 10, 341 21 19, e-mail: [email protected]. Zwiedzanie: w sezonie letnim wieża czynna jest w godz. 10.00-18.00. Bilet wstępu kosztuje 3,50 PLN.

Zobacz:**zamek w Krośnie Odrzańskim**

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto