Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Międzyrzeczu

red.
archiwum Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej LOTUR
Dwie potężne basteje są znakiem rozpoznawczym warowni położonej na pagórku u ujścia Paklicy do Obry. Pod stożkowatymi dachami cylindrycznych baszt było przed kilkoma wiekami głośno od huku armat i muszkietów.

Basteje wyrosły po obu stronach zamkowej bramy w pierwszej połowie XVI wieku. Po tym, jak w 1520 r. zamek doznał poważnych zniszczeń po ataku wojsk zaciężnych służących zakonowi krzyżackiemu. Mury piastowskiej warowni, wniesionej za czasów Kazimierza Wielkiego, były dla nieprzyjacielskich armat dość łatwym celem. Co ważniejsze, przestarzała konstrukcja budowli nie pozwalała obrońcom na prowadzenie ostrzału artyleryjskiego. Odbudowa niosła więc ze sobą konieczność unowocześnienia fortyfikacji.

Basteje miały mury grube na ponad 3 metry, zaś ich wewnętrzna średnica przekraczała 10 metrów. W dolnej kondygnacji znajdowały się stanowiska artylerii, z górnej przeciwnika zasypywał ogień piechoty. Pomysł na owe czasy był dobry, ale nie miał wielkiej przyszłości. Kiedy w następnym wieku pod zamek ściągnęły wojska szwedzkie, ich udoskonalona artyleria zamieniła fortyfikacje w ruiny. I to był koniec międzyrzeckiej warowni.
Basteje wróciły do dawnej formy dopiero w latach 60. ubiegłego stulecia. Wewnątrz południowej baszty znajduje się rezerwat archeologiczny z fragmentami konstrukcji wału grodowego z czasów Bolesława Chrobrego. Gospodarzem zamku jest dziś Muzeum w Międzyrzeczu, które zaprasza turystów także do odrestaurowanych obiektów dawnego starostwa i oficyny dworskiej. Na wyspę zamkową dostaniemy się się od strony Rynku, przez dom bramny, odbudowany w 1985 r. Z lewej strony dziedzińca stoją barokowe budynki starostwa i oficyny dworskiej, a na wprost, za fosą – ruiny średniowiecznego zamku.

Atrakcje:

dwie basteje,

rezerwat archeologiczny z fragmentami konstrukcji wałów z czasów Bolesława Chrobrego (basteja południowa),

zamkowy dziedziniec,

wystawa stała z zakresu sztuki, archeologii i historii w dawnym dworze starostwa,

wystawa stała z zakresu kultury ludowej w dawnej oficynie dworskiej,

Zamek - Muzeum w Międzyrzeczu, ul. Podzamcze 2, 66-300 Międzyrzecz, tel.95 742 18 50. Zwiedzanie: od wtorku do soboty w godz. 9.00-16.00, w niedziele i święta - od 10.00 do 16.00, w poniedziałki nieczynne. Muzeum zamknięte jest w soboty od 1 listopada do 31 marca. Bilety: normalny - 4 PLN, ulgowy - 3 PLN.

Zobacz:**Międzyrzecki Rejon Umocniony, zespół pocysterski w Gościkowie-Paradyżu**

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto