Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamiast wyrzucać śmieci do lasu, dowiedz się, czy możesz przywieźć je do PSZOK-u! W Zielonej Górze działają dwa takie punkty

OPRAC.:
Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Przy oddawaniu śmieci warto mieć ze sobą niezbędne dokumenty.
Przy oddawaniu śmieci warto mieć ze sobą niezbędne dokumenty. Mariusz Kapała
W Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Zielonej Górze możesz za darmo oddać chociażby zalegające w mieszkaniu elektrośmieci czy stare meble. Co jeszcze możesz przywieźć i oddać w placówce? W jakich godzinach działają PSZOK-i? Podpowiadamy!

Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Zielonej Górze. Gdzie się znajdują?

Zielona Góra ma dwa takie punkty:

  • PSZOK przy Zjednoczenia 110. Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-19.00. W sobotę: nieczynne. Numer telefonu: 68 322 91 38 lub 693 223 006.
  • PSZOK przy ulicy Wrocławskiej 73 (wjazd od strony Zielonej Góry Raculi). Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-9:00 oraz w godz. 14:00-19:00. W sobotę punkt jest czynny w godz. 9:00-15:00. Odpady problemowe są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-13:00. Numer telefonu: 68 321 41 96.

Co można oddać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Zielonej Górze?

Do PSZOK-u możesz przywieźć za darmo odpady, które podlegają recyklingowi, ale też odpady wielkogabarytowe czy elektrośmieci.

- Ostatnio właśnie pozbierałem pełno takich elektrośmieci: dwa monitory, stare komórki, niedziałający mikser - wymienia pan Marcin z Zielonej Góry. - Zawiozłem do PSZOK-u przy Wrocławskiej. Szybko wszystko załatwiłem, a problem z bałaganem i zawalonymi szafami miałem z głowy.

Trwa głosowanie...

Czy zdarza Ci się zawozić odpady do zielonogórskiego PSZOK-u?

W PSZOK-ach w Zielonej Górze możesz zostawić m.in.:

  • – papier,
  • – tworzywa sztuczne,
  • – szkło opakowaniowe białe i kolorowe,
  • – metale,
  • – opakowania wielomateriałowe,
  • – odpady komunalne, które ulegną biodegradacji,
  • – meble i inne odpady wielkogabarytowe,
  • – zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (również ten na baterie),
  • – zużyte baterie,
  • – opony od samochodów osobowych (8 szt. na gospodarstwo domowe, opony przyjmowane są tylko w PSZOK-u przy Wrocławskiej 73),
  • – przeterminowane leki,
  • - świetlówki,
  • – chemikalia (tylko PSZOK przy Wrocławskiej 73),
  • – odpady zielone,
  • – odzież i tekstylia (tylko PSZOK przy Wrocławskiej 73),
  • – czysty styropian (tylko PSZOK przy Wrocławskiej 73),
  • – odpady budowlane i rozbiórkowe,
  • – stolarkę okienną: osobno ramy okienne (bez szyb), osobno szyby.

Wideo: niestety zdarza się, że niektórzy podrzucają śmieci do lasu:

Co musisz wiedzieć, zanim przywieziesz odpady do PSZOK-u przy Zjednoczenia?

W takim punkcie przyjmowane są odpady komunalne, które właściciel nieruchomości położonej w Zielonej Górze wytworzył, a następnie zebrał w sposób selektywny. Jest to robione w ramach opłaty za zagospodarowanie odpadów.

Nie możesz przywieźć do takiego punktu nieposegregowanych, zmieszanych odpadów komunalnych. Odpady muszą być pogrupowane, odpowiednio oznaczone.

Nie zdziw się, że będziesz musiał okazać pracownikowi punktu dowód osobisty albo inny dokument, który potwierdzi, że mieszkasz na terenie Zielonej Góry.

Odpady musisz dostarczyć osobiście. Śmieci muszą też być posegregowane, niezanieczyszczone innymi odpadami.

Zgodnie z regulaminem: "pracownicy PSZOK mają obowiązek uzyskania od osoby przekazującej odpady, adresu nieruchomości, na której odpady zostały wytworzone, w celu zweryfikowania możliwości bezpłatnego przekazania przez niego odpadów w oparciu o złożoną deklarację".

Ktoś potraktował las jak wysypisko śmieci i wyrzucił odpady z nawierzchni obiektów sportowych

Czasem odpady, które przywiozłeś, mogą zostać nieprzyjęte. Dlaczego? Z różnych powodów. M.in. wtedy, gdy nie jest spełniony regulamin PSZOK-u, jeśli przyjęcie odpadów mogłoby zagrażać zdrowiu lub życiu innych. Bezpłatnie, gdy okaże się, że odpady mogą pochodzić z działalności gospodarczej i nie powstały w wyniku przebywania ludzi na danej nieruchomości. Odpady mogą być też nieprzyjęte, gdy są zanieczyszczone.

Pamiętaj też o tym, że pracownik PSZOK-u może Cię poprosić o pokazanie dokumentu, który potwierdzi, że śmieci są przywiezione przez osobę do tego uprawnioną:

  • - od mieszkańca domu jednorodzinnego: dowód uiszczenia opłaty za odbiór odpadów na konto UM Zielona Góra za poprzedni kwartał, z widocznym adresem zamieszkania.
  • - od mieszkańca zabudowy wielorodzinnej: dowód uiszczenia czynszu za poprzedni miesiąc albo złożoną deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub też inny dokument, który potwierdzi, że odpady przywiozła osoba, która jest do tego uprawniona.

Do PSZOK-u przy Zjednoczenia możesz przywieźć jednorazowo 20 kg odpadów na jedno gospodarstwo domowe. Jeśli wiesz, że masz ich więcej, powinieneś jechać do punktu przy Wrocławskiej.

Co musisz wiedzieć przed przywiezieniem śmieci do PSZOK-u przy Wrocławskiej?

Podobnie jak w punkcie przy Zjednoczenia i tutaj musisz mieć ze sobą niezbędne dokumenty. Odpady przez Ciebie przywiezione, powinny być odpowiednio posegregowane. Warto zapamiętać, że właściciele nieruchomości, którzy nie zamieszkują terenu obsługiwanego przez PSZOK, mogą zostawiać w punkcie odpady jedynie odpłatnie, zgodnie z cennikiem.

Jednorazowo PSZOK przy Wrocławskiej przyjmuje odpady o masie nie większej niż 200 kg. (Nie dotyczy to czystego gruzu i opon, które są przyjmowane na sztuki).

Źródło: ZGK w Zielonej Górze. Regulaminy PSZOK-ów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto