Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaskakujący wernisaż w Muzeum Ziemi Lubuskiej: zwiedzający zabierali na pamiątkę… cegłę z autografem artysty Tomka Kawiaka!

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Wystawa Tomka Kawiaka „Ślady 1962-2021” otworzyła trzecią dekadę działalności Galerii Nowy Wiek w Muzeum Ziemi Lubuskiej
Wystawa Tomka Kawiaka „Ślady 1962-2021” otworzyła trzecią dekadę działalności Galerii Nowy Wiek w Muzeum Ziemi Lubuskiej Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
Zwykle z wernisażu zabieramy katalogi. Na otwarciu wystawy „Ślady 1962-2021” Tomka Kawiaka w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze do wzięcia były też… cegły!

O co chodzi z tą cegłą? Otóż Tomek Kawiak, który w środę, 26 maja 2021 roku otworzył wystawę swoich prac w Galerii Nowy Wiek (właśnie świętowała 20-lecie!) w Muzeum Ziemi Lubuskiej - od 1976 r. prowadzi światową akcję tzw. „cegłowania” (briquetage) – artysta podróżując po świecie zostawia „Cegłę Tomka Kawiaka” (o wymiarach 20 x 10 x 3 cm, wypalona w czerwonej glinie i opatrzona pieczęcią) w miejscach swojego pobytu…

Zabierz cegłę Tomka Kawiaka na pamiątkę
Ale też na wernisażach są cegły, które mogą ze sobą zabrać zwiedzający. I sterta takich cegieł – z wyżłobionym nazwiskiem Tomka Kawiaka – piętrzyła się w środę w Galerii Nowy Wiek w Muzeum Ziemi Lubuskiej. A artysta tak samo chętnie podpisywał katalogi jak i właśnie cegły.

Wystawa Tomka Kawiaka otwiera trzecią dekadę działalności Galerii Nowy Wiek w MZL
Tomek Kawiak to znakomity malarz, rzeźbiarz i performer, mieszkający od ponad pół wieku we Francji.
Zielonogórska ekspozycja Tomka Kawiaka - „Ślady 1962-2021” ma charakter retrospektywny. Składają się na nią prace wykonane w różnych technikach: rysunki, kolaże, szkice, fotografie i instalacje. Wszystkie one to swego rodzaju tropy wiodące widza drogami, jakie przebył twórca.
Kuratorem wystawy (będzie czynna do 1 września 2021 roku) jest dyrektor MZL Leszek Kania.

Tomek Kawiak - (ur.1943 w Lublinie), absolwent warszawskiej ASP, gdzie w latach 1962-1967 studiował malarstwo i architekturę wnętrz. Dyplom uzyskał w 1968. W latach 1968-1970 był asystentem w pracowni ceramiki na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni. Był jednym z pierwszych i najbardziej widocznych performerów swego pokolenia. Uważa się go za twórcę polskiego happeningu ekologicznego. Do historii sztuki polskiej przeszła zaprezentowana w 1970 roku akcja "Ból Tomka Kawiaka", podczas której zabandażował okaleczone przez służby miejskie drzewa przy jednej z lubelskich ulic. W tym samym roku wyjechał do Paryża, gdzie w latach 1971-1973 kontynuował studia w Ecole des Beaux-Arts. Równolegle ze studiami w 1971 zainaugurował wieloletnią akcję wymian pn. "Trock-Art". Od 1976 r. prowadzi światową akcję tzw. "cegłowania” (briquetage) - podróżując po świecie zostawia “Cegłę Tomka Kawiaka” (cegła o wymiarach 20 x 10 x 3 cm, wypalona w czerwonej glinie i opatrzona pieczęcią) w miejscach swojego pobytu.

Czeska Noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Ważnym motywem ikonograficznym Kawiaka są od początku lat 70. niebieskie dżinsy, które z czasem stały się swoistym fetyszem jego sztuki, podobnie jak zawartość kieszeni - jedno i drugie utrwalane w odlewach rzeźbiarskich, multiplach, obrazach, rysunkach itd.

Opublikował kilkanaście albumów ze swoimi pracami malarskimi i rzeźbiarskimi. Wystawia na całym świecie i znajduje się w licznych kolekcjach publicznych i prywatnych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej, Japonii, Chinach, Korei i Australii.
(źródło noty o artyście: Muzeum Ziemi Lubuskiej)

Pierwsza duża wystawa dzieł Jacka Malczewskiego w Muzeum Ziemi Lubuskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto