Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ze słynnej zielonogórskiej mozaiki odpadają już całe fragmenty! Da się naprawić dzieło na auli Uniwersytetu Zielonogórskiego?

Redakcja
Słynna mozaika na auli Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Podgórnej coraz bardziej niszczeje. Odpadły już całe fragmenty.
Słynna mozaika na auli Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Podgórnej coraz bardziej niszczeje. Odpadły już całe fragmenty. Jacek Katos
Dla wielu zielonogórzan to kultowe miejsce na mapie miasta. Słynna mozaika z Gagarinem, którą można zobaczyć na auli Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Podgórnej, coraz bardziej niszczeje. Obecnie odpadają już całe fragmenty dzieła. Okazuje się, że ewentualny remont może sporo kosztować.

Kultowa dla wielu mozaika, która znajduje się na auli UZ przy Podgórnej, ma już ponad 50 lat. Sporych rozmiarów dzieło zaprojektował nieżyjący już artysta plastyk Witold Cichacz.

- W tym czasie zielonogórscy artyści postanowili zrobić serię mozaik w Zielonej Górze - wyjaśnia artysta Henryk Krakowiak. - Kolega Cichacz "dostał" tę działkę na dawnej WSI. Według jego koncepcji na ścianie miał powstać wizerunek układu heliocentrycznego. Przed ścianą zaś duża kula z zegarem słonecznym.

Co ciekawe, pierwotnie to Kopernik, nie Gagarin, miał pojawić się na dziele. Ostatecznie do tego nie doszło. To właśnie Henryk Krakowiak zajął się dokończeniem mozaiki. Podczas prac jeden z przedstawicieli uczelni, jak opowiada artysta, spytał, czy można byłoby wykonać na niej również portret Gagarina. Ostatecznie mozaikę przeprojektowano, by pojawił się na niej portret słynnego kosmonauty.

- Byłem tylko skromnym współwykonawcą tej mozaiki, to Witold Cichacz Gagarina zaprojektował, ja wykonałem go na ścianie auli - doprecyzowuje Henryk Krakowiak.

Czy mozaikę na auli Uniwersytetu Zielonogórskiego da się jakoś naprawić?

W ostatnich dniach mieszkańcy zaczęli alarmować, że z dzieła odpadają już całe fragmenty. Między innymi obok wizerunku słynnego radzieckiego kosmonauty, gdzie zamiast kolorowych szkiełek pojawiła się szara dziura. Na chodniku zaś widać fragmenty, które odpadły od ściany.

Okazuje się, że władze zielonogórskiej uczelni już od jakiegoś czasu rozważają odnowienie mozaiki na auli. Nie jest to jednak tak proste, jak z pozoru mogłoby się wydawać.

- Naprawa takiej mozaiki to bardzo skomplikowana rzecz - mówi Henryk Krakowiak. Jej elementy są zamocowane na zaprawę cementowo-wapienną. Okazuje się, że artyści otrzymali do wykonania dzieła płytki, które stosuje się we wnętrzach. - One jesienią i zimą, po nasiąkaniu wilgocią, wypychają szkliwo. Stąd zniszczenia.

Zobacz też: Zniszczone graniczne mosty na Odrze i Nysie Łużyckiej. Miały być odbudowane, a zostały zapomniane

Już jakiś czas temu władze UZ zwróciły się artysty w tej sprawie. Okazuje się, że wykucie i włożenie nowej, podobnej płytki, może być niemożliwe. Bo w tej chwili są one prawie nie do zdobycia.

Trwa głosowanie...

Czy lubisz zielonogórskie mozaiki?

- Jedynie, choć nie gwarantuję, jaki byłby tego efekt, można byłoby zaszpachlować ubytki i uzupełnić je wodoodporną farbą o podobnym kolorze - wyjaśnia H. Krakowiak.

To byłoby najmniej skomplikowane zabezpieczenie. Tylko, czy dzieło nie straciłoby przez to na wyglądzie?

Uniwersytet: do końca roku zapadną decyzje

- Do końca tego roku będą musiały zapaść decyzje - mówi Ewa Sapeńko, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Mamy pieniądze na modernizację auli, będzie przeprowadzona termomodernizacja, łącznie z przebudową budynku. Zaplanowano także remont elewacji. Stąd też zapadną decyzję, co zrobimy z mozaiką i w jaki sposób ją odnowić. Na razie dla bezpieczeństwa teren został ogrodzony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto