Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół pocysterski w Gościkowie-Paradyżu

red.
archiwum Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej LOTUR
Opactwo w dzisiejszym Gościkowie założyli w pierwszej połowie XIII wieku cystersi z Brandenburgii. Dawnej wsi Gastecove nadali nazwę Paradisus Sanctae Mariae (Raj Matki Boskiej). Dla Polaków była Paradyżem. Po II wojnie światowej wieś wróciła do nazwy Gościkowo, opactwo zaś nadal jest w Paradyżu.

Malownicze położony w otoczeniu ogrodów i sadów zespół klasztorny zachwyca architekturą i rozmiarami. Dość powiedzieć, że południowa ściana klasztoru ma sto metrów długości. W przebudowanym w wieku XVIII opactwie dominuje styl barokowy, widoczny m.in. w wystroju elewacji i tzw. dużym wirydarzu. Klasztor ma też starszy dziedziniec, w którym zachowały się gotyckie przęsła oraz fragmenty polichromii. Narożne wieże i dzwonowate hełmy zyskał podczas XVIII-wiecznej przebudowy. W zabudowaniach klasztornych zwiedzić możemy muzeum, w którym eksponowane są zbiory ukazujące historię opactwa, ale też nawiązujące do czasów współczesnych. W zespole klasztornym ma dziś swoją siedzibę Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższe Seminarium Duchowne.

Przylegający do klasztornych murów kościół p.w. Najświętszej Marii Panny i św. Marcina wznosili cystersi w latach 1234-1287. Barokowa fasada z dwoma wieżami pochodzi z czasów pontyfikatu opata Józefa Gorczyńskiego (1722-1744), na który przypadał jubileusz 500-lecia fundacji klasztoru. Z tej okazji renowacji w barokowej estetyce poddane zostały również wnętrza świątyni. Ale wciąż możemy w niej oglądać gotyckie sklepienia krzyżowo-żebrowe. W centralnej części fasady odnajdziemy zaś elementy klasycystyczne, utrwalone podczas ostatniej przebudowy kościoła w 1788 roku. Obok XVIII-wiecznego ołtarza z ikoną przedstawiającą Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny ważne miejsce w świątyni zajmuje obraz fundacyjny z 1700 r. Przedstawia akt donacji klasztoru oraz scenę z bitwy pod Legnicą w 1241 roku, podczas której miał zginąć Mikołaj Bronisz herbu Wieniawa. W 1230 r. rycerz ów przekazał dobra rodowe w Gościkowie cystersom z Brandenburgii.

Zobacz:**sanktuarium w Rokitnie**


Zielonogórsko-Gorzowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie-Paradyżu
, Gościkowo 3, 66-200 Świebodzin 1, tel. 68 381 10 21, 381 10 24.

Zwiedzanie

Tylko w towarzystwie przewodnika - alumna. Zwiedzamy kościół i muzeum, można też spacerować po ogrodach.

W okresie wakacyjnym (od lipca do września): codziennie w godz. 9.30-12.00, 13.00-18.00, 19.00-20.00.

W trakcie roku akademickiego (od października do czerwca): od poniedziałku do piątku - przed południem tylko o pełnych godzinach: 9.00, 10.00, 11.00 i 12.00; ponadto dla grup zorganizowanych po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym - o godz. 9.30, 10.30 i 11.30; po południu w poniedziałki oraz od środy do soboty w godz. 13.00-17.00, w niedziele - w godz. 9.00-10.30 i 13.00-15.30.

W okolicy:**zamek w Międzyrzeczu**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto