Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. 184 osoby w ciągu 30 minut udzielały pierwszej pomocy! Rekord został pobity

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
W tym roku w akcji wzięło udział 184 uczniów, którzy przez pół godziny prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową na 15 fantomach. W ten sposób w piątek, 21 października, rekord Ekonomika został pobity
W tym roku w akcji wzięło udział 184 uczniów, którzy przez pół godziny prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową na 15 fantomach. W ten sposób w piątek, 21 października, rekord Ekonomika został pobity Mariusz Kapała / GL
Takiej lekcji udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej się nie zapomina. I o to właśnie chodzi, by uczniowie, bijąc rekord w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej, przez całe swoje życie poradzić sobie, gdy ktoś zasłabnie na ulicy… Nowy rekord Ekonomika to 184 osoby w ciągu 30 minut na 15 fantomach!

Organizator akcji ratownik medyczny, a zarazem nauczyciel informatyki i religii w Zespole Szkół Ekonomicznych Łukasz Frączkiewicz, podkreśla właśnie, że nie o samo bicie rekordu chodzi w tym wydarzeniu. Chodzi o promocję i uświadomienia ludziom, jak ważne są pierwsze minuty w sytuacji wypadku czy innego zagrożenia życia. Dlatego każdy z nas powinien wiedzieć, jak pomóc w takiej sytuacji. Ale nie wystarczy wiedzieć, trzeba umieć to zrobić. Stąd bardzo przydatne są ćwiczenia na fantomach.

Będziemy wiedzieć, jak udzielać pierwszej pomocy

- Dzięki takim ćwiczeniom będę już dobrze wiedziała, jak się zachować i uratować komuś życie, gdy zajdzie taka potrzeba. Gdy się tego nie wie, to ma się obawy, czy komuś nie zrobi się krzywdy. Na fantomach można sprawdzić swoje umiejętności i w razie czego poćwiczyć– mówi Julia.
- W tej akcji biorę udział już z drugi raz. Uważam, że warto, bo każdy z nas może na ulicy czy w szkole spotkać się z osobami, które będą wymagały szybkiej pomocy. Pamiętajmy, że zawsze lepiej jest pomóc niż stać obojętne. A ćwiczenia czyni mistrza – dodaje Klaudia.

Rekord w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej pobity

Jeśli doszło u kogoś do zatrzymania krążenia, trzeba pobudzić serce do działania.

- Musimy pamiętać też o naszym bezpieczeństwie, zastosować metodę: widzę, słyszę, czuję… Przykładamy ucho, policzek do nosa i buzi poszkodowanego, patrzymy na klatkę piersiową, jeśli doszło do zatrzymania akcji serca, musimy wezwać zespół ratownictwa medycznego, a następnie uwidocznić klatkę piersiową, na środku przykładamy dłonie, na wyprostowanych rękach uciskamy klatkę piersiową w tempie 100-120 ucisków na minutę. Robimy tak przez dwie minuty, potem sprawdzamy, czy oddech powrócił – mówi nauczyciel Łukasz Frączkiewicz.

W ubiegłym roku w akcji wzięło udział 141 uczniów, którzy przez pół godziny prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową na 10 fantomach. Tym razem uczniów było 184, a fantomów – 15! Gratulujemy!

POLECAMY TEŻ

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto