Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. 70-lecie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Wystawa, spotkania i inne atrakcje

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze Jacek Katos
Od 70 lat służy mieszkańcom całego województwa. I choć przez te lata nie obyło się bez problemów, wciąż nie brakuje czytelników. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka świętuje okrągły jubileusz, z tego powodu w czwartek, 10 czerwca, będzie nieczynna. Zaplanowano w tym dniu uroczystości. Wszyscy mamy okazję zobaczyć natomiast jubileuszową wystawę...

Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w czwartek, 10 czerwca, o godzinie 11.00. Spotkanie ma charakter otwarty i odbędzie się za pośrednictwem platformy ClickMeeting. Jak mówi Marzena Szafińska-Chadała, dyrektor Pedagogicznej
Biblioteki Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze , to okazja do wspomnień i podziękowań dla wszystkich pracowników, współpracowników, przyjaciół i sympatyków placówki.

Pedagogiczna biblioteka wojewódzka ma już 70 lat

Pedagogiczna biblioteka w Zielonej Górze powstała w 1951 roku.
- Liczyła wtedy kikadziesiąt pozycji. Obecnie ponad 200 tysięcy woluminów - mówi Marzena Szafińska-Chadała. I dodaje: - Zmieniały się siedziby Biblioteki, dyrektorzy, kadra. Wraz z komputeryzacją placówki unowocześniliśmy system katalogowania, udostępnień i wypożyczeń. Poszerzyliśmy także grono odbiorców naszych usług, adresując je nie tylko do nauczycieli i studentów, ale również do wszystkich mieszkańców regionu, choć oczywiście w dobie powszechnego dostępu do Internetu możemy mówić o globalnym odbiorze niektórych naszych przedsięwzięć. Te zmiany pokazuje jubileuszowa wystawa.
Wśród eksponatów znalazły się: pierwsza księga inwentarzowa, pierwsze sprawozdanie z działalności, ekslibrisy, dyplomy dla Biblioteki, wybrane publikacje nauczycieli bibliotekarzy, pamiątkowe zdjęcia i wiele innych, godnych uwagi, materiałów.
Wystawa dostępna jest w Wypożyczalni PBW w Zielonej Górze oraz w holu wystawowym na II piętrze. Można ją oglądać do 30 czerwca br.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia istnienia Jacek Katos

Uroczystości jubileuszowe 70-lecia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej

Wystawę o 70-leciu PBW zwiedzą także uczestnicy, hybrydowego spotkania jubileuszowego w czwartek, 10 czerwca.
Jego program to:

  • 11.00 – 11.10 Uroczysta inauguracja Jubileuszu w sali wykładowej Biblioteki.
    Powitanie zaproszonych Gości – Marzena Szafińska-Chadała, dyrektor Pedagogicznej
    Biblioteki Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze
  • 11.10 – 11.35 Wystąpienia zaproszonych Gości. Odczytanie listów gratulacyjnych i życzeń
  • 11.35 – 12.20 Historia, dorobek i działania Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
    im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze – wystąpienie ilustrowane prezentacją
    multimedialną – Dariusz Świdkiewicz, Tadeusz Semczuk, nauczyciele bibliotekarze PBWw Zielonej Górze
  • 12.20 – 12.30 Zakończenie i podsumowanie spotkania jubileuszowego – Marzena Szafińska-Chadała,
    dyrektor PBW
  • 12.30 – 13.00 Zwiedzanie wystawy „Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze 1951 – 2021” (Wypożyczalnia PBW, I p.)
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze Jacek Katos

Z kart historii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Zielonej Górze

Jak zaznacza pani dyrektor ważną datą w historii PBW jest rok 1975, kiedy to działające od lat 50. powiatowe biblioteki pedagogiczne zostały włączone do biblioteki wojewódzkiej jako filie w składzie pomniejszonym o 8 placówek, które znalazły się na terenie innych województw (Głogów, Gorzów Wlkp., Międzyrzecz, Skwierzyna, Slubice, Strzelce Krajeńskie, Sulęcin i Wschowa). PBW w Zielonej Górze w pełnym zakresie obsługiwała 10 filii z siedzibami w Gubinie, Krośnie Odrzańskim, Lubsku, Nowej Soli, Sulechowie, Szprotawie, Świebodzinie, Żaganiu i Żarach oraz w Wolsztynie, który znalazł się w granicach województwa zielonogórskiego.
W 1987 r. za kierownictwa Aleksandry Zjawin (1987-1990) Bibliotece nadano imię profesor Marii Grzegorzewskiej – humanisty, pedagoga, twórczyni Instytutu Pedagogiki Specjalnej, a rok później, z okazji 100-lecia urodzin Patronki, na II piętrze budynku dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej.
W ostatnich latach redukcji ulegała liczba filii. W 2009 roku Uchwałą Sejmiku Województwa Lubuskiego zlikwidowano filie: w Gubinie, Krośnie Odrzańskim i Sulechowie, rok później (2010) kolejną w Nowej Soli. W 2016 podjęto decyzję o zamknięciu pozostałych filii, mających siedziby w: Lubsku, Szprotawie, Świebodzinie, Wschowie, Żaganiu i Żarach.
W 2014 roku nastąpiło zakończenie wprowadzania zbiorów do komputerowej bazy danych, co ułatwiło czytelnikom dostęp do nowych zbiorów
Zobacz film - Czesław Sobkowiak w pandemii wydał dwie książki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto