Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Biblioteka im. Norwida włącza się w kolejną akcję promowania czytelnictwa. Może i Ty sięgniesz po książkę? Jest za darmo!

Redakcja
Anna Urbańska z WiMBP w Zielonej Górze zachęca do wzięcia udziału w akcji "Czytaj PL".
Anna Urbańska z WiMBP w Zielonej Górze zachęca do wzięcia udziału w akcji "Czytaj PL". Natalia Dyjas
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze dołącza do wielkiej akcji "Czytaj PL". Ale to nie jest jedyny pomysł, którym placówka przekonuje do czytania książek.

- Biblioteka Narodowa alarmuje, że czytelnictwo w Polsce nie wygląda najlepiej - mówi Anna Urbańska z działu promocji i organizacji wydarzeń WiMBP w Zielonej Górze. - W 2018 roku około 37 proc. Polaków sięgnęło po książkę w ogóle. Chcielibyśmy zmienić te statystyki. Dlatego też takie instytucje jak nasza biblioteka, wychodzą z inicjatywą, organizując różne przedsięwzięcia. Ich zadaniem jest popularyzacja czytelnictwa i literatury.

WiMBP dołączyła więc do akcji "Czytaj PL". Ta międzynarodowa inicjatywa będzie realizowana w Zielonej Górze po raz pierwszy. I prowadzona jest przez cały listopad.

- Na terenie partnerskich miast rozwieszane są plakaty z unikatowym QR kodem, który należy zeskanować - wyjaśnia A. Urbańska. - Po zainstalowaniu bezpłatnej aplikacji Woblink i zeskanowaniu kodu otrzymamy dostęp do 12 tytułów ebooków i 10 audiobooków bestsellerowych pozycji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Z dostępu możemy korzystać bezpłatnie przez cały miesiąc.

Lista dostępnych książek:

  • 1. Remigiusz Mróz „Listy zza grobu” (Wydawnictwo Filia)
  • 2. Magdalena Witkiewicz „Jeszcze się kiedyś spotkamy” (Wydawnictwo Filia)
  • 3. Holly Black „Okrutny książę” (Wydawnictwo Jaguar)
  • 4. Paulina Łopatniuk „Patolodzy” (Wydawnictwo Poznańskie)
  • 5. Marek Krajewski „Dziewczyna o czterech palcach” (Wydawnictwo Znak)
  • 6. Tomek Michniewicz „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” (Wydawnictwo Otwarte)
  • 7. Jakub Małecki „Nikt nie idzie” (Wydawnictwo SQN)
  • 8. Wojciech Tochman „Pianie kogutów, płacz psów” (Wydawnictwo Literackie)
  • 9. Robert Małecki „Skaza” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
  • 10. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 4” (Wydawnictwo Znak)
  • 11. Jeff Haden „Mit motywacji” (Wydawnictwo Marginesy)
  • 12. Wiesław Myśliwski „Ucho igielne” (Wydawnictwo Znak)

Te pozycje dostępne są za darmo dla osób, które zeskanują kod do końca tego miesiąca! Potem jest jeszcze 7 dodatkowych dni na "doczytanie" tychże pozycji literackich.

- W Zielonej Górze plakaty znajdują się w gmachu głównym naszej biblioteki - wyjaśnia A. Urbańska. - I we wszystkich agendach bibliotecznych w mieście. Dodatkowo akcja jest promowana na naszej stronie internetowej czy na fanpage`u. Ta akcja jest poszerzeniem naszej przygody z książką. Bo każdej z tej pozycji książkowej odpowiada ilustracja jakiegoś... superbohatera. Oni mają zachęcać młodych (i nie tylko) do czytelnictwa, używając przeróżnych mocy. Ile książek, tyle superbohaterów.

Przy okazji akcji odbywa się też inicjatywa: "Upoluj swoją książkę". Na terenie całej Polski działa 1400 ambasadorów książki - uczniowie ze szkół średnich. Ci mają koszulki z napisem: "Jestem pod wpływem czytania". I to właśnie oni będą udostępniać za darmo książki przy pomocy QR kodu, na nich umieszczonego. Mało? W ramach "Czytaj PL" organizowany jest też konkurs. Na stronie internetowej: akcja.czytajpl.pl można pobrać plakat tejże inicjatywy, należy go wydrukować, powiesić w swojej miejscowości w widocznym miejscu i w ciekawy sposób zrobić jego zdjęcie. A potem umieścić na stronie internetowej konkursu. Najciekawsze pomysły będą nagrodzone smartfonami, bonami, koszulkami...

Do tej pory w ramach akcji przeczytano 300 tysięcy elektronicznych książek na 4 kontynentach i 16 krajach.

- Jeżeli w młodym wieku nie zaszczepimy wśród młodych miłości do książki, to później ten kontakt z książką będzie utrudniony - zauważa Anna Urbańska.

Oj, ale to tylko początek.

Nasza biblioteka ma morze pomysłów, jak przekonywać mieszkańców do czytania. Wystarczy tu wymienić chociażby Kozzi Film Festiwal czy Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej. W jego ramach odbędzie się mnóstwo spotkań z pisarzami i dziennikarzami. Dwa najbliższe wydarzenia to:

  • 12 listopada, godz. 18.00, sala im. Janusza Koniusza - spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem.
  • 14 listopada, godz. 18.00, sala im. Janusza Koniusza - spotkanie z Markiem Krajewskim.

A co czeka najmłodszych czytelników?

Niebawem odbędzie się konkurs "Kleksomania", w którym udział biorą uczniowie szkół podstawowych. To tylko jedna z inicjatyw Biblioteki Pana Kleksa. Warto tu wymienić też konkurs: "Mistrz pięknego czytania", urodziny Andersena, "Żywy Chińczyk"... Wiele cyklicznych spotkań, których celem jest w sposób kreatywny zainteresowanie najmłodszych literaturą: wyzwania czytelnicze, czytania na drugie śniadanie, wieczorynki, zajęcia plastyczne, warsztaty. Można tak wymieniać i wymieniać.

Sporo akcji wymyśla też Mediateka Góra Mediów czy Mediateka Szklana Pułapka. Jak np. konkurs wiedzy o Harrym Potterze, który cieszył się sporym zainteresowaniem, wystawy plastyczne, zajęcia z kodowania. Tutaj można też wypożyczyć ebooki, audiobooki, filmy, płyty i winyle, dostać kod do aplikacji Legimi. W agendach organizowane są też zajęcia z kształtowania wizerunku. Wszystko po to, by pokazać, że biblioteka jest przyjaznym miejscem, otwartym, przestrzenią spotkań.

- Staramy się dotrzeć do tych, którzy już są zainteresowani książką, by za ich pośrednictwem trafić też do innych - wyjaśniają nam pracownicy biblioteki.

Warto przekonywać do książki już od najmłodszych lat! To nie jest tylko kanon lektur, który czyta się z obowiązku. To wielka, niezapomniana przygoda na całe życie. A biblioteka? To miejsce, gdzie naprawdę można ciekawie spędzić czas.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zielona Góra. Biblioteka im. Norwida włącza się w kolejną akcję promowania czytelnictwa. Może i Ty sięgniesz po książkę? Jest za darmo! - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto