Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Coraz więcej kobiet wybiera kierunki techniczne na uczelniach w kraju, także na Uniwersytecie Zielonogórskim

OPRAC.:
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Udział kobiet wśród studentów kierunków technicznych w Polsce systematycznie rośnie. Na dziś 57 proc. ogólnej liczby studentów w Polsce to kobiety. Zgodnie z wynikami badań, na publicznych uczelniach technicznych w kraju kształci się ok. 36 proc. ogółu studentek
Udział kobiet wśród studentów kierunków technicznych w Polsce systematycznie rośnie. Na dziś 57 proc. ogólnej liczby studentów w Polsce to kobiety. Zgodnie z wynikami badań, na publicznych uczelniach technicznych w kraju kształci się ok. 36 proc. ogółu studentek Archiwum Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego
Powszechnie uważa się, że kierunku techniczne na uczelniach wybierają mężczyźni. A to nieprawda, z roku na rok rośnie liczba studentek na tych kierunkach. Tak wynika z ogólnopolskich danych. Potwierdzenie tych wyników znajduje także na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zgodnie z raportem „Kobiety na politechnikach 2020”, opracowanym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, udział kobiet wśród studentów kierunków technicznych systematycznie rośnie. Na dziś 57 proc. ogólnej liczby studentów w Polsce to kobiety. Zgodnie z wynikami badań, na publicznych uczelniach technicznych w kraju kształci się ok. 36 proc. ogółu studentek, w tym kierunki informatyczne wybiera 15 proc. kobiet. Co ciekawe na kierunkach nowo technicznych (bioinformatyka, geoinformatyka, inżynieria biomedyczna), szczególnie ważnych z punktu widzenia społeczno – gospodarczego, również systematycznie wzrasta liczba studiujących kobiet. Niezależnie kobiety wciąż jeszcze najczęściej wybierają uczelnie pedagogiczne i medyczne, stanowiąc grupę ok. 75 proc. ogółu studentów, co oznacza, że częściej decydują się one na studia w obszarach nietechnologicznych.

Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego popularny też wśród kobiet

- Przedstawione w raporcie trendy potwierdzają statystyki Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego, na którym prowadzimy kierunki: budownictwo, architektura, geoinformatyka i techniki satelitarne, inżynieria środowiska oraz energetyka – informuje dr hab. inż. Anna Bazan-Krzywoszańska, prof. UZ dziekan Wydziału Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Dane statystyczne w niczym nie odbiegają od wyników badań przeprowadzonych na uczelniach wyższych kraju. Na naszym najmłodszym kierunku nowo technicznym, wyróżnionym przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego w roku 2020 i 2021 Znakiem Jakości „Studia z Przyszłością”, uruchomionym w 2018 r. - geoinformatyka i techniki satelitarne, również obserwujemy wzrost zainteresowania studentek.
Do kierunków nowo technicznych zalicza się kierunki , w ramach których głównym celem kształcenia jest wytwarzanie technologii, jak i te w ramach których głównym celem jest nauczanie w zakresie zaawansowanych analiz danych, które mają znaczenie np. w przypadku zastosowania sztucznej inteligencji.

Absolwentki kierunku pracują na budowach, w biurach projektowych, laboratoriach i urzędach

Jak dodaje dr hab. inż. Sylwia Myszograj, prof. UZ, dyrektor Instytutu Inżynierii Środowiska - na kierunku inżynieria środowiska kształcimy specjalistów przygotowanych do: twórczego rozwiązywania zadań projektowych i eksploatacyjnych w zakresie systemów zaopatrzenia w wodę, grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, oczyszczania ścieków i gospodarki odpadami, a także koordynacji i współdziałania ze specjalistami z innych dziedzin technicznych, humanistycznych, ekonomicznych i plastycznych, w poszczególnych fazach procesu projektowania, od programowania do realizacji inwestycji. Od lat nie powielamy stereotypów. Obecnie nasze studentki to połowa słuchaczy kierunku. Absolwentki kierunku pracują na budowach, w biurach projektowych, laboratoriach i urzędach.

A jak jest z kobietami, jeśli chodzi o architekturę? Pytamy o to dr hab. inż, arch. Martę Skibę, prof. UZ, dyrektora Instytutu Architektury i Urbanistyki:.
W ostatnich latach wiele dziedzin życia się zmienia. Kobiety w architekturze istniały od zawsze, ale w ostatnich stuleciach mocno zmieniła się ich rola, gdyż zmienił się też świat w którym żyjemy. Honoruje się nagrodami coraz więcej kobiet, choć większość prestiżowych nagród odbierają nadal mężczyźni. Rodzi się coraz więcej inicjatyw promujących kobiety architektów i domagających się uznania ich roli w wielu procesach twórczych. Dotychczasowy system gwiazdorski dominujący w stowarzyszeniach i izbach zawodowych wspierający grono męskich architektów już nie przystaje do teraźniejszości. Pisze o tym Profesor Marta Leśniakowska z PAN, prekursorka polskich badań nad rolą kobiet w architekturze . Od początku zeszłego wieku kobiety rozpoczynały naukę na politechnikach, jednak na architekturze pojawiały się rzadziej niż na innych kierunkach i często spotykały się z licznymi szykanami, (m.in.: zarzucano im, że studia na architekturze są im potrzebne do znalezienia męża). Obecnie na kierunkach architektonicznych w Polsce, ale także na Uniwersytecie Zielonogórskim rozpoczyna studia więcej kobiet niż mężczyzn. Kobiety są coraz częściej konstruktorami, menadżerami projektów, głównymi projektantami. Współczesny przykład zmarłej niedawno architektki Zahy Hadid, pokazuje, że rola kobiet w architekturze zmieniła się bezpowrotnie. Kobiety wywalczyły sobie prawo do równego traktowania w tym męskim świecie. Obecne nastawienie kobiet architektek pokazuje również, że nie czują się wyalienowane z męskiego grona i nie toczą wojen z architektami-mężczyznami, z którymi często współpracują.
Na kierunku architektura Uniwersytetu Zielonogórskiego kształcimy co roku kilkadziesiąt kobiet architektów. Wiele z nich już uzyskało uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej, rozpoczęło pracę w biurach projektowych, w wykonawstwie choć wiele jeszcze na nie pracuje. Współczesny rynek projektowy szybko wyrównuje szanse. Komercyjny sukces jest pozbawiony płci. Liczą się umiejętności, szybkość reagowania na zmiany, kreatywność i siła przebicia. Współczesna rola kobiet dopiero się rozpoczyna.

Studentki kierunku architektura Uniwersytetu Zielonogórskiego w ostatnich latach zostały laureatkami konkursów m.in.:
Ilona Pisera – praca wyróżniona w Międzynarodowym Konkursie PKN ICOMOS im. Profesora Jana Zachwatowicza pt.: Koncepcja rewaloryzacji Starego Miasta wraz z kompleksem zamkowym w Międzyrzeczu, wykonana pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Wandy Kononowicz
Ewelina Stępkowska –nagrody za najlepszą pracę dyplomową w roku 2019 - Osiedle mieszkaniowe z funkcjami uzupełniającymi w Głogowie, pod kierunkiem dr inż. arch. Hanny Borucińskiej-Bieńkowskiej - konkurs organizowany przez Lubuską Izbę Budownictwa
Ewelina Andrzejewska – nagroda za najlepszą pracę dyplomową w roku 2020 - Zintegrowane centrum komunikacyjne w miejscowości średniej wielkości z funkcją uzupełniającą, pod kierunkiem dr inż. arch. Hanny Borucińskiej-Bieńkowskiej - konkurs organizowany przez Lubuską Izbę Budownictwa

Jak jest na kierunku budownictwo? Zdradza nam dr hab. inż. Beata Nowogońska, prof. UZ, dyrektor Instytutu Budownictwa:
Kierunek budownictwo należy w Polsce do popularnych kierunków, wybieranych zarówno przez maturzystów jak i maturzystki. Nie tylko w Zielonej Górze, ale i również w całym kraju sporo dziewczyn studiuje budownictwo. Program studiów na budownictwie jest rozbudowany, na studiach II stopnia mamy szeroką ofertę wyboru specjalności: konstrukcje budowlane i inżynierskie, technologia i organizacja budownictwa, renowacja budynków i modernizacja obszarów zabudowanych oraz drogi i mosty. Zawsze każda uruchamiana specjalność cieszy się zainteresowaniem zarówno studentów jak i studentek, po prostu kierunek budownictwo staje się popularny również wśród kobiet. Kobiety są doskonałymi inżynierami w biurach projektowych, kierują pracami na budowie, są inspektorami nadzoru budowlanego, pracują w administracji budowlanej. Trudy nauki na kierunku budownictwo rekompensuje atrakcyjne zatrudnienie, a według statystyk absolwenci tego kierunku nie mają większych problemów ze znalezieniem pracy.
Dyrektorem Instytutu Budownictwa jest kobieta, ale to akurat - czy mężczyzna czy kobieta, to raczej przypadek. W Instytucie Budownictwa spośród zatrudnionych pracowników około 1/3 to kobiety, ale tego rodzaju statystyk nigdy nie robiliśmy. Ważniejsze jest, że pracownicy Instytutu Budownictwa systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje naukowe, prowadzą badania naukowe, prezentują wyniki badań na konferencjach krajowych i międzynarodowych, są autorami artykułów naukowych w czasopismach krajowych i międzynarodowych.

Zobacz wyjątkową inaugurację roku akademickiego na Uniwersytecie Zielonogórskim:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto