Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA. Gala z okazji stulecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Kto odebrał odznaczenia?

Redakcja
Gala Jubileuszowa z okazji 100-lecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci - Muzeum Ziemi Lubuskiej - 12 czerwca 2019
Gala Jubileuszowa z okazji 100-lecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci - Muzeum Ziemi Lubuskiej - 12 czerwca 2019 Leszek Kalinowski
Jubileuszowa Gala z okazji 100-lecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci odbyła się we wtorek, 11 czerwca, w Muzeum Ziemi Lubuskiej. To okazja do wspomnień i wyróżnień najbardziej zaangażowanych osób.

Podczas uroczystości często cytowano słowa Janusza Korczaka, który oddał życie za swych podopiecznych. Zanim rozpoczęła się gala, uczestnicy spotkania złożyli kwiaty pod pomnikiem Starego Doktora. Prezes Lubuskiego Oddziału Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Andrzej Stefanowski podkreślił, że działalność organizacji na przestrzeni lat się zmieniała, bo zmieniały się też problemy rodzin. Dziś często dużo ważniejsza niż pomoc materialna jest wsparcie psychologiczne, pedagogiczne, prawne czy logopedyczne. Stąd też cykliczne dyżury specjalistów, którzy za darmo udzielają porad. TPD prowadzi też świetlice środowiskowe i socjoterapeutyczne, organizuje kolonie, festyny integracyjne, turnusy rehabilitacyjne, wyposaża dzieci w szkolne przybory. Od lat organizuje konkursy plastyczne, poetyckie, ekologiczne. Jak zauważa prezes, mimo upływu wielu lat, wciąż jednak istnieje potrzeba dożywiania dzieci.

Wczorajszej uroczystości towarzyszyła wystawa pamiątek i plastycznych prac dzieci. Była to też okazja do wręczenia odznaczeń TPD, wyróżnień wojewódzkich i miejskich dla najbardziej zasłużonych działaczy. Spotkanie uatrakcyjnił koncert dzieci i młodzieży z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zielonej Górze.

Przypomnijmy, że pierwszy program opieki nad dzieckiem utworzyło Warszawskie Towarzystwo w 1980 roku. Jego członkowie wzięli w opiekę dzieci opuszczone. Dopiero w 1913 roku pojawiła się w Krakowie idea ochrony dzieci i nazwa Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Po odzyskaniu niepodległości przy Centralnym Komitecie Wychowawczym PPS utworzono Robotniczy Wydział Wychowania i Opieki nad Nimi. Stał się on zalążkiem przyszłego TPD i dlatego ten rok 1919 uznaje się za początek towarzystwa. W woj. lubuskim ma ono swój początek w 1946 roku, kiedy to zakładano pierwsze szkoły, przedszkola.

Do najaktywniejszych wówczas zarządów powiatowych Robotniczego TPD zaliczano: Zieloną Górę, Gorzów, Głogów i Żary. Okres do 1956 roku należy uznać za trudny, bo nie było warunków sprzyjających pracy organizacji społecznych. W latach 60. zaczęły powstawać koła Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym i przewlekle chorym. Objęły opieką 454 dzieci. Z czasem stowarzyszenie się rozrastało. Powstawały kolejne formy opieki nad dzieckiem: dożywianie, kolonie, poradnie społeczne, organizowano pedagogizacje rodziców i opiekunów, W ramach zapobiegania sieroctwu utworzono Wojewódzki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy. Na początku lat 90. TPD dostosowało się do zmian ustrojowych i gospodarki rynkowej.

Oto niektóre inicjatywy zarządu regionu lubuskiego TPD: szkolne dary - zbiórka przyborów, organizowanie letniego i zimowego wypoczynku, kolonii zdrowotnych, turnusów rehabilitacyjnych, prowadzenie świetlic środowiskowych, konkursów plastycznych, poetyckich, porady prawne, logopedyczne, psychologiczne, pedagogiczne. Zarządy poszczególnych kół TPD w regionie swoje zadania realizują dzięki pomocy i wsparciu finansowemu samorządów terytorialnych i zakładów pracy. Jutrzejsze spotkanie w muzeum będzie okazją do podsumowania działalności, podziękowań i wręczenia odznaczeń TPD.

Zobacz też najnowszy odcinek Małych Mądrali:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto