Zielona Góra. Hurra! Minizoo zostanie rozbudowane. Kto i kiedy w nim zamieszka?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Wideo

Udostępnij:
Na początku przyszłego roku w minizoo zamieszkają nowe zwierzęta: małpki kapucynki, lemury i owce świniarki. Rusza bowiem rozbudowa tego lubianego przez dzieci miejsca. W środę, 11 maja, podpisano umowę z wykonawcą.

Prezydent Janusz Kubicki nie kryje zadowolenia, bo minizoo cieszy się wielką popularnością wśród młodych mieszkańców Zielonej Góry. Ale i ich rodziców nie trzeba szczególnie namawiać do odwiedzenia zwierzyńca. Teraz będzie większy i zamieszkają w nim nowe zwierzęta.
- To już kolejna rozbudowa tego miejsca, tym razem w kierunku lasu, Wzgórz Piastowskich, Górki Tatrzańskiej, którą też chcemy rewitalizować, by wspólnie z odnowionym kąpieliskiem w Ochli, rozbudowanym minizoo utworzyły kompleks rekreacyjno-sportowy – podkreśla Janusz Kubicki.

Rozbudowa minizoo. Już we wtorek wejdziemy na plac budowy.

Projekt inwestycji przygotowało Biuro usług projektowo-wykonawczych Archpeak Paweł Wyczałkowski z Zielonej Góry. Wykonawcą będzie firma Łukasik Group Sp. z o.o. z Grodziska Wielkopolskiego. Koszt zadania to 3,4 mln zł.
Jak zaznaczył gospodarz miasta – wykonawca jest sprawdzony, realizował w Zielonej Górze kilka inwestycji m.in. na Uniwersytecie Zielonogórskim czy w Budowlance (hala za szkołą).
- Wygraliśmy przetarg z drugiego miejsca, bo zwycięska firma nie była w stanie sprostać zadaniu. W najbliższy wtorek wejdziemy na plac budowy, na początku przyszłego roku planujemy zakończyć inwestycję – mówi prezes grodziskiej spółki Marek Łukasik.

Konferencja prasowa - podpisanie umowy na rozbudowę minizoo w Zielonej Górze - 11 maja 2022 r.
Konferencja prasowa - podpisanie umowy na rozbudowę minizoo w Zielonej Górze - 11 maja 2022 r. Jacek Katos

Trzy nowe budynki, nowe zwierzęta, altana wypoczynkowo-szkoleniowa

Rozbudowa minizoo nie spowoduje zamknięcia tego miejsca. Jedna z alejek zostanie tylko odgrodzona.
A co się zmieni po rozbudowie? Powstaną trzy budynki, w których zamieszkają nowe zwierzęta: małpki kapucynki, lemury i owce świniarki, altana wypoczynkowo-szkoleniowa. Będą też nowe toalety, bo obecnie znajdują się tylko przy kasach biletowych.
Nie zabraknie nowych nasadzeń. 1.800 krzewów, ponad 1 tysiąc bylin i 5 tys. cebul kwiatowych będzie kosztowało ok. 120 tys. zł.
W drugim etapie inwestycji powstanie jeszcze ptasi azyl. Ale na to zadanie zostanie niebawem ogłoszony osobny przetarg. Firma z Grodziska też zamierza wziąć w nim udział.
Inwestycja jest możliwa dzięki współpracy transgranicznej Interreg VA Polska Branderburgia-Polska 2014-2020, w którym udział bierze Zielona Góra, Cottbus, Gubin i Guben.

Konferencja prasowa - podpisanie umowy na rozbudowę minizoo w Zielonej Górze - 11 maja 2022 r.
Konferencja prasowa - podpisanie umowy na rozbudowę minizoo w Zielonej Górze - 11 maja 2022 r. Jacek Katos

O wyglądzie nowego placu zabaw zdecydują mieszkańcy

Zmienić się ma także obecny plac zabaw w minizoo.
- On się już zużył i wymaga wymiany. Jaki będzie? A o to chcemy zapytać mieszkańców – mówi Paweł Wysocki, radny i opiekun ogrodu botanicznego i minizoo z ramienia Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. – Nie wszystkim podoba się ten obecny plac, jedni go chwalą, inni krytykują. Stąd jeszcze przed wakacjami chcemy przedstawić dwa różne projekty. Niech zielonogórzanie wybiorą, który ich zdaniem jest lepszy dla dzieci, czy typu gadającego drzewa czy raczej naturalny wygląd.
Prezydent Janusz Kubicki dodał, że problemem tego miejsca staje się parking. Tak wielu ludzi odwiedza ogród botaniczny i minizoo, że w niektóre dni trudno znaleźć wolne miejsce.
- Ale i nad tym myślimy i postaramy się niedługo przedstawić rozwiązanie tego problemu – mówi gospodarz Winnego Grodu.
Przypomnijmy, że ogród botaniczny obchodzi w tym roku swoje 15 urodziny. Powstał w miejscu dawnego, przedwojennego ogrodu botanicznego.
CZYTAJ TEŻ NA NASZYM PORTALU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie