Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA: Jakie inwestycje za grube miliony trwają w mieście? Kiedy się skończą?

Redakcja
W Zielonej Górze Łężycy trwają prace przy rozbudowie oczyszczlani, w zakresie fermentacji osadów. Prowadzone są roboty konstrukcyjno-budowlane nowych obiektów.Trwaja inne inwestycje ZWiK, także w dzielnnicy Nowe Miasto, a w planach kolejne zadania...
W Zielonej Górze Łężycy trwają prace przy rozbudowie oczyszczlani, w zakresie fermentacji osadów. Prowadzone są roboty konstrukcyjno-budowlane nowych obiektów.Trwaja inne inwestycje ZWiK, także w dzielnnicy Nowe Miasto, a w planach kolejne zadania... Archiwum ZWIK
- Wiele mówiło się o milionowych inwestycjach prowadzonych przez wodociągi. Ciekawy więc jestem, co z tych bogatych planów wyszło? - zadzwonił do redakcji pan Stanisław. Nie tylko on zainteresowany jest zapowiadanymi inwestycjami.

Jak informuje nas Monika Turzańska, specjalista ds. promocji ZWiK, wybudowano kanalizację w Zatoniu i sieć wodociągową w sołectwach Łężyca i Krępa w ramach projektu „Gospodarka ściekowa na terenie aglomeracji Zielona Góra - Etap IV”. Mieszkańcy tych miejscowości powinni przyłączyć się do wybudowanych sieci.

W Zatoniu wybudowano ok. 13 km kanalizacji sanitarnej w ulicach: Świętojańska, Jęczmienna, Młyńska, Dębowa, Leśna, Strumykowa i Księżnej Doroty, Lipowa, Świerkowa, Jaśminowa, Parkowa, Zielonogórska, Chabrowa, Kościelna, Słoneczna, Kwiatowa, Makowa i Pszczela.

W Krępie wybudowany wodociąg to ok. 8,4 km sieci, w ulicach: Odrzańska, Porzeczkowa, Krótka, Sportowej, Lipowa, Młyńska, Truskawkowa, Dolna, Piękna, Leśna, Kasztanowa, Łąkowa, ul. Szkolna oraz w części ul. Podgórnej.

Natomiast w Łężycy zakres wybudowanej sieci wyniósł ponad 5 km. Wodociąg został wykonany w ulicy Odrzańskiej oraz w przyległych do niej ulicach: Różanej, Makowej, Konwaliowej, Irysowej, Maciejkowej, Murarskiej, Morwowej, Aroniowej, Borówkowej, Jagodowej, Poziomkowej, Malinowej, Agrestowej i Dolnej.

W Krępie niebawem zostanie ukończony wodociąg o dł. ok. 8,4 km sieci, w ulicach: Odrzańska, Porzeczkowa, Krótka, Sportowej, Lipowa, Młyńska, Truskawkowa, Dolna, Piękna, Leśna, Kasztanowa, Łąkowa, ul. Szkolna, w części ul. Podgórnej.

Mieszkańcy powinni wystąpić w siedzibie spółki Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja, przy ul. Zjednoczenia 110 a o wydanie warunków, a następnie przyłączyć się do istniejącej sieci. Szczegółowe informacje na temat procedury przyłączenia do wybudowanej sieci znajdują się na stronie internetowej: www.zwik.zgora.pl/strefa-klienta/dla-klienta/przylaczanie-do-sieci-wod-kan/

W ramach IV etapu projektu wykonano również renowację sieci kanalizacyjnej na Trasie Północnej na odcinku o długości 706 m w technologii bezwykopowej, metodą rękawa z włókien szklanych, nasączonego żywicą poliestrową, utwardzonego promieniami UV.

Natomiast teraz trwają prace przy rozbudowie oczyszczalni w Łężycy, w zakresie instalacji fermentacji osadów wraz z wykorzystaniem biogazu oraz układem kogeneracji (proces technologiczny jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowego ciepła zużywanej na potrzeby własne oczyszczalni). Obecnie prowadzone są roboty konstrukcyjno-budowlane nowych obiektów m.in. wydzielonych komór fermentacyjnych, zbiornika osadu zagęszczanego, zbiornika biogazu oraz budynku wielofunkcyjnego z instalacjami technologicznymi.

Całkowity koszt projektu IV etapu to ok. 76,5 mln zł, a jego zakończenie zaplanowano na grudzień 2021 roku.

Ponad to buduje się kanalizacja w Ochli w ramach projektu „Gospodarka ściekowa na terenie aglomeracji Zielona Góra - Etap V”. Wykonawcą inwestycji jest Konsorcjum firm: KANWOD Wiesław Tarczyński - lider konsorcjum; KANWOD Sp. z o.o. sp.k., Zielona Góra - partner konsorcjum. Zadanie jest realizowane w formule projektuj-buduj. Termin zakończenia prac zaplanowano na koniec grudnia przyszłego roku.

I jeszcze obecnie realizowany jest projekt „Uporządkowanie gospodarki wodami opadowymi na obszarze Aglomeracji Zielona Góra - etap I”.

Miasto nie będzie już zalewane, jak to się zdarzało w przeszłości. Przewidywane zakończenie prac to grudzień 2023 r.

- Projekt obejmuje 12 zadań, które będą wykonane w różnych częściach Zielonej Góry - mówi prezes ZWiK Krzysztof Witkowski i wylicza: budowa kanalizacji deszczowej w rejonie ulicy Zacisze (długość - 860 m) oraz ulic Sulechowskiej i Gorzowskiej (długość 550 m); zagospodarowanie wód cieku Dłubnia w rejonie ul. Botanicznej i ul. Zawiszy Czarnego; uporządkowanie kanalizacji deszczowej w ulicach Nowojędrzychowskiej i Makowej wraz z budową stawu parkowego na cieku Dłubnia przy ulicy Makowej (245 m); budowa kolektora deszczowego od ulicy Bohaterów Westerplatte aż do Ronda Anny Borchers (500 m); budowa kolektora deszczowego od ronda Kaziowa do ulicy Dworcowej (270 m); rozdział kanalizacji ogólnospławnej poprzez budowę kanalizacji deszczowej i budowa zbiornika retencyjno-rozsączającego w rejonie ulic Zyty i Podgórnej (500 m); renowacja kolektorów kanalizacji deszczowej na terenie miasta Zielona Góra (7.800 m); rozbudowa kanalizacji deszczowej i zbiornika retencyjno-rozsączającego na osiedlu Czarkowo - etap II, budowa urządzeń podczyszczających wody opadowe i roztopowe i wylotu kanalizacji deszczowej przy ul. Curie-Skłodowskiej w zlewni kanału Gęśnik; budowa urządzeń podczyszczających wody opadowe i roztopowe w zlewni kanału Gęśnik dla istniejącego wylotu kanalizacji deszczowej przy ul. Giżyckiej; budowa zbiornika retencyjno-rozsączającego przy ul. Foluszowej.

Zobacz nasz Magazyn Informacyjny:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ZIELONA GÓRA: Jakie inwestycje za grube miliony trwają w mieście? Kiedy się skończą? - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto