Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra ma się skurczyć o prawie 300 hektarów. O tyle ma być większa gmina Otyń. Większa ma być też gmina Nowe Miasteczko

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Zielona Góra ma być mniejsza o prawie 300 hektarów
Zielona Góra ma być mniejsza o prawie 300 hektarów Mariusz Kapała
Szykują się historyczne zmiany powiatu nowosolskiego. Z dwóch stron ma poszerzyć swoje granice. Trwają procedury, aby zmiany mogły wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku.

Gmina Otyń. Większa kosztem Zielonej Góry

W czwartek, 9 marca radni gminy Otyń podczas wyrażą opinię w sprawie granic gminy kosztem Zielonej Góry. Wniosek złożyła Zielona Góra do Urzędu Miejskiego w Otyniu na przełomie roku. Miesiąc późnej odbyły się konsultacje wśród mieszkańców gm. Otyń, którzy poparli pomysł. Teraz czas na opinię radnych gminy, a potem powiatu.

– Pretekstem do zmian granic były toczone już od wielu lat rozmowy dotyczące remontu drogi z Niedoradza do Zatonia, której początkowy odcinek zarządzany jest przez Powiat Nowosolski, a dalszy przez Powiat Zielonogórski – wyjaśnia powody burmistrz Barbara Wróblewska. – W interesie Zielonej Góry nigdy nie było wydawać pieniędzy na taki remont, natomiast podczas trwającej współpracy, jaka zawiązała się w kontekście wspólnego budowania ścieżki rowerowej ustaliliśmy, że jako gmina przejmiemy odcinek drogi na wysokości naszej wsi, czyli Ługów, a przy okazji również uporządkujemy kwestię gruntów przylegających do niej. Docelowo również ten odcinek drogi weźmie w zarząd powiat.

Tereny, o których mowa to w większości grunty leśne, ale też rolne. W sumie ok. 290 hektarów. Burmistrz podkreśla, że zmiany granic pomogą gminie w łatwiejszym zarządzaniu tymi gruntami. Będzie można skończyć z sytuacją, w której część działek znajduje się w Ługach, ale od kiedy Zielona Góra powiększyła się, to formalnie leżą na jej terenie.

Gmina Nowe Miasteczko. Większa kosztem gm. Szprotawa

Druga zmiana dotyczy powiększenia gminy Nowe Miasteczko kosztem gm. Szprotawa. Są już gotowe nowe mapy i reszta potrzebnych dokumentów. Odbyły się też konsultacje społeczne. Z wnioskiem o zmianę granic wystąpili mieszkańcy. Sprawa dotyczy trzech zabudowań przy wsi Szyba.

– Mieszkańcy prośbę uzasadniają tym, że od nieruchomości, które przynależą do miejscowości Szyba, gmina Nowe Miasteczko, oddziela ich wyłącznie rzeka Biała Woda, natomiast do miejscowości Długie mają o wiele dalej. Tuż za rzeką są zabudowania ich sąsiadów, którzy mieszkają w miejscowości Szyba – tłumaczy burmistrz Danuta Wojtasik. – Jak wskazują, od wielu lat, mimo przynależności administracyjnej, czuli się mieszkańcami Szyby. To mieszkańców tej miejscowości zawsze uważali za swoich sąsiadów, z którymi utrzymują cały czas więzi sąsiedzkie.

Burmistrz dodaje, że ci mieszkańcy uczestniczą w wydarzeniach w Szybie i dyskusjach na temat np. zadań planowanych do realizacji na terenie sołectwa.

– W czasach, kiedy w Szybie była szkoła podstawowa, jako dzieci do niej uczęszczali gdyż do szkoły w Długiem mieli o wiele dalej. Kolejnym argumentem jest też odległość od siedziby gminy. Do urzędu w Nowym Miasteczku mają 6 km natomiast do siedziby gminy Szprotawa 19 km. Tak samo z odległością do starostwa – wylicza burmistrz Wojtasik. – Są przekonani, że zmiana granic uporządkowałaby stan istniejący, gdyż nigdy nie brali udziału w życiu społecznym wsi Długie. Nigdy też nie czuli się mieszkańcami tego sołectwa. Z argumentami zgadzają się też radni naszej gminy, którzy postanowili złożyć stosowny wniosek w tej sprawie, po wcześniejszej opinii gminy Szprotawa oraz powiatów: żagańskiego i nowosolskiego.

Gmina zamierza złożyć wniosek do końca marca.

Powiat nowosolski. Powierzchnia będzie większa

– W gm. Nowe Miasteczko nie ma kontrowersji – podsumowuje zmiany terytorialne starosta Iwona Brzozowska. – Uczestnicy spotkania konsultacyjnego opowiadali, jak czują się mieszkańcami powiatu nowosolskiego i cieszą się, że to formalnie nastąpi. Natomiast na podobnym spotkaniu w Ługach mieszkańcy przede wszystkim pytali o drogi.

Chodzi o dwie drogi, które są w bardzo złym stanie technicznym, a po poszerzeniu powiatu staną się z zasady drogami powiatu nowosolskiego.

– Musimy się porozumieć z włodarzami Zielonej Góry i Otynia, co do ewentualnej partycypacji w finansowaniu remontów tych dróg. Nie chcemy być obciążeni koniecznością wyremontowania tych dróg – mówi starosta.

Wniosek o powiększenie obszaru gminy składa się za pośrednictwem wojewody do MSWiA. Opinie rad gmin i powiatów nie są wiążące. Rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przedkłada Radzie Ministrów. Zmiany wchodzą w życie 1 stycznia.

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Nowa droga w Nowej Soli. Za kilka tygodni będzie gotowa

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto