Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra ma swoje mosty, wiadukty, tunele. Zobacz! Sam się zdziwisz ile...

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Zmodernizowany wiadukt kolejowy nad ulicą Batorego w Zielonej Górze
Zmodernizowany wiadukt kolejowy nad ulicą Batorego w Zielonej Górze Jacek Katos
Takie miasta jak Warszawa, Wrocław czy Toruń kojarzą się nam z mostami. A Zielona Góra? Przecież od sześciu lat miasto leży nad Odrą, dzięki połączeniu z gminą. Ale najbliższe mosty są w Cigacicach, będzie w Pomorsku i Milsku. Okazuje się jednak, że miasto ma swoje mosty, wiadukty, tunele. Nie wierzycie? Zobaczcie zdjęcia!

Choć od 2015 roku, czyli od połączenia miasta z gminą, Zielona Góra leży nad Odrą, ale w sołectwie Krępa, wchodzącego w skład powiększonego miasta, na próżno szukać mostu. Znajdziemy tu za to przystań. Gdzie zatem znajdziemy tego typu budowle? Bo przecież mostów, a może raczej mostków, wiaduktów i tuneli nie brakuje…

Dziwne fundamenty wiaduktu nad ulicą Batorego

Mamy przecież wiadukty kolejowe, samochodowe, rowerowe, tunele, a także mosty…

Ostatnio najwięcej mówiło się o wiadukcie kolejowym nad ulicą Batorego. Tu było wąskie gardło i wielu kierowców narzekało, że stać trzeba w długich kolejkach. Z wielką ulgą przyjęli więc informację, że wiadukt będzie modernizowany. Podczas remontu nie zabrakło jednak niespodzianek. Okazało się, że fundamenty poniemieckiej budowli wyglądają inaczej – mają charakter stożków – niż wynikało to z dokumentacji. Trzeba było zmienić plany modernizacyjne, a przez to remont się wydłużył. Na szczęście jednak udało się zmodernizować wiadukt i dziś jest już tam bezpiecznie.

Wiadukt nad ulicą Dąbrówki, prowadzący do centrum handlowego
Wiadukt nad ulicą Dąbrówki, prowadzący do centrum handlowego Jacek Katos

Wiadukt na ulicy Zjednoczenia czeka na remont

Największe wiadukty samochodowe znajdują się na ul. Zjednoczenia i Sulechowskiej. Są bliźniaczo podobne, choć ten drugi był później remontowany i wygląda dużo lepiej niż ten na ul. Zjednoczenia. Wiadukty powstały nad torami kolejowymi.

- Pamiętam czasy, kiedy na Sulechowskiej był szlaban i trzeba było czekać, aż przejedzie pociąg, by przejść dalej – wspomina Irena Zawadzka – Junkun. – Dziś nikt sobie już tego nie uświadamia, jak jest wygodnie. Zresztą można przejść wiaduktem nad torami, a może i tunelem pod torami.

Wiadukt (czy raczej wiadukty) na ul. Zjednoczenia jest w złym stanie technicznym i czeka na remont. Powstał w 1977 roku. Wschodnia część remontowana była w roku 1997, a zachodnia 1998 roku.

Stary wiadukt kolejowy na ulicy Foluszowej w Zielonej Górze
Stary wiadukt kolejowy na ulicy Foluszowej w Zielonej Górze Jacek Katos

Stare wiadukty mają swój klimat

Kolejne wiadukty nad torami znajdują się na Trasie Północnej w okolicy Przylepu czy osiedla Pomorskiego. Obwodnica miasta, budowa trasy S3 spowodowała, że pojawiły się kolejne wiadukty
.
W Zielonej Górze znajdziemy też wiele starych, poniemieckich wiaduktów kolejowych m.in. dwa przy ulicy Foluszowej czy też w Przylepie.

- Są one zbudowane z czerwonej cegły, lub betonu. Zwykle wąskie, bo kto tam kiedyś przypuszczał, że tyle osób będzie jeździć samochodami – mówi Franciszek Palczyński. – Mnie się one podobają i mam do nich sentyment ze względu na swoją architekturę.
Mówiąc o wiaduktach, nie zapominajmy o tych, które przestały pełnić rolę kolejowych, a stały się… rowerowe. Jadąc Zieloną Strzałą, przejeżdżamy wiaduktem (został zmodernizowany) nad aleją Wojska Polskiego, a dalej nad ulicą Kożuchowską (tu wiadukt kolejowy został zburzony, później na jego miejscu powstał wiadukt rowerowy).

Zobacz tunel na stacji kolejowej Zielona Góra

Tunel wydłużony połączył dwie części miasta

Ostatnio wiele mówiło się też o… tunelu pod torami kolejowymi. Podczas modernizacji został on wydłużony o 36 metrów. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy bez problemu mogą przejść z ulicy Dworcowej na Towarową. Ale także powstanie czwarty peron, który usprawni ruch kolejowy na stacji Zielona Góra Główna.

Mówiąc o tunelu, nie zapominajmy o tym w Parku Piastowskim. Kiedy powstała droga łącząca osiedle Piastowskie z ulicą Botaniczną, park został podzielony, a łączy go właśnie ten tunel.

Wiadukty, mosty, tunele Zielonej Góry
Mostek nad Złotą Łączą w Dolinie Gęśnika w Zielonej Górze Jacek Katos

Choć w granicach miasta nie mamy mostu nad Odrą, to jednak i tego typu budowli nie brakuje, choćby nad rzeczką Złota Łączą. Wystarczy, że wybierzemy się na spacer na Wagmostaw, do Doliny Gęśnika czy na Dziką Ochlę, by przejść nad rzeczką niejednym mostem, mostkiem, mosteczkiem… Nie sposób wymienić wszystkich, bo jest ich naprawdę sporo w różnych częściach miasta. Wystarczy tylko dobrze rozejrzeć się wokół podczas spacerów czy rowerowych wypraw.

ZOBACZ TO
Zakaz jazdy rowerem przez tunel na stacji PKP

Zobacz wiadukt nad aleją Wojska Polskiego
Dawny wiadukt kolejowy służy dziś rowerzystom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto