Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Miasto wytypowało 47 drzew do wycinki w parku Tysiąclecia! Teraz to urząd marszałkowski zadecyduje, co stanie się z roślinami

Redakcja
Zielona Góra. Sierpień 2019. Czy kilkadziesiąt drzew w parku Tysiąclecia pójdzie do wycinki?
Zielona Góra. Sierpień 2019. Czy kilkadziesiąt drzew w parku Tysiąclecia pójdzie do wycinki? Mariusz Kapała
To już pewne. Zielonogórski magistrat chce złożyć w urzędzie marszałkowskim wniosek o wycięcie 47 drzew w parku Tysiąclecia. Powód? Te mają zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców. Czeka nas kolejna wycinka w mieście?

W zeszłym tygodniu Czytelnicy zaalarmowali nas, że na części drzew w parku Tysiąclecia pojawiły się nietypowe znaki.

- Na niektórych drzewach w parku Tysiąclecia w Zielonej Górze pojawiły się oznaczenia, napisane pomarańczową farbą - zgłaszali się do naszej redakcji. - Czy to oznacza, że drzewa zostaną wycięte? A może tylko będą miały przycinane uschnięte gałęzie? Możecie to sprawdzić? Bardzo lubimy ten park właśnie za jego dzikość. Wycięcie części drzew może zmienić jego charakter.

O sprawę spytaliśmy w miniony piątek urzędzie miasta i w urzędzie marszałkowskim. Dlaczego również w tej drugiej instytucji? Bo zgodnie z przepisami miasto nie może być "sędzią we własnej sprawie", czyli wydawać zezwolenia na wycinkę na terenie, który jest własnością gminy. A tak jest w przypadku parku Tysiąclecia w Zielonej Górze. Takie wycinki mogą nastąpić po uzyskaniu zezwolenia marszałka województwa, po przeprowadzaniu szczegółowych analiz i ekspertyz.

- Do dzisiaj nie wpłynął żaden wniosek dotyczący wycinki drzew w Parku Tysiąclecia - informuje nas Michał Iwanowski, rzecznik prasowy zarządu województwa lubuskiego.

Ponownie z pytaniami skierowaliśmy się do urzędu miasta, prosząc o odpowiedź telefonicznie lub mailowo.

- Takich wycinek na terenie dużej już Zielonej Góry jest dużo - napisał nasz Czytelnik. - Mam prośbę do GL, aby monitorować i informować mieszkańców Zielonej Góry o wszelkich wycinkach drzew, bo mieszkańcy są zaskakiwani i nie mają możliwości protestu ani odwołania.

Co ostatecznie udało nam się ustalić?

- 1 sierpnia 2019 r. zostały przeprowadzone oględziny drzew usytuowanych w Parku Tysiąclecia, przy udziale inspektora Biura Ochrony Środowiska oraz Pani Agnieszki Kochańskiej – Ogrodnika Miejskiego (architekt krajobrazu) - tłumaczy Monika Zapotoczna, dyrektor departamentu komunikacji społecznej w zielonogórskim magistracie. - Podczas wizji w terenie wytypowano 47 drzew, których stan zdrowotny na dzień oględzin określono jako zły i bardzo zły. Drzewa te, ze względu na ich usytuowanie w parku, miejscu ogólnodostępnym dla mieszkańców, stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia osób poruszających się w ich sąsiedztwie. W związku z powyższym bezwzględnie należy je usunąć.

Obecnie sporządzany jest wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie tych drzew, który złożony zostanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego do rozpatrzenia przez Marszałka Województwa, w celu uzyskania zgody na ich wycinkę.

Urząd marszałkowski wyjaśnia

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody: - Usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić, po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na wniosek posiadacza nieruchomości, a jeżeli posiadacz nie jest właścicielem – do wniosku dołącza się zgodę jej właściciela - wyjaśnia nam Wojciech Kozieja, dyrektor Departamentu Rolnictwa, Zasobów Naturalnych, Rybactwa i Rozwoju Wsi w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. - Jeżeli wnioskowane do usunięcia drzewa czy krzewy znajdują się na terenie nieruchomości będącej własnością Gminy Zielona Góra o statusie miejskim lub Gminy Gorzów Wielkopolski o statusie miejskim, wówczas organem właściwym do wydania zgody na wycinkę drzew lub krzewów jest Marszałek Województwa Lubuskiego.

Co stanie się z drzewami?

- Tutejszy urząd nie może odnieść się do wniosku, który nie został jeszcze złożony, przeanalizowany przez pracowników, nie dokonano oględzin w terenie - wyjaśnia jeszcze W. Kozieja z UMWL. - Należy zauważyć, że przed wydaniem decyzji m.in. bada się zasadność wniosku oraz przeprowadza się oględziny drzew. Biorąc powyższe pod uwagę, na tym etapie tut. Urząd nie ma nic do powiedzenia w tej sprawie.

O opinię w sprawie wycinki spytaliśmy też biologa Sebastiana Pilichowskiego. – Trudno mi oceniać akurat tę decyzję, ponieważ nie wykonywałem oceny drzewostanu w parku Tysiąclecia. Natomiast owszem – uzasadniona przecinka koron, włącznie z tym, że się usuwa drzewa, które konkurują niepotrzebnie z innymi, większymi o wodę, światło, minerały, jest stosowana w praktyce w opiece nad parkami. Z racji przestrzeni publicznej usuwa się drzewa martwe i realnie zagrażające, natomiast chore, niekonfliktowe należy leczyć i pielęgnować. Postulowałbym, by eksponować, zostawiać miejsca w parku Tysiąclecia, które będą miały dziki charakter, pozwolą zamieszkać zwierzakom. Mowa tu o zostawianiu liści choćby na fragmencie parku, eksponowanie martwego drewna. By ptaki i owady trochę mogły w tym drewnie pogrzebać i pomieszkać.

Jak oceniacie tę decyzję? Ważniejsze jest bezpieczeństwo czy drzewa powinny jednak zostać?

ZOBACZ TEŻ: Zielona Góra. Mieszkańcy pytają, czy w parku Tysiąclecia w centrum miasta szykuje się wycinka. Na drzewach pojawiły się oznaczenia [ZDJĘCIA]\\

Zobacz wideo: Zielona Góra - wycinka drzew pod parking przy I LO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto