MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Mieszkańcy dostają SMS i mają kłopot ze znalezieniem punktu szczepień. "Nie można napisać, że chodzi o szpital tymczasowy?"

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Obecnie w szpitalu tymczasowym szczepieni są seniorzy.
Obecnie w szpitalu tymczasowym szczepieni są seniorzy. Jacek Katos
Szczepienia przeciwko COVID-19 w pełni. - Ostatnio dostałem SMS z informacją, kiedy i gdzie będę mieć szczepienie - skontaktował się z naszą redakcją Czytelnik. - Problem w tym, że w wiadomości jest napisane, że szczepienie będzie przy Zyty 26. A przecież szpital ma wiele budynków przy tym adresie! Nie da się tego jakoś uprościć?

- Najpierw, zanim powiem, w czym rzecz, chciałem podkreślić, jak fachową opiekę otrzymałem podczas szczepienia w szpitalu tymczasowym w Zielonej Górze - opowiada Czytelnik, pan Franciszek. - Szczepienie przebiega sprawnie, a pracownicy placówki wszystko tłumaczą i wyjaśniają.

W czym więc tkwi problem i prośba o interwencję? Senior, który zarejestrował się na szczepienie w Zielonej Górze, dostał SMS, którego nadawcą jest e-zdrowie (to portal rządowy). W wiadomości można przeczytać, że odbędzie się ono przy Zyty 26 w Zielonej Górze.

Mieszkańcy dostają SMS o szczepieniu i... mają kłopot ze znalezieniem punktu na terenie zielonogórskiego szpitala. Czy da się to zmienić?
Takiego smsa z informacją o szczepieniu otrzymał nasz Czytelnik. Zielonogórzanin pyta, czy nie można po prostu napisać, że szczepienie odbywa się w szpitalu tymczasowym? Jacek Katos

Problem w tym, że to ogólny adres dla całego Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. A przecież na terenie kompleksu znajduje się wiele oddalonych od siebie budynków. (Co ciekawe, gdy w internecie wpisze się podany w SMS-ie adres, przeglądarka sugeruje, że pod nim znajduje się... oddział okulistyki, co też może zmylić, szczególnie osoby spoza Zielonej Góry).

Wideo: Młodzi zachęcają do szczepień przeciwko COVID-19:

- Sam byłem świadkiem, jak jakiś starszy mężczyzna, spoza Zielonej Góry, szukał po terenie szpitala, gdzie ma udać się na szczepienie. Godzina wizyty była coraz bliżej, a mieszkaniec się zgubił i pojawiły się nerwy - opowiada nam także kolejny Czytelnik, pan Andrzej z Zielonej Góry.

Mieszkańcy zastanawiają się, czy w komunikacie nie warto po prostu napisać, że szczepienie odbędzie się w szpitalu tymczasowym w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, by uniknąć takich niepotrzebnych problemów i krążenia po całym kompleksie w przyszłości. Dla kogoś, kto na co dzień nie zna specyfiki i topografii lecznicy, jest spoza Zielonej Góry, to dodatkowy, całkiem niepotrzebny stres.

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze: mamy oznaczenia, przygotowaliśmy mapkę

Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, wyjaśnia, że Zyty 26 to adres lecznicy (choć składa się ona z wielu budynków i mieści się od strony Waryńskiego, Podgórnej czy Zyty właśnie).

To ministerialny system informuje o adresie szczepień i prawdopodobnie podaje właśnie ogólny adres lecznicy, jeden dla całego szpitala.

- A ponieważ szpital tymczasowy jest częścią Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, to też się taki adres podaje - wyjaśnia rzeczniczka. Bo to wspólny adres dla wszystkich budynków lecznicy.

- Ale wchodząc na teren szpitala zawsze można spytać na portierni - wyjaśnia nam rzeczniczka lecznicy. - Są też wyznaczone ciągi komunikacyjne i informacje ze strzałkami kierującymi do punktu szczepień.

Obecnie w szpitalu tymczasowym szczepieni są seniorzy.

Zielona Góra. Mieszkańcy dostają SMS i mają kłopot ze znalez...

Rzeczywiście, na wielu lampach, ale i drzwiach widać z daleka wskazówki, gdzie udać się na szczepienie.

Sylwia Malcher-Nowak podpowiada też, że na stronie internetowej placówki można znaleźć szczegółowe informacje na temat punktów szczepień. Warto się z nimi zapoznać przed wybraniem się na podanie dawki szczepionki. Lecznica przygotowała też specjalną mapkę, by nie doszło do zgubienia się na terenie kompleksu szpitalnego w Zielonej Górze.

Mieszkańcy dostają SMS o szczepieniu i... mają kłopot ze znalezieniem punktu na terenie zielonogórskiego szpitala. Czy da się to zmienić?
Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze przygotował też specjalną mapkę dla pacjentów. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze krok po kroku wyjaśnia

Rzeczywiście, na portalu szpitala można uzyskać szczegółowe informacje na temat szczepień. Lecznica informuje, że: w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze funkcjonują dwa punkty szczepień:

  • Zarejestrowani seniorzy zgłaszają się o wyznaczonej godzinie do Szpitala Tymczasowego, czyli przyszłego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka (budynek przy ul. Waryńskiego).
  • Osoby z tzw. grupy 0 (głównie personel medyczny) oraz nauczyciele i pedagodzy, zgłaszają się w wyznaczonym terminie do punktu z budynku Collegium Medicum (budynek przy Klinicznym Oddziale Chorób Zakaźnych).

Podczas szczepienia należy mieć przy sobie:

  • dokument tożsamości
  • listę przyjmowanych leków
  • zaś w przypadku podania drugiej dawki, należy mieć ze sobą dokument potwierdzający przyjęcie pierwszej.

Do punktu szczepień należy się zgłosić o wyznaczonej godzinie, aby uniknąć dłuższego czekania i ograniczyć kontakt z innymi osobami (szczepienie odbywa się zgodnie z wyznaczonymi terminami, a nie kolejnością, w jakiej się przyszło na wizytę).

Na miejscu wypełnia się kwestionariusz, można go również wypełnić w domu w dniu szczepienia i przynieść ze sobą (dokument do pobrania znajduje się na stronie internetowej zielonogórskiej lecznicy), następnie lekarz kwalifikuje pacjenta do szczepienia. Po otrzymaniu dawki konieczne jest odczekanie około 15 minut. Na koniec personel ustala termin podania drugiej dawki.

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze informuje jeszcze, że do końca marca ma zajęte wszystkie terminy szczepień dla seniorów. Zapisanie się na konkretny termin będzie możliwe wraz z kolejnymi dostawami szczepionek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto