MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA. Mieszkańcy proponują uruchomić łącznik z Raculki do nowego ronda przy ul. Wrocławskiej. Miasto jest sceptyczne

Maciej Dobrowolski
Zielona Góra. Mieszkańcy skarżą się na stan drogi gruntowej, którą dojeżdżają na ogródki działkowe.
Zielona Góra. Mieszkańcy skarżą się na stan drogi gruntowej, którą dojeżdżają na ogródki działkowe. Mariusz Kapała / GL
Mieszkańcy os. Pomorskiego i Śląskiego w Zielonej Górze proponują, aby miasto odnowiło drogę z Raculki do nowego ronda na ul. Wrocławskiej. Dzięki temu skróciłby się przejazd np. na Jędrzychów. Co na to magistrat?

Z redakcją „GL” skontaktowała się ostatnio jedna z naszych Czytelniczek. - Jestem mieszkanką os. Śląskiego i wraz z gronem moich sąsiadów od lat borykam się z problemem dojazdu do ogródków działkowych w Jędrzychowie - twierdzi pani Halina. - Najkrótsza droga na działki prowadzi przez Raculkę, nowe rondo przy ul. Wrocławskiej i ul. Pileckiego. Jednakże przed wjazdem na rondo pozostał niewielki odcinek drogi gruntowej nienadający się do przejazdu zwykłym samochodem. Są tam liczne dziury oraz wyboje. Nie wiem, co stoi na przeszkodzie, aby ten kawałek drogi uporządkować i umożliwić nam przejazd. Trasa do Jędrzychowa przez miasto wynosi ok. 12 km, natomiast przez Raculkę tylko 4 km. Takie rozwiązanie odciążyłoby ruch z zatłoczonego centrum miasta - przekonuje zielonogórzanka.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Butelkomaty w Zielonej Górze? Pomysł popierają mieszkańcy miasta, ale realizacja do najtańszych nie należy

I faktycznie, przy nowym rondzie na ul. Wrocławskiej jest zjazd w kierunku Raculki. Warto jednak pamiętać, że jest to obecnie droga przeciwpożarowa prowadząca do pobliskiego zbiornika wody. Jest zamknięta dla ruchu. Część kierowców łamie jednak przepisy pomimo ustawionego znaku…

Pomysł mieszkańców spodobał się radnemu Dariuszowi Legutowskiemu z PO. - Na najbliższej sesji rady miasta zapytam o możliwość uruchomienia tego łącznika. To mieszkańcy wiedzą najlepiej, jakich rozwiązań potrzebują. Niestety, zbyt często magistrat odrzuca propozycje zielonogórzan. Tak było w przypadku ul. Zbożowej - przekonuje Legutowski.

- Jędrzychów potrzebuje każdego połączenia z innymi rejonami miasta, również z Raculką. Komunikacyjnie jest obecnie mocno zablokowany. Uważam, że nawet budowa obwodnicy południowej nie rozwiąże tego problemu. Moi sąsiedzi z os. Kwiatowego zapowiadają, że jadąc do centrum i tak będą korzystać ze starych dróg - mówi radny. I deklaruje, że pomoże mieszkańcom przygotować interpelację w sprawie łącznika, jeśli zwrócą się do niego o pomoc.

Jak do tego pomysłu odnosi się urząd miasta? - Proponowaliśmy już 10 lat temu, aby wybudować na tyłach Raculki dojazd do ul. Wrocławskiej, który biegłby niemal równolegle do wskazanej drogi przeciwpożarowej. Zostało to jednak oprotestowane przez mieszkańców Raculki oraz m.in. radnego Jacka Budzińskiego. Z tego powodu zrezygnowaliśmy - twierdzi wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. Jego zdaniem obecnie nie ma planów związanych z uruchomieniem tego łącznika.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Dworzec PKS w Zielonej Górze do remontu? Tak uważa wielu podróżnych!

- Nie chcemy robić dodatkowych problemów. Gdyby ta droga była przejezdna to cały ruch z os. Śląskiego i Pomorskiego, w kierunku Jędrzychowa, szedłby właśnie przez Raculkę. Spodziewam się, że mieszkańcy osiedla protestowaliby przeciwko tej sytuacji - zauważa Kaliszuk.

Jacek Budziński z PiS wciąż jest sceptyczny wobec budowy obejścia na tyłach Raculki. - To było złe rozwiązanie, mieszkańcy jasno na to wskazywali. Znaczenie miało samo ukształtowanie terenu, czyli zakręty pod kątem 90 stopni i puszczenie obejścia przed domami mieszkańców ul.Karowej, których posesje są już i tak blisko drogi S3. Przed uruchomieniem nowego łącznika musimy zapytać o zdanie mieszkańców. Bez ich zgody nie powinniśmy realizować tego przedsięwzięcia - uważa radny Budziński.

CZY Z ZIELONEJ GÓRY ZNIKNIE AMFITEATR?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: ZIELONA GÓRA. Mieszkańcy proponują uruchomić łącznik z Raculki do nowego ronda przy ul. Wrocławskiej. Miasto jest sceptyczne - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto