Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Młodzieżowy strajk klimatyczny. "Dzieci i ryby mają głos!" - skandowali młodzi uczestnicy protestu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Redakcja
Zielona Góra, 24 maja, 2019. Strajk klimatyczny młodzieży na zielonogórskim deptaku.
Zielona Góra, 24 maja, 2019. Strajk klimatyczny młodzieży na zielonogórskim deptaku. Natalia Dyjas
W piątek, 24 maja, na zielonogórskim deptaku, spotkało się kilkadziesiąt młodych ludzi, by wspólnie protestować przeciwko bierności w sprawie zmian klimatycznych. Młodzież chce, by ich przyszłość nie była zagrożona. I żeby wreszcie na świecie zaczęto systemowe zmiany, poprawiające stan naszego środowiska.

- Strajk klimatyczny rozpoczęła Greta Thunberg, szesnastoletnia aktywistka ze Szwecji - mówiła do zebranych na zielonogórskim deptaku młodych, jedna z inicjatorek akcji, Aleksandra Idziak. - Młodzieżowy strajk klimatyczny stworzył też kilka postulatów.

Jakich zmian chcieliby młodzi?

Zmiany w kwestii spalania paliw kopalnych; rzetelny dostęp do informacji o tym, co kupujemy, jak dany nabytek został wyprodukowany; szkoły przyjaznej środowisku - uczącej odpowiedzialnych nawyków; edukacji uświadamiającej nam przyczyny i skutki zmian klimatu; tematu zmian w środowisku mocniej wybrzmiewającego w przestrzeni publicznej. I wiele innych...

- Jesteśmy zaszczyceni, że pamiętaliście o nas - mówił zaproszony na akcję prof. dr hab. Grzegorz Gabryś z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Jednocześnie w nasze serca wstąpiła też nadzieja, że biologia zielonogórska odbuduje się właśnie dzięki wam wszystkim, którzy dzisiaj tutaj jesteście. Bo musimy pamiętać o jednej rzeczy. To całe zło, które w tej chwili dzieje się w przyrodzie na świecie, jest spowodowane dramatycznym zanikiem bioróżnorodności. Zmniejsza się liczba owadów, środowisk, ekosystemów... Chciałem wyrazić poparcie dla waszej inicjatywy!

Młodzi mają dość czekania. Na deptak przyszli z transparentami, skandowali szereg haseł takich jak: "Strajkuj z nami ponad podziałami", "Nie podnoście nam temperatury", "Zamiast na teście - bądź na proteście" czy "Edukujcie, nie emitujcie". Odtańczyli też belgijkę dla klimatu.

Co dalej? Ruch młodych zatacza coraz szersze kręgi.

- Myślimy, że może z tego powstać ruch w całej Polsce – mówią Rafał Marciniak i Ola Moryson. – Zanim zaczęliśmy przygotowywać akcję, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że jest taka siła młodych. To będzie narastać.

ZOBACZ, DLACZEGO MŁODZI PROTESTUJĄ: Młodzi mówią: dość dewastacji naszego klimatu!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto