Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza na wystawę! Poznamy dawne zielonogórskie zakłady fotograficzne [WIDEO, ZDJĘCIA]

Redakcja
Otwarcie wystawy "Dawne zielonogórskie atelier fotograficzne 1858-1945" w Muzeum Ziemi Lubuskiej w środę, 11 września o godz. 17.00. Na zdjęciu kuratorzy wystawy: dr Alina Polak-Woźniak, dr Bartłomiej Gruszka.
Otwarcie wystawy "Dawne zielonogórskie atelier fotograficzne 1858-1945" w Muzeum Ziemi Lubuskiej w środę, 11 września o godz. 17.00. Na zdjęciu kuratorzy wystawy: dr Alina Polak-Woźniak, dr Bartłomiej Gruszka. Natalia Dyjas
Już w środę, 11 września, o godz. 17.00 otwarcie wystawy "Dawne zielonogórskie atelier fotograficzne 1858-1945" w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. To prawdziwa gratka dla miłośników przeszłości!

- Pomysł nawiązuje do naszego corocznego cyklu wystaw, które Muzeum Ziemi Lubuskiej organizuje specjalnie z okazji Dni Zielonej Góry - mówi Alina Polak-Woźniak, kuratorka wystawy. - I w tym roku chcieliśmy zrobić coś związanego z naszym miastem. A, że już od lat współpracujemy z doktorem Bartłomiejem Gruszką i dowiedziałam się od niego, że posiada tak piękną kolekcję starych zdjęć z przełomu XIX i XX wieku, to pomysł praktycznie nasunął się sam... Największymi perełkami na wystawie są niewątpliwie powiększenia zdjęć. Ale pokażemy też oryginały, a także dawne aparaty z naszych zbiorów.

Młodzi i starsi. Kobiety, mężczyźni i maluchy

Będzie co podziwiać! Kilkadziesiąt fotografii. A na nich? Dawni mieszkańcy naszego miasta. Fotografowani przy okazji ślubów, konfirmacji, w pojedynkę i całymi rodzinami. Kobiety, mężczyźni, dzieci. I to z różnych okresów. Zdjęcia to też historia zakładów. Tego, gdzie się mieściły, jak się reklamowały. Także miłośnicy... dawnej typografii mają się czym zachwycać.

Najpierw fotografowali się bogatsi mieszkańcy

- Było osiem miejsc, gdzie mieściły się atelier - mówi dr Bartłomiej Gruszka, kurator wystawy. Zdjęcia pochodzą właśnie z jego zbiorów. - Dotarłem do informacji, że funkcjonowało w tym okresie od połowy XIX wieku do połowy XX ok. 23 fotografów. Równolegle, w jednym czasie około 3-4. 1858 rok to data założenia pierwszego (do źródeł na to wskazujących udało mi się dotrzeć) atelier.

Na wystawie będzie też można zobaczyć wnętrza mieszkania, w którym mieszkał Paul Mohr, znany wydawca pocztówek w Grünbergu. Podróż w czasie jest więc gwarantowana.

- Chodziło nam o to, żeby oddać ducha epoki - wyjaśnia B. Gruszka. - Ducha przedwojennej Zielonej Góry.

Dr Bartłomiej Gruszka, na co dzień archeolog, o zdjęciach mógłby opowiadać godzinami. I wciąż jesteśmy zaskakiwani nowymi informacjami. O sposobie wykonywania fotografii (wiedzieliście, że dawniej używało się stojaków, by podczas długiego czasu naświetlania klient się nie ruszał?), nietypowych zdjęciach - dawniej wydawano wizytówki z fotografią jej właściciela; o zakładach fotograficznych...

Warto więc przyjść na wystawę i posłuchać jeszcze. I jeszcze... My nie możemy się już jej doczekać!

Sprawdź PROGRAM WINOBRANIA 2019

![PROGRAM WINOBRANIA 2019]](https://gazetalubuska.pl/program-winobrania-2019-koncerty-pokazy-spotkania-sprawdz-co-bedzie-sie-dzialo-podczas-tegorocznego-winobrania-717-wrzesnia/ar/c13-14375149)

WINOBRANIE 2019></a></floki>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto