Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra najbardziej słonecznym miastem w Polsce w lipcu! To u nas spadło najmniej deszczu w kraju

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
W Zielonej Górze w lipcu było najwięcej słonecznych godzin w Polsce
W Zielonej Górze w lipcu było najwięcej słonecznych godzin w Polsce Jacek Katos
W lipcu w Zielonej Górze jakby ktoś nie przestawał zaklinać deszczu. Można by żartować i cieszyć się, że miasto jest najbardziej słoneczne w kraju, gdyby skutkiem tego nie była dramatyczna susza hydrologiczna i geologiczna.

Od dłuższego czasu publikujemy artykuły dotyczące suszy w województwie, co rusz pojawiają się nowe smutne zdjęcia z kolejnych zakątków regionu obrazujące niski stan rzek i jezior. – Jeszcze pod koniec ubiegłego wieku susza występowała średnio co 9 lat, na początku tego wieku co 3 – 5 lat, a od 2015 roku mamy permanentną suszę na zachodzie kraju. Występuje na mniejszym lub większym obszarze, ale cały czas – tłumaczył synoptyk i hydrolog Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej.
Okazało się, że największa susza dotyczy Zielonej Góry. Z jednej strony brzmi pięknie, bo była ona w lipcu najbardziej słonecznym miastem w Polsce, da się to zmierzyć heliografem, ale to tylko ładnie brzmi, bo oznacza, że to właśnie tutaj jest najbardziej sucho w kraju.

Susza. Zielona Góra najbardziej suchym miastem w Polsce

Najwięcej godzin ze słońcem to większe parowanie i coraz bardziej niekorzystne warunki dla roślin i ludzi. – Według naszych map i podsumowań z głównych stacji synoptycznych w Polsce za lipiec wynika, że Zielona Góra jest najsuchsza – podkreśla Emilia Szewczak, hydrolog z IMGW i podaje wyliczenia:

  • W lipcu w Zielonej Górze odnotowano 14,9 mm opadów.
  • 15 litrów na metr kwadratowy przez miesiąc to jest bardzo mało.
  • W Polsce spada nawet 50 litrów deszczu na godzinę.
  • W Zielonej Górze w lipcu spadło 17 proc. normy dla tej stacji, która wynosi 88 mm.

Zielona Góra. Upały ekstremalne

Hydrolog wyjaśnia, że niestety też w lipcu w województwie lubuskim upały pojawiały się najczęściej i były najbardziej ekstremalne. W Słubicach odnotowano 37,8 stopni C, a w Zielonej Górze najwyższa temperatura wyniosła – 35,9 stopni C.

– Statycznie upały zdarzały się tutaj najczęściej i były naprawdę ekstremalne. A to jest przepis na suszę – tłumaczy hydrolog z IMGW. – Składa się na nią wysoka temperatura, wysokie parowanie i mała suma opadów, a dodatkowo bezśnieżna zima, bo praktycznie nie obserwowaliśmy śniegu, pokrywa śnieżna się nie utrzymywała, w okresie wiosny nie było zasilania gruntów przez wody roztopowe, dlatego całe województwo jest objęte suszą hydrologiczną.

Lubuskie. Susza hydrologiczna i geologiczna

Hydrolog wskazuje też, że spada wilgotność gleby, zarówno w warstwie powierzchniowej, jak i w warstwach głębnych. Wartość krytyczna jest poniżej 30 – 40 procent. Takie wartości są alarmujące dla rolników, sadowników i właścicieli ogródków, to oznacza utrudniony dostęp do wody przez rośliny. Miejscami w okolicy Zielonej Góry wartość ta spada poniżej 20 procent!
Emilia Szewczak tłumaczy, że opady z weekendu na moment poprawiły sytuację hydrologiczną w Polsce, ale niestety właściwie one ominęły zachód Polski.

– Niestety nie widzimy znaczących opadów w Zielonej Górze przez najbliższy tydzień. W piątek, 5 sierpnia front chłodnego powietrza namiesza w pogodzie. Będzie styk dwóch różnych mas powietrza. Pojawiają się opady podczas burz, do ok. 30 litrów wody na metr kwadratowy, ale w sobotę nie będzie śladu po tym deszczu. Jeśli nie wystąpi więcej opadów, to sytuacja nadal będzie niekorzystna – wyjaśnia hydrolog z IMGW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto