Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Niepełnosprawni parkują poza kopertami... i dostają mandaty!

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Nie wszyscy mieszkańcy Zielonej Góry wiedzą o zmianach przepisów związanych z parkowaniem
Nie wszyscy mieszkańcy Zielonej Góry wiedzą o zmianach przepisów związanych z parkowaniem Maciej Dobrowolski
Do naszej redakcji zgłosił się nasz Czytelnik, Tadeusz Sworek, który w ostatnich dniach otrzymał mandat 200 zł za parkowanie pod szpitalem poza kopertą. – Nie rozumiem tego, przecież mam kartę osoby niepełnosprawnej. Dla mnie to duża kwota – martwi się zielonogórzanin. Okazuje się, że przyczyną kłopotu jest tegoroczna zmiana zasad dotyczących miejsc postojowych.

Zmiany w zasadach parkowania

Przypomnijmy, w styczniu radni miasta przyjęli uchwałę, na mocy której zmieniły się zasady parkowania samochodów w centrum miasta. Nie tylko stawki poszły w górę, ale także strefa płatnego parkowania została powiększona. Co jednak w tym przypadku istotne, wprowadzono także ograniczenia dla osób niepełnosprawnych.

Karta parkingowa osoby niepełnosprawnej według nowych przepisów uprawnia teraz jedynie do parkowania tam, gdzie znajduje się koperta. Aby móc parkować darmowo w każdym miejscu niepełnosprawni muszą w urzędzie miasta uzyskać dodatkową kartę „N”. Ta opcja jest jednak dostępna tylko dla osób niepełnosprawnych ruchowo!

Nie mieszkańcy wszyscy znają przepisy

- Regularnie jeżdżę razem z żoną na rehabilitację do Polikliniki przy ul. Wazów. Ostatnio otrzymałem mandat 200 zł za to, że stanąłem autem poza kopertą, pomimo że mam kartę osoby niepełnosprawnej. Nikt nas nie informował o zmianie zasad – twierdzi Tadeusz Sworek, zielonogórzanin. I dodaje, że kopert przy Szpitalu Uniwersyteckim i Poliklinice jest bardzo mało.

- Każdego dnia parkuje tu bardzo wiele osób, nie sposób często nie sposób znaleźć wolnego miejsca a co dopiero koperty. Nie rozumiem, jak radni miasta mogli przyjąć takie rozwiązanie. Może warto, aby przy placówkach zdrowia znieść te zasady? Przecież do szpitala przyjeżdżają głównie ludzie chorzy, starsi – tłumaczy nasz rozmówca. I wskazuje również na inny aspekt sprawy.

Każdego dnia parkuje tu bardzo wiele osób, nie sposób często nie sposób znaleźć wolnego miejsca a co dopiero koperty. Nie rozumiem, jak radni miasta mogli przyjąć takie rozwiązanie.

- Będąc na zabiegach nigdy nie wiem jak szybko zostanę przyjęty, jak długo to będzie trwało. Czy mam teraz w takim razie przepłacać wykupując bilet postojowy na zapas? – martwi się zielonogórzanin.

Okazuje się, że takich osób jak pan Tadeusz jest więcej. Przy szpitalu spotkaliśmy również Wincentego Majewskiego, który porusza się o kulach. Swój samochód postawił poza kopertę, liczył że sama karta osoby niepełnosprawnej wystarczy. O zmianach przepisów dowiedział się od nas…

- Nigdzie nie słyszałem, żeby zmieniły się przepisy w tej kwestii. Przecież w każdym innym mieście osoby niepełnosprawne mogą wszędzie normalnie parkować. A co z przyjezdnymi, spoza Zielonej Góry? Przecież oni tym bardziej nie będą wiedzieli, że muszę mieć jakaś dodatkową kartę „N” – mówi pan Wincenty.

Sprawiedliwsze reguły?

Jednym z radnych, którzy pracowali nad nowymi rozwiązaniami dotyczącymi parkowania jest Robert Górski z Zielona Razem. – Chciałbym podkreślić, że wszystkie regionalne media dokładnie informowały o wprowadzanych zmianach. Wielokrotnie pisała o tym Gazeta Lubuska, mieszkańcy mogli się o tym również dowiedzieć z Łącznika Zielonogórskiego. Nie wiem, co moglibyśmy zrobić więcej w tej kwestii – tłumaczy Górski.

Radny zwraca uwagę, że zmiany były potrzebne, aby ukrócić patologię związaną z zajmowaniem miejsc parkingowych przez osoby, które w rodzinie miały chorych. – To stało się nagminne. Osoby całkowicie zdrowe po prostu nadużywały bezprawnie kart niepełnosprawnych członków rodziny. Postanowiliśmy to zmienić, tak jak to zrobiono w innych dużych miastach w Polsce. Kartę „N” wprowadzono już wcześniej m.in. w Gdańsku. Skupiliśmy się na niepełnosprawnych ruchowo, bowiem to oni powinni móc stanąć autem, jak najbliżej miejsca docelowego. Nie wszystkie rodzaju niepełnosprawności utrudniają poruszanie się – zauważa radny Zielona Razem.

Osoby całkowicie zdrowe po prostu nadużywały bezprawnie kart niepełnosprawnych członków rodziny. Postanowiliśmy to zmienić...

Robert Górski podkreśla, że kartę „N” można uzyskać w urzędzie miasta całkowicie za darmo. – Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Są one rozpatrywane dosyć szybko – przekonuje radny. Czy jego zdaniem można poprawić jakoś sytuację parkingową przy zielonogórskim szpitalu? – Stworzenie dodatkowych kopert może być problematyczne, bowiem odbyłoby się to kosztem innych miejsc postojowych, są one zdecydowanie większe. Wiem, jednak że planowana jest budowa dużego parkingu na terenie szpitala, którego budowę wspiera również miasto. To na pewno ułatwi znalezienie miejsca postojowego – twierdzi radny.

Zielonogórzanin Tadeusz Sworek złożył odwołanie od mandatu w zielonogórskim magistracie. Urzędnicy pozytywnie rozpatrzyli jego wniosek.

Wideo: Nowe ławeczki w Parku Poetów - nowe miejsce do wypoczynku

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto