Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra obchodzi podwójny jubileusz. Z tej okazji miasto ogłasza konkurs i funduje nagrody

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Zielona Góra w przyszłym roku świętować będzie swoje 800-lecie, a rok później - 700-lecie nadania praw miejskich
Zielona Góra w przyszłym roku świętować będzie swoje 800-lecie, a rok później - 700-lecie nadania praw miejskich Jacek Katos
W przyszłym roku Zielona Góra obchodzić będzie okrągłe urodziny: 800-lecie jej powstania, a w kolejnym roku 700-lecie uzyskania praw miejskich. Świętowanie zapowiada się więc długie. Teraz miasto ogłasza konkurs na logo, dotyczące obu jubileuszy.

W konkursie mogą wziąć udział osoby pełnoletnie. Wystarczy, że do 5 września zgłoszą swoje prace. Maksymalnie trzy propozycje. Mogą być wykonane w dowolnej technice. Logo ma być jednym z symboli tych obchodów i ma się kojarzyć z historią i tradycją Winnego Grodu. Będzie ono używane na materiałach promocyjnych i informacyjnych. Przewodniczącym komisji konkursowej, jak i przygotowującej uroczyste obchody, został profesor Czesław Osękowski.

Mieszkańcy wybiorą najlepszą pracę na kogo jubileuszowe Zielonej Góry

Prace w wersji elektronicznej należy przesłać na adres: [email protected]. Wraz z projektem logo trzeba też przesłać jego uzasadnienie (co oznaczają użyte w pracy symbole, dlaczego wybrano daną kolorystykę itd.). Nie ma co się jednak tu rozpisywać, wystarczy maksymalnie pięć zdań. Ostatecznie jednak to nie komisja wybierze najlepszy projekt. Ona wybierze – jej zdaniem – 10 najlepszych i przedstawi je mieszkańcom. Zobaczyć je będzie można na platformie internetowej: zielonagora.konsultacjejst.pl. Tam też będziemy mogli od 17 września do 3 października głosować na wybrane logo. Która praca wygra, dowiemy się 8 października. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 8 tysięcy złotych brutto.

Zielona Góra w przyszłym roku świętować będzie swoje 800-lecie, a rok później - 700-lecie nadania praw miejskich
Zielona Góra w przyszłym roku świętować będzie swoje 800-lecie, a rok później - 700-lecie nadania praw miejskich Jacek Katos

Trwałe ślady jubileuszu Zielonej Góry

Kiedy sto lat temu obchodzono 700-lecie miasta, powstało m.in. Miejskie Muzeum, a także „Historia Zielonej Góry” Hugo Schmidta. To trwałe pamiątki po tych urodzinach. A warto dodać, że miasto liczyło wówczas 24 tysiące mieszkańców. Dziś ponad – 140 tysięcy. Jest największym pod względem liczby mieszkańców i powierzchni miastem w województwie lubuskim (szóstym w Polsce pod względem powierzchni). Zielona Góra to też miasto uniwersyteckie. Dlatego 800. urodziny – zdaniem mieszkańców – nie powinny być skromne i krótkie. Program musi być bogaty, by każdy znalazł coś dla siebie. No i powinny zostać jakieś trwałe ślady dla kolejnych pokoleń.

Zielona Góra w przyszłym roku świętować będzie swoje 800-lecie, a rok później - 700-lecie nadania praw miejskich
Zielona Góra w przyszłym roku świętować będzie swoje 800-lecie, a rok później - 700-lecie nadania praw miejskich Jacek Katos

Mieszkańcy: Niech powstanie coś, co będzie służyć wszystkim

Gospodarz Winnego Grodu Janusz Kubicki podkreśla, że warto oba jubileusze połączyć i wspólnie je świętować, bo to wyjątkowa okazja. To także doskonała promocja miasta i regionu. Z okazji 800-lecia Zielonej Góry i 700-lecia nadania praw miejskich planowane są różne wydarzenia kulturalne i sportowe (np. Sportobranie), będą też pamiątkowe wydawnictwa. Miasto czeka też na propozycje mieszkańców. I to zarówno te, dotyczące inwestycji, jak i wydarzeń kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych.
- Najlepszą inwestycją, po zrealizowaniu której można by postawić tablicę, że powstała z okazji podwójnego jubileuszu, byłaby ta, dotyczące dużej liczby mieszkańców. Niech to będzie np. nowy park, tężnie na kilku osiedlach, kryte lodowisko czy rozbudowa basenu w CRS-ie o część zewnętrzną – mówi Paweł Nawrocki z Zielonej Góry. – Takie prezenty na urodziny na pewno ucieszyłyby mieszkańców.
- Ja bym zatrudniła kabareciarzy, żeby przygotowali programy, dotyczące naszego miasta. Niech będzie śmiesznie, lekko podane i masowo odbierane. Bo kto nie lubi kabaretów? Wykorzystajmy te jubileusze na ogromną promocję miasta. Wciąż niewiele osób wie np. o połączeniu miasta z gminą, o tym, że Zielona Góra jest wyjątkowa na tle kraju, bo np. ma sołtysów i leży dziś nad Odrą – zauważa Urszula Maćkowska z Zielonej Góry.
- Ostatnie lata to raczej budowanie, betonowanie niż zazielenianie miasta, dlatego uważam, że z okazji podwójnych urodzin, powinniśmy zrealizować jak najwięcej zielonych inwestycji – mówi Sabina Krzyżostaniak z Zielonej Góry. – Koncerty, wystawy, imprezy rekreacyjne są potrzebne, Ale one przeminą. Trwałe ślady świętowanie zostaną na wiele lat i będą służyć kolejnym pokoleniom zielonogórzan i ich gości.
Zobacz 20 kultowych miejsc:
ZNANE MIEJSCA W ZIELONEJ GÓRZE
Zobacz film: 30 lat Polskiej Wełny - fragmenty:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto