Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra obchodzi Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Czy wiesz, skąd się wzięło to święto? Zobacz zdjęcia

Michał Korn
Michał Korn
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Święto Flagi swój początek ma 15 października 2003 r., kiedy do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt autorstwa posła Edwarda Płonki z Platformy Obywatelskiej
Święto Flagi swój początek ma 15 października 2003 r., kiedy do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt autorstwa posła Edwarda Płonki z Platformy Obywatelskiej Mariusz Kapała / GL
Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w 2022 roku obchodzimy po raz 18. Ustanowiono je na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 r. Choć jest to święto, to dzień nie jest wolny od pracy. W naszej galerii możecie zobaczyć, jak południowa stolica woj. lubuskiego obchodzi ten wyjątkowy dzień.

Skąd się wzięło Święto Flagi?

Święto Flagi swój początek ma 15 października 2003 r., kiedy do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt autorstwa posła Edwarda Płonki z Platformy Obywatelskiej. Postulował zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz ustanowienie Dnia Flagi RP. W toku prac legislacyjnych Senat w uchwale z dnia 12 lutego 2004 r. zaproponował poprawki m.in.: zastąpienie Dnia Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP. Ostatecznie Sejm odrzucił ww. poprawkę i 20 lutego tegoż roku ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Tak Zielona Góra świętuje Dzień Flagi:

Święto Flagi swój początek ma 15 października 2003 r., kiedy do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt autorstwa posła Edwarda Płonki z Platformy Obywatelskiej

Zielona Góra obchodzi Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej...

W kuluarach Sejmu mówiło się, że przeważył argument historyczny. Bowiem właśnie 2 maja 1945 r., w czasie bitwy o Berlin, polscy żołnierze zawiesili biało-czerwoną flagę na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa. Dzień Flagi pośrednio upamiętniałby w pewien sposób triumf polskiego oręża w czasie ostatniej wojny.

Ale powody ustanowienia święta były też czysto praktyczne. Zgodnie z polskim prawem, flagi państwowe nie mogą wisieć na budynkach bez powodu. W związku z tym 2 maja powinno się je było zdejmować po obchodach 1 maja, by znów wywiesić na 3 maja. Ustawodawca usankcjonował więc ten stan rzeczy.

Jak obchodzić to Święto Flagi?

Przede wszystkim należy wywiesić na domu flagę państwową. Warto pamiętać, że flaga powinna być czysta i niepostrzępiona. Do ubrania możemy przypiąć kokardę narodową lub biało-czerwony kotylion. Wielkim zwolennikiem przypinanych kotylionów był Bronisław Komorowski, który zorganizował nawet akcję „Kotylion 2011”, w ramach której przygotowywał ozdoby razem z przedszkolakami.

Okazało się przy okazji, że sprawa narodowych kotylionów jest znacznie bardziej skomplikowana. Alfred Znamierowski, heraldyk i weksylolog, wytknął wtedy głowie państwa niekonsekwencję. „Kotylionem nazywamy ozdobę, którą przypinano na głowę koniom po udanym wyścigu. Słowo >>kotylion<<, w odniesieniu do kokardy narodowej, jest używane w Stanach Zjednoczonych. Ale w Polsce nigdy” - mówił. Prezydencka kancelaria szybko naprawiła swój błąd. W kolejnych informacjach nazwa „kotylion” już się nie pojawiła.

Warto wiedzieć, że obchody Dnia Flagi można urozmaicić. Tego samego dnia przypada bowiem Dzień Polonii i Polaków za granicą, ustanowiony przez Sejm 2 maja 2002 r., w dowód „wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości”.

CZYTAJ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Babimoście 2022

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto