Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Robisz opłaty na poczcie? Licz się z wysoką prowizją! "Wszędzie tylko podwyżki i dodatkowe opłaty" - mówi zielonogórzanin

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Obecnie o wiele częściej podatki płacone są w formie bezgotówkowej, do czego przyczynia się niewątpliwie powszechność oraz łatwa dostępność bankowości elektronicznej
Obecnie o wiele częściej podatki płacone są w formie bezgotówkowej, do czego przyczynia się niewątpliwie powszechność oraz łatwa dostępność bankowości elektronicznej Archiwum Izba Administracji Skarbowej, Archiwum Polska Press
- Jestem zaskoczony, bo do tej pory płaciłem podatek na poczcie i nie była pobierana żadna opłata. A teraz musiałem zapłacić dodatkowo 12 złotych - mówi zdenerwowany zielonogórzanin. - Jak to jest? Wszędzie tylko podwyżki i dodatkowe opłaty, o których się nie mówi. Dlaczego tak się dzieje?

- Do tej pory Poczta Polska nie pobierała opłat za wpłatę za podatek od wynajmu czy nieruchomości, a teraz muszą płacić 12 zł za przekaz - mówi zielonogórzanin. - Czyżby zmieniła się umowa z Pocztą? Nie można jej zawrzeć z innym operatorem lub otworzyć jakieś okienko w Urzędzie Skarbowym, żeby można było bezpośrednio tam wpłacać pieniądze?

Umowa z Pocztą Polską wygasła z końcem roku

O sprawę zapytaliśmy Ewę Markowicz, rzecznika prasowego i kierownika referatu obsługi klienta i komunikacji zewnętrznej Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze.

- Do końca 2020 r. na terenie województwa lubuskiego, podobnie jak w wielu innych regionach, obowiązywała umowa z Pocztą Polską S.A., która umożliwiała podatnikom dokonanie w placówkach pocztowych zapłaty podatku gotówką, bez prowizji - wyjaśnia Ewa Markowicz. - Z roku na rok zainteresowanie tą formą płatności malało o kilkadziesiąt procent. Obecnie o wiele częściej podatki płacone są w formie bezgotówkowej, do czego przyczynia się niewątpliwie powszechność oraz łatwa dostępność bankowości elektronicznej. Malejące zainteresowanie tą formą płatności, wysokie koszty obsługi, a także wspieranie rozwoju obrotu bezgotówkowego (w tym płatności podatków) sprawiły, że zrezygnowano z przedłużenia dotychczasowej umowy.

Zachęcamy do korzystania z obrotu bezgotówkowego

Jak dodaje Ewa Markowicz - podatnicy mogą oczywiście nadal dokonywać wpłat należności budżetowych w formie gotówkowej w placówkach pocztowych, bankach, spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych lub innych instytucjach płatniczych, choć - szczególnie w obecnej sytuacji - zachęcamy do korzystania z obrotu bezgotówkowego np. z bankowości elektronicznej, która często jest nieodpłatna.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto