Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Ruszyli śladami powstańców wielkopolskich, by przypominać o chlubnej historii naszego regionu

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Zielonogórzanie oddali hołd powstańcom wielkopolskim
Zielonogórzanie oddali hołd powstańcom wielkopolskim Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej/FB
Zielonogórzanie ruszyli śladami powstańców wielkopolskich, by oddać hołd bohaterom walczącym o powrót ziem zachodnich w granice Polski. Na trasie wyjazdu znalazły się m.in. Kargowa, Nowe Kramsko i Chobienice.

Z Zielonej Góry zorganizowano wyjazd "Śladami powstańców wielkopolskich". W ten sposób Akcja Katolicka przypomina dramatyczną historię ziemi lubuskiej, podejmuje wychowanie do wartości narodowych w duchu chrześcijańskim i kontynuuje inicjatywę "Zapal znicz na grobie bohatera".
Uczestnicy wyjazdu zapalili znicze w historycznych miejscach. Płomień biało - czerwonych świec przywołał pamięć o bohaterach, dzięki którym zachowaliśmy naszą polską tożsamość.

Podróż śladami bohaterów powstania wielkopolskiego to tylko jeden z projektów organizowanych przez Akcję Katolicką, wpisujących się w obchody Dnia Niepodległości. Były również m.in przeglądy pieśni, konkurs "Ojczyzno Ma", wieczornice, wystawy i prelekcje, aż po "Koncert Pieśni Patriotycznych" na Zamku Królewskim w Warszawie (12 listopada), podczas którego zaśpiewają również przedstawiciele lubuskiego.

Nasza historia

Powstańcy Wielkopolscy walczyli również na ziemiach województwa lubuskiego, ale nadal wielu odległa jest ta historia.

- To było definitywnie udane i skuteczne powstanie - mówi ks. Zbigniew Kucharski, dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA, uczestnik pielgrzymki. - Dzięki niemu zostały poszerzone granice państwa polskiego o ziemie, które miały zostać po stronie Niemiec.

- Trzeba pamiętać o bohaterach narodowych i warto brać przykład z ich postawy na co dzień - zachęca Czesław Laska, prezes Stowarzyszenia Polskich Kresów. Oni dali nam lekcję nie tylko tego, czym jest wolność i jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia militarnego, ale pokazali, że Ojczyzna powinna być najwyższą wartością. Musimy brać z nich przykład!

Aby podkreślić charakter wydarzenia uczestnicy historycznej wycieczki przeszli leśnym szlakiem, znajdującym się na partyzanckim terenie. Była też rekonstrukcja patrolu powstańczego, który dokonał zatrzymania pielgrzymów. Grupa rekonstrukcyjna miała oczywiście na sobie powstańcze mundury, zaś sam dowódca przybrał na tę okazję mundur gen. Józefa Dowbora Muśnickiego, dowódcy powstania wielkopolskiego.

Na trasie zaplanowanej lekcji historii znalazły się m.in. okolice Kargowej, Babimostu, Grójca Wielkiego, Grójca Małego, Nowej Wsi Zbąskiej, Nowego Kramska, Chobienic i Wolsztyna. Pielgrzymi odwiedzili też kościoły - Sanktuarium Matki Boskiej Babimojskiej, w Nowym Kramsku i Kargowej.

Dzięki inicjatywie Akcji Katolickiej wcześniej udało się poznać miejsca pamięci w Radzyminie, Osowie, Górze Świętej Anny, Westerplatte i innych.

Żyją wśród nas

Potomkowie uczestników powstania wielkopolskiego to często nasi sąsiedzi lub osoby dobrze nam znane.
Pan Sławomir Ronowicz jest wnukiem powstańca Stanisława Sobockiego - ojca jego matki. Wojak walczył w okolicach Leszna i otrzymał dyplom powstańca wielkopolskiego. Uczestniczył również w plebiscycie na Warmii i Mazurach, decydującym o przyłączeniu tych ziem do nowo powstałego państwa polskiego lub o pozostawieniu ich w granicach Prus Wschodnich i Prus Zachodnich. Walczył też w okolicach Lwowa. Zginął jako żołnierz AK, zakatowany przez SB 15 sierpnia 1945 r. Dziś wnuk kultywuje pamięć o dziadku i uczestniczy w wydarzeniach przypominających historię jego rodziny i kraju. Mówi, że to dla niego bardzo ważne.

Zobacz też wideo: Gazeta Lubuska. Zielona Góra. 78. rocznica wybuchu powstania warszawskiego

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto