Nasza Loteria

Zielona Góra. Społeczeństwo na Środkowym Nadodrzu wobec nazizmu. Konferencja naukowa o postawach ludzkich. Jakże aktualny temat i dziś

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Społeczeństwo na Środkowym Nadodrzu wobec nazizmu. 1933-1945 to temat konferencji naukowej, która odbyła się w czwartej, 13 października w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego, a została zorganizowana przez Fundację Civitas Christiana, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana oraz Archiwum Państwowe w Zielonej Górze.

Kiedy rozpoczynał się cykl konferencji na temat systemu totalitarnego w latach 1945-1989 i kondycji człowieka – systemu wartości, norm, zasad, nikt się nie spodziewał, że jakże te refleksje staną się aktualne i dziś, kiedy to społeczeństwa różnie reagują na to, co dzieje się w Ukrainie.

Problematyka historii

.
Przedsięwzięcie jest kierowane do naukowców, nauczycieli, studentów historii, socjologii, filozofii oraz wszystkich zainteresowanych problematyką historii totalitaryzmu i Środkowego Nadodrza. By zamierzenia organizatorów zostały zrealizowane, powołano zespół badawczo-naukowy, pod kierownictwem ks. prof. dr. hab. Dariusza Wachocza-Śmierzchalskiego, którego cel to przeprowadzenie cyklu seminariów naukowych młodych badaczy – historyków – socjologów. Drugim zadaniem zespołu było przygotowanie i przeprowadzenie konferencji naukowej pt. Człowiek wobec systemów totalitarnych w XX wieku (pięć edycji spotkań). Natomiast trzecim zdaniem jest przygotowanie wydawnictwa pokonfrencyjnego – publikacji referatów. Stanie się to możliwe dzięki Archiwum Państwowemu w Zielonej Górze (zadanie jest wpisane do przyszłorocznego budżetu).

Zaprzedanie własnej duszy

Dr Marek Budniak, który poprowadził czwartkową konferencję, podkreśla, że naukowcy w miarę swoich możliwości badawczych, przeanalizowali zachowania Niemców, ale i Polaków, mieszkających na Środkowym Nadodrzu wobec nazizmu.
- Podstawowe pytanie, jakie sobie stawiamy, brzmi: czy podjęta współpraca była jakimś kompromisem, który zawierało się z samym sobą, czy też może chodzi o coś gorszego – zaprzedanie swojej własnej duszy – podkreśla M. Budniak.
Ks. dr hab. Dariusz Śmierzchalski-Wachocz, prof. WT USZ nie ma wątpliwości, że temat konferencji jest wciąż aktualny. Minęło ponad 70 lat od wojny, a metody i zachowania ludzi ciągle są takie same. Porównując metody stosowane przez Rosjan na Ukrainie są podobne do tych stosowanych przez nazistów w czasie drugiej wojny światowej czy później przez komunistów. Są tylko inne hasła, inne podłoże ideologiczne, a działania właściwie takie same.
Skąd u księdza takie zainteresowania tematem? Duchownego, który też interesuje się psychologią człowieka, zainspirowały publikacje Viktora Frankla, austriackiego psychiatry i psychoterapeuty, więźnia obozów koncentracyjnych, m.in. Auschwitz, twórcy logoterapii. Mówi on o dwóch filarach zachowań człowieka: godności, wolności wewnętrznej i sensie.
Ksiądz profesor zajął się badaniem postaw więźniów obozu koncentracyjnego w Skwierzynie. Funkcjonował od września 1939 do marca 1940 roku. Był nadzorowany przez jednostkę gestapo z Frankfurtu nad Odrą.
- Nazwałem go Katyń Powstańczy. Trafiali tu ludzie związani z Powstaniem Wielkopolskim – mówi ks. prof. Dariusz Śmierzchalski-Wachocz. – Ten obóz był przygotowawczym do miejsca kaźni w Poznaniu.
Ci, którzy przeżyli Skwierzynę, zostali zgładzeni w Poznaniu.
Dlaczego po tylu latach nie możemy sobie poradzić z problemem i dochodzi w XXI wieku do wojny na Ukrainie?
Powód zawsze jest ten sam kult jednostki, pycha, zarozumiałość…

Człowiek wobec systemów totalitarnych na Środkowym Nadodrzu

Podczas konferencji naukowej poruszono wiele tematów: Religiopodobny nazizm. Führer, jako mesjasz i bóg (ks. prof. dr hab. Jan Mikrut - Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie), Człowiek i jego godność wobec rzeczywistości obozów koncentracyjnych we Wschodniej Brandenburgii na przykładzie obozu więźniów Gestapo w Skwierzynie (ks. dr hab. Dariusz Śmierzchalski-Wachocz, prof. WT USZ), Postawy patriotyczne i działalność społeczna mieszkańców Dąbrówki Wielkopolskiej w latach 1918-1945 (Krzysztof Raniowski), Kościoły protestanckie wobec nazizmu, na przykładzie parafii protestanckich na Środkowym Nadodrzu (dr hab. Olgierd Kiec, prof. UZ), Mieszkaniec Wschodniej Brandenburgii wobec Faterlandu. Uciekać czy zostać? Dylematy postaw i wyborów (dr hab. Bernadeta Nitschke, prof. UZ), Podsumowanie cyklu konferencji „Człowiek wobec systemów totalitarnych na Środkowym Nadodrzu w latach 1933 – 1989” (dr Tadeusz Dzwonkowski, Archiwum Państwowe w Zielonej Górze).
POLECAMY TEŻ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto