Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Sprawdzamy, jak przebiega realizacja programu Parkingi Tysiąc Plus. Jedni się cieszą, inni martwią o smog[ZDJĘCIA]

Redakcja
Zielona Góra, listopad 2019. Budowa nowych parkingów przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej.
Zielona Góra, listopad 2019. Budowa nowych parkingów przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej. Mariusz Kapała / GL
W Zielonej Górze realizowany jest program Parkingi Tysiąc Plus. Wielu mieszkańców apelowało, by takie miejsca pojawiły się i przy ul. Curie-Skłodowskiej. Sporo tu wieżowców, a parkingów jak na lekarstwo. Inni Czytelnicy alarmują, że przez miejsca dla aut stracą plac zabaw, miejsca do wypoczynku… Jak pogodzić interesy mieszkańców?

Coraz więcej osób zauważa, że w Zielonej Górze brakuje miejsc do parkowania. A z roku na rok aut przybywa. Bywa i tak, że jedna rodzina ma dwa auta i więcej… Trzech radnych: Filip Gryko, Paweł Wysocki (obaj z klubu Zielona Razem) oraz Marcin Pabierowski (Koalicja Obywatelska) postanowili wyjść tej potrzebie naprzeciw i stworzyć program Parkingi Tysiąc Plus. Mieszkańcy zgłaszają propozycje, gdzie miejsc postojowych najbardziej brakuje, potem przychodzi czas na wszelkie uzgodnienia, konsultacje, projekty, a w końcu na realizację. Jednak program ma swoich zwolenników (szczególnie tam, gdzie walka o każde miejsce jest bardzo zażarta), ale i przeciwników, obawiających się, że niedługo miasto całkiem nam się zakorkuje.

Trwa głosowanie...

Czy w Zielonej Górze brakuje parkingów?

"Zielona Góra zamienia tereny zielone na betony!"

- Zielona Góra zamienia place zabaw na parkingi! – tak zaczęli swój list do naszej redakcji Czytelnicy, mieszkający przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej. – Zielona Góra zamienia tereny zielone na betony! Przy ul. Skłodowskiej (obok sklepu Żabka) zniszczono plac zabaw dla dzieci i obecnie buduje się parking (zawrotne tempo!). Niszczenie terenów zielonych i placów zabaw dla dzieci nie spowoduje, że będzie więcej miejsc parkingowych. Nie ten kierunek! Już za kilka dni lokatorzy kupią drugi i trzeci samochód. Trzy osoby w rodzinie – trzy auta.

Mieszkańcy w liście twierdzą, że w tym miejscu miasta dzieci, osoby starsze i schorowane są dyskryminowane, a władze miasta fundują im smog.

"Prosimy o pomoc"

- Na każdym trawniku i chodniku stoi samochód, osiedle oblężone autami – piszą jeszcze Czytelnicy. – Z osiedla przy ul. Skłodowskiej zrobiono „autostradę”. Cały dzień mkną samochody, zatruwając powietrze… Gazeta Lubuska promuje walkę o czyste środowisko, dlatego prosimy o pomoc.

Mieszkańcy zauważają też m.in., że w tej okolicy znajduje się duży plac, złomowisko. To według nich świetne miejsce na parking, które zatrzymałoby niszczenie trawników, placów zabaw. By miejsca zabaw dla dzieci i odpoczynku dla emerytów nie były usuwane.

Dobrze, że wreszcie zaczęło się coś dziać

- Dobrze, że powstają u nas parkingi – mówi spotkana na osiedlu mieszkanka, Zofia Gawryluk. – Wreszcie samochody nie będą stały, gdzie popadnie. Mam nadzieję, że dzięki tym nowym miejscom wreszcie karetka czy straż pożarna będzie miała swobodny dojazd w razie wypadku. Do tej pory bywało z tym różnie.

- Wreszcie coś w kwestii parkingów zaczęło się na naszym osiedlu dziać! – mówi Katarzyna Jaromin. – Przy wieżowcach jest mało miejsca, pojawia się wieczna walka o miejsce. Może wraz z powstaniem miejsc postojowych sytuacja na naszym osiedlu się polepszy…

Co stanie się z likwidowanym placem zabaw, o którym piszą w liście nasi Czytelnicy?

- Na ul. Skłodowskiej powstają miejsca w ramach programu Parkingi Tysiąc Plus – potwierdza nam Marcin Pabierowski, radny Koalicji Obywatelskiej. – Rozmawialiśmy z Pawłem Wysockim i Filipem Gryko. Dla placu zabaw będziemy szukać nowej, bliskiej lokalizacji. Z tej ulicy wpłynęła do nas ogromna liczba wniosków, by powstały tu parkingi. Teraz roboty już trwają, ale będziemy szukać alternatywy, by ten plac przenieść.

A co z propozycją, że obok znajduje się spory plac, gdzie sprawdziłyby się parkingi?

- Miejsca parkingowe są efektem uzgodnień z projektantem, magistratem – wyjaśnia M. Pabierowski. – Bierzemy pod uwagę kwestię własności działek, lokalizację terenów miejskich, koszty inwestycji, zapisy w planie miejscowym, instalacje pod ziemią i wskazania mieszkańców. Lokalizacja powstających parkingów to optymalne miejsce i wynik kompromisu.

"Uwzględniamy głos większości"

- Parkingi robimy na wniosek mieszkańców-mówi Filip Gryko, radny Zielona Razem, który podkreśla, że przestrzeń na nowe miejsca jest niewielka i parkingi muszą powstawać przy blokach. – Podjęta była uchwała na wspólnocie w tej sprawie. Plac zabaw ma być zrobiony w nowej lokalizacji. Niedaleko jest też Wagmostaw… Jako radny miałem dużo zgłoszeń od zielonogórzan z tego osiedla, by nowe miejsca postojowe tutaj powstały. Przy programie Parkingi Tysiąc Plus często spotykamy się z sytuacją, że pojawiają się różnice zdań mieszkańców. Z jednej strony mieszkańcy chcą mieć parkingi, innym, którzy nie mają auta, mogą one przeszkadzać. Ale jako radni patrzymy na potrzeby większości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zielona Góra. Sprawdzamy, jak przebiega realizacja programu Parkingi Tysiąc Plus. Jedni się cieszą, inni martwią o smog[ZDJĘCIA] - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto