Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Subiektywny ranking osiedli - Raculka. Czy warto szukać tam domu? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Maciej Dobrowolski, mk
Bogdan Witkowski z psem Nica
Bogdan Witkowski z psem Nica Mariusz Kapała / GL
Osiedle Raculka nie jest dobrze znane wszystkim zielonogórzanom. Wielu z nich nigdy tam nie było. Jak oceniają je dziennikarze GL w ramach subiektywnego rankingu osiedli?

W dzisiejszej odsłonie naszego cyklu dotyczącego rankingu zielonogórskich osiedli staramy się przybliżyć warunki życia na zielonym osiedlu Raculka.

- Od 1986 roku tu mieszkam. W mieście - podkreśla nasza Czytelniczka.
Nazwa zielonogórskiego osiedla pochodzi od niedalekiego sołectwa - Raculi. Od 2015 roku wieś Racula - jak i inne dawnej gminy - weszła w skład Zielonej Góry.

Bezpieczeństwo

Prawdziwe senne przedmieścia Zielonej Góry, gdzie ludzie mieszkają w przyjemnych domkach z ogrodami. Niewiele się tu dzieje, czasami pojawi się dzika zwierzyna. Wiele osób zna się tutaj z widzenia, także podejrzanie zachowujący się obcy bardzo szybko zostaną zauważeni. Niektórzy mieszkańcy skarżą się, że leśne ścieżki są słabo oświetlone, ale ludzie czują się tutaj bezpiecznie.

- Trochę jesteśmy odcięci od miasta i na pewno nie czujemy się jak w 140-tysięcznej miejscowości - mówi pani Krystyna. - Ale to jest właśnie atutem naszego miejsca zamieszkania.

Ocena: 5

Tereny zielone

Zielone skwery i ogrody, a wokół las - to miejsce aż kipi zielenią. W tym względzie Raculka to prawdziwa perełka Zielonej Góry. Osiedle zapewnia wiele spokoju od miejskiego zgiełku. Mieszkańcy mogą bez problemu zrelaksować się w swoich domach wracając po ciężkim dniu pracy. Spacer lub aktywność fizyczna w lesie również nie stanowią problemów, bowiem ten znajduje się tuż za oknem wielu domów.

Ocena: 5

Infrastruktura
To osiedle to zdecydowanie „sypialnia” Zielonej Góry. Nie uświadczymy tutaj ruchliwej ulicy czy też wielkich marketów bądź lokali. Kilka spożywczych sklepów spełnia swoją pożyteczną rolę, ale to by było na tyle. Po więcej, musimy udać się w inne części miasta. Co ciekawe, na osiedlu mieszczą się dwa zakłady z biżuterią artystyczną i rękodziełem. Aby dotrzeć do szkół, żłobków czy przedszkoli trzeba wydostać się z Raculki. W tym miejscu mamy jeden przystanek MZK, do którego dojeżdża linia nr 11. Większość mieszkańców skazana jest, więc na samochody. Drogi zbudowane z płyt ażurowych są przejezdne i zdecydowanie w tym rejonie nie ma problemów z parkowaniem. Ale jak mówi pani Ania, jak wszędzie przydałyby się remonty, kwiaty, kosze czy nowe miejsca parkingowe.

Ocena: 3

Kultura/rozrywka
Raculka centrum kulturalnym Zielonej Góry nie jest i chyba raczej już nie będzie. Szukając rozrywki musimy się udać w inne rejony miasta - prawdopodobnie do śródmieścia. Na uwagę zasługuje jednak Ośrodek Jeździecki Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie wszyscy miłośnicy koni mogą oddać się swojej pasji. Na pewno Raculka to dobre miejsce na spacery, biegi czy też jazdę rowerem po lesie. Tylko tyle i aż tyle.

- Mnie tam do szczęścia niczego więcej nie trzeba - zauważa pan Tomasz. - Przecież nie na każdym osiedlu musi być supermarket czy dom kultury. Nasze osiedle jest specyficzne i jego atutem jest to, że stanowi kameralne miejsce. I że jest trochę odcięte od centrum miasta. Niektórzy się śmieją, że to taka wioska w sercu miasta.

Ocena: 3

Kapitał społeczny
W zeszłym roku jeden ze zgłoszonych projektów w budżecie obywatelskim dotyczył ustawienia na terenie Raculki - przy przystanku Miejskiego Zakładu Komunikacji - mapy całego osiedla oraz znaku „strefa zamieszkania”. Choć jest to drobna rzecz, to jednak świadczy o tym, że pewien kapitał do wspólnego działania mieszkańców istnieje. Należałoby się zastanowić, jak można by go jeszcze wykorzystać.

Ocena: 3

Perspektywy
Jest to jedno z tych osiedli odnośnie, których można mieć poważne wątpliwości, czy mieszkańcy w ogóle chcieliby, aby się zmieniało i rozrastało. Raculka ma po prostu swój unikalny charakter. Być może na osiedlu przybędzie jeszcze trochę domów jednorodzinnych, ale czy tak naprawdę potrzeba tu czegoś więcej? Czy to osiedle zmieni się nieco po wybudowaniu ronda na skrzyżowaniu ulic: Pileckiego i Wrocławskiej? Czas pokaże. Inwestycja będzie kosztować co najmniej kilka milionów złotych. Rondo będzie miało dwa prawoskręty i 50- metrową średnicę zewnętrzną. W okrągłe skrzyżowanie włączony zostanie też zjazd w kierunku Raculki.

Ocena: 4

Ocena całościowa: 4

ZOBACZ FILM: ŚRÓDMIEŚCIE ZIELONEJ GÓRY Z LOTU PTAKA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto