Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Ten mural przypomina nam o wydarzeniach z 1960 roku. Prawda, że jest niesamowity?!

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Tworząc mural artysta korzystał ze zdjęć, znajdujących się w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.
Tworząc mural artysta korzystał ze zdjęć, znajdujących się w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Jacek Katos
Przez pandemię koronawirusa wiele rzeczy nam ucieka. O wielu nie wiemy. Sama odkryłam dopiero niesamowity mural, który przypomina Wydarzenia Zielonogórskie. A kolejna rocznica się zbliża. Proszę gazetę, by pokazała go innym. Bo naprawdę warto - napisała do nas Stanisława Przegrodzka.

Pani Stanisława uważa, że w czasie, kiedy żyjemy w obostrzeniach i licznych ograniczeniach, wielu z nas dawno nie było w centrum miasta, ale i inne rejony miasta. Najczęściej zakupy robimy blisko domu. I tam też spacerujemy. Nie chodzimy na koncerty, wystawy. I jeśli już gdzieś po miesiącach się wybierzemy, odkrywamy na nowo miasto. Tam wybudowano nowy blok albo sklep, tu wyremontowano drogę.

Tworząc mural artysta korzystał ze zdjęć, znajdujących się w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Zielona Góra. Ten mural przypomina nam o wydarzeniach z 1960...

- A ja odkryłam ten mural. Mówiłam sąsiadce, też nie wiedziała. Uznałam, że warto byłoby pokazać go w Gazecie Lubuskiej, bo kolejna rocznica Wydarzeń Zielonogórskim zbliża się wielkimi krokami. To dobra okazja, by przypomnieć to ważne, nie tylko dla historii miasta, wydarzenie - dodaje pani Stanisława.

Zobacz też film o muralu:

Artysta korzystał ze zdjęć z Wydarzeń Zielonogórskich, które są w zasobach IPN

Mural, o który mówi zielonogórzanka, znajduje się na jednym z domów przy konkatedrze pw. Świętej Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze. Projekt upamiętniający obronę Domu Katolickiego (dziś to Filharmonia Zielonogórska) stworzył artysta Jakub Bitka, znany mieszkańcom miasta jako autor wielu innych murali. Ważne jest to, że to nietypowe dzieło artysta tworzył, korzystając ze zdjęć znajdujących się w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Fotografie też wykonali funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa. Najbardziej znanym zdjęciem jest to, na którym widnieje chłopiec w krótkich spodenkach z kamieniem w ręku... Mural został odsłonięty w listopadzie zeszłego roku.

Mural i pomnik o Wydarzeniach Zielonogórskich

Wcześniej przez konkatedrą odsłonięto pomnik księdza Kazimierza Michalskiego. Pierwszy proboszcz parafii pod wezwaniem świętej Jadwigi w powojennej Zielonej Górze to ważna postać Wydarzeń Zielonogórskich. Rozegrały się one 30 maja 1960 roku. Mieszkańcy miasta wystąpili w obronie Domu Katolickiego, który władze chciały zabrać. W starciach z milicją wzięło udział blisko pięć tysięcy osób. Użyto przeciwko nim m.in. pałek i gazu łzawiącego. Niektórzy mieszkańcy wyrywali bruk i rzucali kamieniami. 333 osób trafiło do aresztu, 196 stanęło przed sądem...
Nietypowy mural obok pomnika księdza Michalskiego stał się więc niejako uzupełnieniem działań upamiętniających 60. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich, które wspólnie podjęły: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, miasto Zielona Góra oraz parafia pw. Świętej Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze.

Więcej informacji o Wydarzeniach Zielonogórskich znajdziecie tutaj: **WYDARZENIA ZIELONIGÓRSKIE**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto