Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA: Tlenoterapia jest nam potrzebna. Co będzie z komorą hiperbaryczną? [ZDJĘCIA]

Redakcja
Komora hiperbaryczna jest specjalnego rodzaju szczelnie zamkniętym pomieszczeniem, dzięki któremu pacjenci mogą skorzystać z tlenoterapii.
Komora hiperbaryczna jest specjalnego rodzaju szczelnie zamkniętym pomieszczeniem, dzięki któremu pacjenci mogą skorzystać z tlenoterapii. Anna Kaczmarz, Malwina Gadawa, Andrzej Zgiet Tomasz Bolt, Andrzej Wiśniewski
Jest szansa na to, by na terenie szpitala pojawiła się komora hiperbaryczna, której dziś brakuje. Okazuje się jednak, że przeszkodą nie są tu pieniądze, ale... budowa ronda.

Leczenie tlenem o podwyższonym ciśnieniu w komorze hiperbarycznej ratuje życie i zdrowie wielu ludzi. Choćby tych zatrutych czadem, poparzonych, walczących z trudno gojącymi się ranami czy nowotworami. Coraz więcej szpitali i ośrodków stara się, by taką komorę mieć u siebie. Podobnie jest ze Szpitalem Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Ale pojawiły się tu problemy. Pytamy o nie: - Na jakim etapie są przygotowania i uzgodnienia w tej sprawie?

Sylwia Malcher - Nowak, kierownik biura zarządu lecznicym wyjaśnia: - Umowę z firmą zewnętrzną Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze podpisał w listopadzie 2018 r. W ramach tej umowy szpital wydzierżawił grunt położony pomiędzy budynkiem „U”, a budynkiem „L” (za zgodą właściciela, czyli Zarządu Województwa Lubuskiego). Firma została wyłoniona w ramach konkursu ofert. W ramach umowy wydzierżawiający planował wybudować ze środków własnych budynek parterowy - ośrodek terapii hiperbarycznej wraz z konieczną infrastrukturą. Jednocześnie, w okresie realizacji inwestycji, dzierżawca miał wybudować również ze środków własnych, na potrzeby szpitala tzw. łącznik komunikacyjny, który połączy budynek „U” z budynkiem „L”.

Co oznacza takie rozwiązanie dla pacjentów? Stworzenie „ciągu onkologicznego” poprzez połączenie Klinicznego Oddziału Onkologii, Zakładu Radioterapii, Oddziału Dziennej Chemioterapii z diagnostyką dla pacjentów onkologicznych, która mieści się w budynku „U” (dziś najciężej chorzy są przewożeni transportem sanitarnym z budynku do budynku); możliwość wykorzystywania komory hiperbarycznej na potrzeby pacjentów. Co się więc stało, że inwestycja nie jest realizowana? - pytamy w zielonogórskiej lecznicy.

Trzeba wybudować rondo

- Z informacji uzyskanych od inwestora wynika, iż w czerwcu, na wniosek o pozwolenie na budowę, otrzymał odpowiedź z urzędu miasta, iż planowana inwestycja będzie możliwa, jednak dopiero po przebudowie skrzyżowania ul. Podgórnej, Waryńskiego i Lwowskiej na skrzyżowanie typu rondo z sygnalizacją świetlną - mówi Sylwia Malcher-Nowak.

Udało nam się dotrzeć do pisama wysłanego przez magistrat. Czytamy w nim m.in. „Po rozpatrzeniu wniosku w sprawie uzgodnienia (...) włączenia do drogi ruchu drogowego spowodowanego zmianą zagospodarowania terenu (działka położona przy ul. Zyty, Wazów, Waryńskiego, Podgórna), polegającej na planowanej rozbudowie budynku szpitala i budowie ośrodka terapii hiperbarycznej, departament zarządzania drogami stwierdza, że wyżej wymieniona inwestycja będzie generowała dodatkowy ruch na ul. Podgórnej, wynikający z dostępu z niej do planowanego obiektu. Konieczna zatem staje się przebudowa skrzyżowania ul. Podgórnej, Waryńskiego, Lwowskiej. Mając na uwadze aktualne natężenie ruchu na tym skrzyżowaniu i potrzebę zachowania odpowiedniego poziomu swobody ruchu, realizacja wnioskowanej inwestycji wymaga przebudowy omawianego skrzyżowania na skrzyżowanie typu rondo z sygnalizacją świetlną. Po sporządzeniu koncepcji przebudowy skrzyżowania (zgodnie z zaleceniami) należy ponownie wystąpić o przedmiotowe uzgodnienie włączenia ruchu drogowego do układu komunikacyjnego miasta (...).”.

Jak do sprawy odnosi się prezydent Janusz Kubicki?

- Firmy, które inwestują w Zielonej Górze, często przy okazji realizują remonty dróg na swój koszt, bowiem w przyszłości będą na tym korzystały. Tak jest np. przy terenie dawnej Estrady, gdzie powstaje kompleks handlowy. To inwestor finansuje przebudowę ronda. Nie ma tym nic dziwnego - mówi prezydent. Ale jednocześnie zauważa, że teren Szpitala Uniwersyteckiego powinien mieć przebudowany system komunikacyjny, bowiem nowe inwestycje w placówce generują dodatkowy ruch. - Będę na ten temat rozmawiał z marszałek Elżbietą Polak, bo taka przebudowa wiąże się z określonymi kosztami. Dopiero po tych rozmowach będę mógł więcej powiedzieć w tej kwestii. Nie wykluczam, że ewentualny problem z dojazdem do komory hiperbarycznej rozwiąże się niejako przy okazji.

ZAMIAST GOLONKI - SZYCIE RAN...

Zobacz nasz Magazyn Informacyjny:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ZIELONA GÓRA: Tlenoterapia jest nam potrzebna. Co będzie z komorą hiperbaryczną? [ZDJĘCIA] - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto