Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. - To nasze matki oddawały nam ostatnią kromkę - mówili Sybiracy podczas uroczystości pod pomnikiem Matki Sybiraczki

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Dzieci Sybiru składają hołd matkom, które w tak ekstremalnych warunkach musiały opiekować się dziećmi. Tylko dzięki matkom, tu jesteśmy  pod pomnikiem.
Dzieci Sybiru składają hołd matkom, które w tak ekstremalnych warunkach musiały opiekować się dziećmi. Tylko dzięki matkom, tu jesteśmy pod pomnikiem. Jacek Katos
Dzieci Sybiru oddały hołd swoim matkom, dzięki którym przeżyły dramatyczny czas na nieludzkiej ziemi. Pod pomnikiem Matki Sybiraczki w Zielonej Górze złożono kwiaty, zapalono znicze.

Dzieci Sybiru składają hołd matkom, które w tak ekstremalnych warunkach musiały opiekować się dziećmi. Tylko dzięki matkom, tu jesteśmy pod pomnikiem. One ostatnią kromkę nam oddawały, byśmy mogli przeżyć, a same cierpiały głód. Stąd naszą powinnością jest to, by uczcić je - mówi Wacław Mandryk, przewodniczący Związku Sybiraków w Zielonej Górze.

Pomnik Matki Sybiraczki przypomina o dramatycznych wydarzeniach

Sybiracy wiele razy podkreślali rolę, jaką na nieludzkiej ziemi odegrały matki. Wiele z nich ratując własne dzieci, zginęło. Były zdolne do największych poświęceń. To z myślą o nich w Zielonej Górze powstał pomnik jako hołd złożony bohaterkom Golgoty Syberyjskiej. Jego autorem jest Robert Tomak. Został on odsłonięty w 2010 roku. Co roku w Dzień Matki odbywają się pod nim uroczystości patriotyczne.

To także z myślą o nich powstała - przygotowana wspólnie z Uniwersytetem Zielonogórskim - książka "Zielonogórscy Sybiracy".

Matki Sybiraczki, młode kobiety nagle stawały się siłaczkami

- Nasze matki to były młode, piękne kobiety. My jako dzieci mieliśmy dwa, trzy lata. Tymczasem na Syberii mróz, głód, choroby, pełno owadów... One starały się o żywność, opiekowały się nami, uczyły nas języka polskiego, przekazywały wiarę... - mówi Marian Szymczak, Sybirak i Honorowy Obywatel Zielonej Góry. - Sześć lat byłem w Kazachstanie. Wiem, że gdyby nie mama, dziś by mnie tu nie było. To nasze matki stawały się nagle siłaczkami, bohaterkami... Ochraniały nas przed wszami, pluskwami, malarią, gruźlicą...

W zielonogórskim oddziale Związku Sybiraków obecnie jest około 1,2 tys. członków. A kiedy go zakładano w 1989 r., było ich ponad 4 tysiące. W całym kraju żyje dziś około 23 tysięcy Sybiraków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto