Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w centrum miasta [ZDJĘCIA]

Redakcja
3 marca w Zielonej Górze z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
3 marca w Zielonej Górze z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Kacper Kubiak
W niedzielę, 3 marca w Zielonej Górze odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Nie zabrakło pocztów sztandarowych, występu słowno-muzycznego...

Najpierw uczestnicy mogli wziąć udział we mszy świętej, która została odprawiona w konkatedrze pod wezwaniem Świętej Jadwigi Śląskiej w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Następnie tuż po godzinie 13.00 nastąpił przemarsz ze świątyni orkiestry wojskowej, kompanii honorowej, pocztów

sztandarowych oraz pozostałych uczestników uroczystości pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych, który znajduje się na Placu majora Adama Lazarowicza. To właśnie tutaj zaplanowano uroczyste podniesienie flagi państwowej. Nie zabrakło też wspólnego odśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego".

Mieszkańcy mieli też okazję obejrzeć widowisko słowno-muzyczne w wykonaniu uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze, ale i wysłuchać apelu pamięci.

Jak mówił nam na łamach "GL" Marek Budniak, zielonogórski radny, historyk: - Żołnierze wyklęci to byli nasi rodacy, którzy w latach 40. i 50. mieli odwagę iść pod prąd i walczyć ze złem, które było wtedy tak powszechne w naszym kraju. Często za tę walkę płacili najwyższą cenę. Ale żołnierze wyklęci to również osoby, które po prostu sprzeciwiały się ówczesnemu systemowi komunistycznemu. Dziesiątki tysięcy osób trafiło do więzienia, część jedynie za to, że opowiedziało dowcip o władzy ludowej lub posiadało odbiornik radiowy. Nawet jeśli później ogłaszano amnestię i te osoby wracały do swoich bliskich, to ich życie było przekreślone, wyklęte. Tacy ludzie byli represjonowani i często znajdowali się na marginesie społeczeństwa...

To nie są jedyne wydarzenia organizowane w ramach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", który przypada 1 marca. Jeszcze na tę niedzielę zaplanowano marsz pamięci, który rozpocznie się na Placu Bohaterów i przejdzie ulicami miasta. A w środę w hali CRS odbędzie się wielki koncert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto