Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA. Zespół lekarzy z Zielonej Góry pomógł pacjentce z Poznania. Kobieta przeszła trudną, wielonarządową operację

red.
prof. Dawid Murawa jest szefem Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej
prof. Dawid Murawa jest szefem Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Do skomplikowanej i wielonarządowej operacji pacjentki z Poznania doszło w zielonogórskim szpitalu pod okiem prof. Dawida Murawy, szefa Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Skomplikowaną operację w zielonogórskim szpitalu przeszła młoda pacjentka z Poznania. Kobieta jest po poważnych przejściach onkologicznych. Ma za sobą operację raka jelita grubego i radioterapię. Pojawiły się przerzuty, tym razem do wątroby. Młoda pacjentka poddana była chemioterapii, ale ta nie zadziałała.

Kobieta trafiła do Szpitala Uniwersyteckiegi w Zielonej Górze. – Po diagnostyce i konsultacji z radiologami postanowiliśmy podjąć się niezwykle trudnej, wielonarządowej operacji, która była dla tej pacjentki jedynym wyjściem - mówi prof. Dawid Murawa, szef Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

Lekarze wykonali resekcję wznowy nowotworu wątroby, a profesor Murawa po raz pierwszy w zielonogórskim szpitalu wykonał termoablację mikrofalową (niszczenia zmian wysoką temperaturą) a następnie: wykonał resekcję zmian rakowych na jelicie cienkim i grubym (kolejne wznowy), a także usunął przerzut do przepony i przerzut do pęcherza moczowego!

Tak skomplikowana operacja była możliwa nie tylko dzięki wiedzy specjalistów, ale również dzięki sprzętowi, który od niedawna znajduje się w szpitalu. Mowa o wysokiej klasy ultrasonografie i aparacie do termoablacji.

Tę skomplikowaną operację najpierw przeszła pacjentka z Poznania, a następnie pacjent z Zielonej Góry. Zespół chirurgów ze Szpitala Klinicznego w Zielonej Górze obecnie przygotowuje się do kolejnej takiej operacji. Również młodej pacjentki z Poznania.

Profesor Murawa jest specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej
Wcześniej pracował m.in. w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, a ostatnio kierował Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie. Od maja 2018 r. jest prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Jest również konsultantem z zakresu chirurgii onkologicznej w województwie lubuskim, konsultantem naukowym szpitali w Pleszewie oraz Środzie Śląskiej, a także współzałożycielem Europejskiego Konsorcjum ds. Leczenia Raka Piersi w Europie Środkowo- Wschodniej.

Prof. D. Murawa jest specjalistą chirurgii ogólnej oraz onkologicznej i specjalizuje się m.in. w oszczędzającym chirurgicznym leczeniu raka piersi, co było tematem jego rozprawy habilitacyjnej.

- Staramy się pozyskać jak najlepszych specjalistów, aby nasz szpital cały czas się rozwijał – podkreśla Marek Działoszyński, prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. – Niewątpliwie zalicza się do nich prof. Dawid Murawa. Liczę na to, że dzięki niemu uda nam się wdrożyć bardziej nowatorskie, a przede wszystkim efektywne leczenie pacjentów onkologicznych, zwłaszcza pacjentek zmagających się z rakiem piersi.

NASI STUDENCI MEDYCYNY MISTRZAMI POLSKI W SZYCIU CHIRURGICZNYM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto