Zielona Góra. Zniknął rower miejski. Czy pojawi się nowy? Jakie mamy oczekiwania?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Zielonogórski Rower Miejski funkcjonował trzy lata. Mieszkańcy do   dyspozycji mieli 400 rowerów i 40 stacji wypożyczeń
Zielonogórski Rower Miejski funkcjonował trzy lata. Mieszkańcy do dyspozycji mieli 400 rowerów i 40 stacji wypożyczeń Mariusz Kapała
Udostępnij:
Rower miejski cieszył się do tej pory w Zielonej Górze dużym zainteresowaniem. Po trzech latach nastała pustka. W miejscu stacji rowerowych pozostała tylko kostka brukowa. Czy wiosną rower znów pojawią się na naszych ulicach? W czym tkwi problem?

Zielonogórski Miejski Rower od początku wywoływał sporo emocji wśród mieszkańców. Chętnie z niego korzystali i pod względem popularności bili użytkowników w dużo większych miastach. Ale też od początku wiele uwagi zwracali na dewastowanie pojazdów.

Rower miejski - trzy lata i koniec umowy z operatorem

Po trzech latach stan technicznych wielu rowerów pozostawiał wiele do życzenia. Operator nie nadążał z naprawą, jak chcieliby tego zielonogórzanie. Choć rozumieli też właściciela, który swoich pojazdów musiał szukać w rowach, lasach i innych miejscach, w których porzucali je użytkownicy. Nie brakowało przykładów niszczenia stacji wypożyczeń w mieście.
Radni Marcin Pabierowski i Sławomir Kotylak w imieniu mieszkańców pytali prezydenta Janusza Kubickiego, dlaczego z miasta zniknęła infrastruktura rowerowa?
- Zakończył się trzyletni kontrakt z operatorem. Umowy nie można było przedłużyć. Teraz ogłosimy nowy przetarg – tłumaczył gospodarz Zielonej Góry. – Dlatego operator zdemontował wszystko, co było jego własnością.

Rower miejski popularny w Zielonej Górze

Radni pytali dalej, czy nie lepiej więc, by miasto było właścicielem infrastruktury, a operator tylko by nią zarządzał?
- Żadne miasto samo nie prowadzi miejskich rowerów. Sytuacja na rynku jednak się zmienia. Chcemy sobie dać czas, dwa lata, na rozważenie różnych możliwości. A przez ten okres powierzyć rowery operatorowi, który zajmie się nimi. Być może będzie to ten sam, co dotychczas – podkreśla Janusz Kubicki. – To jednak rozstrzygnie przetarg.
- Przez te trzy lata wiemy, czym jest ten miejski rower, jakie są oczekiwania i wady. Powinniśmy teraz zrobić wszystko, podpisać takie umowy, by ich w przyszłości uniknąć – zauważa Mieczysław Trębacki z Zielonej Góry, który bardzo często dojeżdżając do pracy korzystał z miejskiego roweru.

Zielonogórski Rower Miejski funkcjonował trzy lata. Mieszkańcy do   dyspozycji mieli 400 rowerów i 40 stacji wypożyczeń
Zielonogórski Rower Miejski funkcjonował trzy lata. Mieszkańcy do dyspozycji mieli 400 rowerów i 40 stacji wypożyczeń Mariusz Kapała

Czego chcą zielonogórzanie?

Zdaniem Marcina Pabierowskiego, warto byłoby zapytać zielonogórzan, jakie mają oczekiwania, przeprowadzić z nimi w tej sprawie konsultacje. I wprowadzać modyfikacje, tak jak robią to inne miasta.
Co do rowerów miejskich warto. aby prezydent Kubicki przemyślał czego oczekuje od nowego operatora. Powinien tak jak napisałem wcześniej przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami. Rower powinien się rozwijać wyrosła mu konkurencja w postaci hulajnogi elektrycznej. Obserwując inne miasta widać że wprowadzają modyfikacje. Trzeba zadać pytania czego oczekują mieszkańcy:
Radny zwraca uwagę, czy nie warto zastanowić się nad stworzeniem strefy roweru miejskiego – za dodatkową opłatą – gdzie odstawimy rower w miejscu załatwiania przez nas spraw (szkoła, urząd, biuro itd.). Trzeba by też rozważyć budowę nowych stacji rowerowych. W miejscach, gdzie zielonogórzanie i ich goście, chętnie przebywają np. WOSiR Drzonków, pałac w Zatoniu czy Starym Kisielinie, parki w Ochli czy Kiełpinie. Kolejną sprawa do rozważenia są stacje sponsorowi np. przy galeriach handlowych. Warto zapytać mieszkańców, czy oprócz tradycyjnych chcieliby mieć możliwość wypożyczenia roweru elektrycznego lub z siodełkami dla dzieci? Ważne jest także systematyczne uzupełniania ścieżek rowerowych np. ul. Świerkowa – Działkowa. Jakie jest Państwa zdanie na ten temat? Czekamy na opinie.
Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie