Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Zostań dawcą szpiku kostnego. Akcja Stowarzyszenia Rafała Jaszczyńskiego

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Rafał Jaszczyński prezes Stowarzyszenia Rafała Jaszczyńskiego zachęca do udziału w akcji "Maturzyści chorym na białaczkę"
Rafał Jaszczyński prezes Stowarzyszenia Rafała Jaszczyńskiego zachęca do udziału w akcji "Maturzyści chorym na białaczkę" Jacek Katos
W Polsce jeden na pięciu pacjentów wciąż nie znajduje zgodnego dawcy szpiku. A co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Właśnie dlatego tak ważna jest akcja, którą po raz piąty organizuje Stowarzyszenie Rafała Jaszczyńskiego w zielonogórskich szkołach ponadpodstawowych.

„Maturzyści chorym na białaczkę” w zeszłym roku ze względu na pandemią i zdalne nauczanie nie mogła się odbyć. W tym roku organizowana jest wcześniej niż zwykle, bo nie wiadomo, jakie skutki pociągnie za sobą czwarta fala pandemii koronawirusa.

Maturzyści chorym na białaczkę - akcję Stowarzyszenie Rafała Jaszczyńskiego i DKMS

Akcja rozpoczyna się od połowy października i będzie trwała do początku listopada.
- Informacje o niej zostały - za pośrednictwem wydziału edukacji i spraw społecznych zielonogórskiego magistratu - przesłane e-maliem do szkół ponadpodstawowych. Poza tym dzwoniliśmy też do szkolnych koordynatorów, więc powinna przebiec sprawnie - mówi Rafał Jaszczyński, prezes stowarzyszenia. - Zachęcamy młodzież, by się rejestrowała i zostawała potencjalnym dawcą szpiku kostnego.
Zachęcamy też osoby dorosłe. To naprawdę nie wymaga wysiłku, by się zarejestrować. Trzeba tylko wejść na stronę DKMS i wypełnić ankietę. A następnie dostaniemy zestaw do wymazu. Pobrany wymaz z wewnętrznej części policzka odsyłamy do fundacji DKMS. Tam wymaz zostanie przebadany i będzie określone twoje HLA (antygeny zgodności tkankowej) - na ich podstawie łączy się dawców i pacjentów.
Warto dodać, że tylko 30 procent pacjentów znajduje zgodnego dawcę w rodzinie. Pozostali liczą na naszą pomoc!

Jesteś pełnoletnim? Zostań dawcą szpiku kostnego

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania.
Jak zauważa Rafał Jaszczyński - niestety wciąż w społeczeństwie temat ten jest czasem traktowany jak tabu, a niewiedza lub błędne informacje sprawiają, że mieszkańcy nie decydują się dołączyć do rejestru dawców.
Czy szpik kostny ma coś wspólnego z rdzeniem kręgowym?
Rdzeń kręgowy (część ośrodkowego układu nerwowego) i szpik kostny (najważniejszy narząd krwiotwórczy u ludzi) są często mylone. Rdzeń kręgowy, który znajduje się w kręgosłupie, pozostaje w procesie pobrania komórek macierzystych nienaruszony. Szpik kostny/komórki macierzyste pobiera się z talerza kości biodrowej. Pobranie przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.

Zobacz też:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto