W województwie lubuskim jest 1.353 fizjoterapeutów, w tym 1.049 to kobiety, a 304 - mężczyźni. Oddział w Zielonej Górze jest dziewiątym z kolei, jakie zostały uruchomione do tej pory w Polsce.
Zielona Góra. Zyskali lubuscy fizjoterapeuci i pacjenci. Jes...
Oddział lubuski Krajowej Izby Fizjoterapeutów
– Docelowo ma być ich 16, po jednym w każdym województwie – mówi wiceprezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów dr Rafał Trąbka. – Dzięki temu na miejscu, w regionie, będzie można załatwić wiele spraw.
Samorząd fizjoterapeutów powstał w 2015 roku, kiedy to ukazała się odpowiednia ustawa, a fizjoterapeuci został potraktowani tak samo jak lekarze czy pielęgniarki. To taki sam zawód medyczny.
– Jesteśmy młodym samorządem, bo to dopiero nasza druga kadencja. Naszym priorytetem są regiony. Dlatego ze mną przyjechała tu cała ekipa z Warszawy – podkreśla prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów dr Tomasz Dybek. – Nie będę prezesem zza biurka, ale zza kółka…

Decyzja zapadła w regionie
Decyzja, by oddział powstał w Zielonej Górze zapadła w regionie. Taką lokalizację uznano za najlepszą. Koordynatorem wojewódzkim został Bartłomiej Borowiec z Zielonej Góry, a przedstawicielkami Krajowej Izby Fizjoterapeutów z woj. lubuskiego zostały: Katarzyna Kazimierczak z Gorzowa Wlkp.. Justyna Lech ze Świebodzina oraz Aleksandra Łuczaj-Śnieguła z Gorzowa Wlkp.
Obecny na otwarciu oddziały wicewojewoda Wojciech Perczak podkreślał, jak ważna jest współpraca z innymi izbami, służbami wojewody czy Narodowym Funduszem Zdrowia, a także z izbami lekarzy czy pielęgniarek.
- Dobrze się stało, że izba jest jedna. Lubuska. To służy integracji, która jest bardzo ważna – mówił wicewojewoda.
Izba ma być miejscem spotkań medyków, pacjentów, osób zajmujących się rehabilitacją.
– Idealny zespół dla osób na wózkach, jaką i ja jestem, jest fizjoterapeuta i instruktor aktywnej rehabilitacji. Sam się przekonałem, jakie to daje efekty – mówił Robert Jagodziński, prezes Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, który przez lata działał w Zielonej Górze, a dziś – w Warszawie.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów wydaje prawo wykonywania zawodu
Każdy fizjoterapeuta musi należeć do Izby.
– Wydajemy prawo wykonywania zawodu, bez przynależności do izby nie można udzielać świadczeń – podkreśla dr Rafał Trąbka. – Na tym poziomie weryfikujemy kompetencje fizjoterapeutów po to, by pacjenci czuli się bezpiecznie. Mogę więc na miejscu wszystkiego się dowiedzieć. A także, jeśli będą niezadowoleni z usług, złożyć skargę. Mamy zespół kontrolerów, którzy będą weryfikować zasadność skargi i skierują ją do rzecznika dyscypliny i on wszczyna postępowanie lub je umarza.
Krajowa Izba Fizjoterapeutów ma bogaty kalendarz wydarzeń. W Zielonej Górze jej przedstawiciele ogłosili też konkurs fotograficzny pod hasłem „Chwile”, dzięki któremu na fotografiach pojawią się m.in. pacjenci, którzy stanęli na własnych nogach… To jeden z elementów, pokazujących pracę fizjoterapeutów.
– A ona jest w społeczeństwie postrzegana jako wykonywania masaży czy ćwiczeń. Najwyższa pora na uświadomienie ludziom, że to tak nie jest. A fizjoterapeuta powinien towarzyszyć każdemu od urodzenia do późnej starości – mówiła wiceprezes KIF Hanna Kowalewska.
Przyszła zgoda ministra na uruchomienie nowego kierunku – fizjoterapia (studia magisterskie, pięcioletnie). Rusza więc rekrutacja…
Lubuskie oddział KIF znajduje się przy ul. Ptasiej 16a w Zielonej Górze, telefon – 573 193 726.
Zobacz też:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?