Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielonogórscy harcerze przekażą Betlejemskie Światełko Nadziei

Agnieszka Sobiak
Agnieszka Sobiak
Betlejemskie Światełko Nadziei - Chorągiew Ziemi Lubuskiej ZHP przekaże je dalej
Betlejemskie Światełko Nadziei - Chorągiew Ziemi Lubuskiej ZHP przekaże je dalej pixabay.com
Betlejemskie Światełko Nadziei to symbol wiary w człowieka, w najwyższe wartości i możliwość porozumienia się ponad podziałami politycznymi, społecznymi, ideologicznymi. Od 30 lat niesione przez europejskich harcerzy i skautów z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem wprost do polskich miast, powiatów, instytucji, szkół i mieszkańców.

Idea

Idea przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju ma już 30 – letnią tradycję. Niegasnący ogień płonie w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Co roku, niezależnie od uwarunkowań społecznych i politycznych, Betlejemskie Światełko wyrusza z tego miejsca w świat. Fakt ten czyni z niego znak pokoju i nadziei. Skauci i harcerze z całej Europy niosą ten symbol w postaci lampionów do swoich miast, instytucji i domów, głosząc tą postawą wartości dla każdego uniwersalne: pokój, braterstwo, wzajemne zrozumienie, prawdę, godność, tolerancję i przyjaźń.
Związek Harcerstwa Polskiego w akcję Betlejemskiego Światła Pokoju zaangażowany jest od 1991 roku. Przedstawiciele ZHP tradycyjnie przejmują je od słowackich skautów i podają dalej: do Rosji, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Niemiec, i Szwecji.

Wartości i rozwój

Betlejemskie Światło Pokoju jest pomocniczym instrumentem religijnego i duchowego rozwoju. Adwentowe przygotowania harcerzy do uczczenia Świąt Bożego Narodzenia uczą wrażliwości, odpowiedzialności za siebie i innych, są motywacją do dalszego rozwoju. Proces ten może być wspomagany poprzez zdobywanie dodatkowych, aktywnych w tym okresie sprawności:

1.Zuchowa:
- STRAŻNICZKA/STRAŻNIK BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU

2.Harcerskie:
- BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU*
- OPIEKUNKA/OPIEKUN BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU**
- STRAŻNICZKA/STRAŻNIK BTLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU * * *

Betlejemskie Światło Pokoju 2021 – „Światło Nadziei”

Co roku inicjatywa obiera nowe hasło. W tym roku jest to „Światło Nadziei”.

- Przekazując płomień Betlejemskiego Światła Pokoju, chcemy dać wszystkim „Światło Nadziei” na:
1. Lepszy świat - „Nadzieja zawiera w sobie światło mocniejsze od ciemności, jakie panują w naszych sercach”, powiedział św. Jan Paweł II w polskim Parlamencie 11 czerwca 1999 roku. Czas pandemii życie niejednego i niejednej z nas wywrócił „do góry nogami”. Nauczyliśmy się pracować zdalnie, uczyć zdalnie i żyć zdalnie. Wielu doświadczyło bólu utraty bliskich, a jednocześnie zaczęliśmy doceniać tych, których mamy najbliżej. Betlejemski płomień przekazywany z rąk do rąk wyraża naszą nadzieję, że przyjdzie taki czas, iż będziemy mogli na nowo cieszyć się sobą, podawać sobie ręce, wymienić uściski i zacząć budować nową rzeczywistość świata po pandemii. Świata, gdzie braterstwo, służba, pomoc – ideały tak bliskie każdemu harcerzowi i każdej harcerce – staną się fundamentem nowych relacji i zasad funkcjonowania.
2. Lepszego ja - niosąc innym „Światło Nadziei”, sami nie możemy i nie chcemy zostać w miejscu. Pragniemy nieustannie się rozwijać i pracować nad sobą. Chcemy kształtować swoje charaktery w oparciu o harcerskie ideały zapisane w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim. To pragnienie, wraz ze Światłem, przekazujemy dalej, by każdy potrafił stawiać sobie wymagania, nawet jeśli inni od niego tego nie. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zmienić ten nasz świat, zostawić go odrobinę lepszym – pisze na stronie Betlejemskiego Światła Pokoju ks. phm. Adam Żegadło.

Betlejemskie Światełko w Lubuskiem:

Światełko zostało już przekazane wszystkim chorągwiom na terenie kraju, również Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP.
- W piątek o godzinie 16.45 w Konkatedrze pw. Św. Jadwigi w Zielonej Górze, podczas nabożeństwa ekumenicznego, odbędzie się chorągwiane przekazanie, czyli światło zostanie przekazane wszystkim hufcom na terenie naszego województwa – jednostkom terenowym na poziomie powiatu. Hufce zabierają Światło do swoich powiatów, do obszarów, na których działają i tam ta sztafeta idzie dalej – do instytucji i jednostek, z którymi współpracują, a także mieszkańców – mówi phm. Edyta Walent, Członkini Komendy Chorągwi Ziemi Lubuskiej.

Chorągiew Ziemi Lubuskiej uczestniczy w akcji od samego początku, przez 31 edycji.

WIDEO:Harcerze z Hufca Zielona Góra ZHP przynieśli do redakcji Gazety Lubuskiej światełko betlejemskie. Dzielimy się nim z Wami!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto