Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielonogórscy społecznicy docenieni za swoją pracę na rzecz integracji mieszkańców!

Natalia Dyjas
(Od lewej) Anna Kraśko i Irina Brovko z wyróżnieniami za społeczną działalność.
(Od lewej) Anna Kraśko i Irina Brovko z wyróżnieniami za społeczną działalność. Archiwum prywatne
Społeczna grupa do spraw rewitalizacji oraz Fundacja Lyada zostały wyróżnione przez warszawską Fundację im. Stefana Batorego za wzorową współpracę pomiędzy społecznością lokalną a samorządem. Zielonogórskie organizacje doceniono za akcje ph. "Masz Głos".

Miniony weekend był owocny dla lubuskich organizacji pozarządowych, społeczników. Aż dwie grupy: zielonogórska Fundacja Lyada, z prezes Iriną Brovko na czele oraz Społeczna Grupa do spraw Rewitalizacji z Zielonej Góry wrócą z wyróżnieniem za akcję "Masz Głos".

- Ruchomiejska, oddolna inicjatywa, czyli Społeczna Grupa ds. Rewitalizacji (Anna Kraśko, Małgorzata Turzańska-Zenkner, Joanna Liddane, Paweł Zalewski, Adam Markowski), którą zawiązaliśmy nieformalnie dla kontroli urzędu miasta w temacie rewitalizacji i by zorganizować własną pracę w tym temacie, otrzymała wyróżnienie „za nieprzerwane zaangażowanie w sprawy rewitalizacji w Zielonej Górze, w tym przede wszystkim za doprowadzenie do powstania w mieście Komitetu Rewitalizacji oraz włączenie mieszkańców i mieszkanek w proces rewitalizacji. Również za organizację spacerów badawczych, zachęcanie urzędników oraz mieszkańców i mieszkanek do udziału w nich" - wyjaśnia Anna Kraśko, która w imieniu grupy odebrała wyróżnienie w Warszawie.

Społecznicy w ramach akcji "Masz Głos" zorganizowali w styczniu tego roku debatę na temat rewitalizacji. Dzięki m.in. staraniom tych zielonogórzan udało się zaktualizować Gminny Program Rewitalizacji czy zacząć rozmowę o takich problemach miasta, jakim jest smog, warunki mieszkaniowe, wciąż zaniedbane podwórka, włączanie mieszkańców do działań kulturalnych.

Za co została zaś doceniona Fundacja Lyada?

W werdykcie Fundacji im. Stefana Batorego możemy przeczytać, że ta organizacja pozarządowa wyróżnienie otrzymała za: "działania na rzecz poszerzania świadomości na temat procedury inicjatywy lokalnej w Zielonej Górze i jej realnego funkcjonowania oraz doprowadzenie do utworzenia w urzędzie miasta stanowiska związanego wyłącznie z inicjatywą lokalną".

O pomyśle na inicjatywę lokalną pisaliśmy wielokrotnie na łamach "GL". Czym ona jest?

- To pomysł na zmianę swojego otoczenia - mówiła nam wtedy Irina Brovko, prezes zielonogórskiej Fundacji Lyada. - Osoba, która mieszka czy pracuje na danym obszarze, zbiera jeszcze parę mieszkańców i razem zwołują grupę. Taki zespół może zgłosić pomysł na rozmaite inicjatywy.

Na remont ławki na osiedlu, ale i na piknik integrujący mieszkańców, na społeczny ogródek... Taka inicjatywa to szansa m.in. dla tych mieszkańców, którzy nie mają siły przebicia w budżecie obywatelskim, mieszkają w okolicy, gdzie nie zdobędą setek głosów na swój pomysł.

Naszym społecznikom serdecznie gratulujemy wyróżnienia. Mamy nadzieję, że stanie się ono motywacją do dalszej pracy.

WIDEO: Ruch Miejski Zielona Góra łączy siły

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto